SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaz Aylarının Favorisi Maden Suyu Seçimine Dikkat!

Yazının Giriş Tarihi: 25.07.2022 13:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.07.2022 01:17

Maden suyu, yaz aylarının favori içeceklerinden biridir. Sağlığa yararları ile bilinen maden suyunun doğru seçimi önemlidir. 

Maden suyu mu Soda mı ?

Maden suyu ve soda sıklıkla birbiri yerine kullanılmaktadır.

Ancak ikisi aynı içecek değildir. Soda, içme suyuna karbondioksit eklenmesi ile oluşturulan yapay bir içecektir. İçeriğine mineraller eklenebilir ve aromalandırılabilir. Maden suyu ise doğal olarak çözünmüş mineral ve gaz içeren kaynak sularıdır. Maden suyunun içerdiği mineraller, çıkarıldığı yere göre değişir. 

Soda, doğal mineraller ve karbondioksit  içermezken maden suyu içermektedir. 

Şişe Rengi

Güneşten etkilenebildiği için renkli şişeye sahip olan maden suları tercih edilmelidir. Özellikle yeşil şişeli olanlar yaygınlıkla kullanılmaktadır.

Maden Suyu İçeriği

Maden sularında en çok odaklanılan içerik genellikle sodyumdur.

Çünkü bazı maden suları yüksek sodyum içeriğine sahiptir ve bu durum tansiyon yüksekliğine sebebiyet verebilir. Sağlıklı kişiler için sodyumun günlük limitlerde alımı sorun oluşturmazken böbrek hastalığı ve hipertansiyon gibi bazı hastalıklarda olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir.

Ancak çok sıvı ve elektrolit kaybeden terleyen bir sporcuda sodyumun yüksek alımı tercih edilebilir. Bu nedenle kişiye özgü öneri önemlidir. 200 mg/L ‘den yüksek sodyum içeren maden suları tercih edilmemelidir. AB düzenlemelerine göre maden suyu minimum 50 mg/L magnezyum, minimum 150 mg/L kalsiyum içermelidir. Sağlıklı bir kişi yüksek magnezyum, kalsiyum ve düşük sodyum içeren maden sularını tercih edebilir. Günlük mineral alımına katkı sağlaması için 1-2 şişe maden suyu tüketilebilir. 

Maden sularına yapay olarak şeker veya tatlandırıcı ekleyerek çeşitlilik sağlanabilmektedir. Ancak sade/ aromasız maden sularını tercih etmek daha doğru olacaktır. Sade şekilde içemeyenler; ayran ile karıştırarak veya  içine limon gibi meyveleri ilave ederek tüketebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.