SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Yıl Yeni Kararlar

Yazının Giriş Tarihi: 09.01.2023 11:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.01.2023 11:56

Yeni yılın gelişi genellikle herkes için bir sıfır noktası kabul edilir. Yapılan planlar yeni yılla birlikte uygulamaya koyulur. Birçok kişinin 2023 hedeflerinden biri de sürdürülebilir sağlıklı beslenme oldu. Sağlıklı beslenmenin önemini anladığımız harika bir yıl olsun.

2023’ÜN KAZANIMI : ZAMAN YÖNETİMİ

2023 yılında zaman yönetimi yaparken önceliklerimizi iyi belirlemeliyiz. Konu sağlıklı beslenme olduğunda birçok kişinin bahanesi “zamansızlık” olmaktadır. Ancak hayatın hızlı temposunda günlük 8 saat çalışıp 1-2 saat telefon ve televizyon gibi ekranda zaman harcadığımızı öngördüğümüzde geleceğimize yapacağımız 1 saatlik bir yatırım ile sağlıklı yaşama adımlar atılabilir.  Ekran süresini azaltmak, telefonları kaydırmaya harcadığımız süreyi azaltmak zaman tasarrufu sağlarken bu zamanı fiziksel aktiviteye ve öğün planlamamıza harcayabiliriz.

TRENDLERE DEĞİL KENDİNİZE UYUN

Arkadaşınızdan duyduğunuz, popüler bir sosyal medya fenomeninde gördüğünüz veya kitaplarda okuduğunuz beslenme stillerini denemek yerine sizin rutininize uyan bir beslenme düzeni oluşturun. Bu sayede beslenme düzeninizi daha uzun süre sürdürebilir ve alışkanlık haline getirebilirsiniz.

BASİT DÜŞÜNELİM

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanma sürecine bireyler genellikle mükemmelliyetçi  hedefler ile başlamaktadır. Her şeyin isteklerimiz doğrultusunda gitmeyeceğini bildiğimiz gibi sağlıklı beslenmede de her şeyin mükemmel olmayacağı ve bazı öğünlerin sağlıklı beslenme rutininizden sapabileceğini bilmek bu sürece sağlıklı başlamanızı sağlayacaktır.  Basit düşünmeli ve sürdürebileceğimiz hedefler koymalıyız.

SAĞLIKLI BESİNLERE ULAŞMAK ÇOK ZOR MU ?

Teknolojinin önemli getirilerinden biri sağlıklı besinler oldukça ulaşılabilir olması. Market raflarında sağlıklı atıştırmalıklar, yemeye hazır katkı ve koruyucu içermeyen yemekler , haşlanmış baklagil gibi besinlerin çeşitliliği artmaktadır. Bu noktada etiket okuma oldukça önemli hale gelmektedir. Satın alacağımız ürünlerin içeriklerini okumak ve ek olarak besin değeri tablosuna göz atmak sonucunda sağlıklı olan besinleri değerlendiriyor olmak bu yılın önemli alışkanlıklarından biri olmalıdır. Tercihlerimizi yönetmek ve sağlıklı paketli gıdaları mutfağımıza adapte ediyor olmak hedeflerimizden biri olmalı. İşimizi zorlaştıracak uygulayamadığımız için suçluluk duyacağımız öğünler yerine pratik, sağlıklı planlamalar yapmalıyız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.