SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yeterince Su İçmenin Bilime Dayalı 6  Faydası

Yazının Giriş Tarihi: 14.03.2022 11:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 11:52

İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. 

Yeterince su içme, sağlığa birden fazla faydası bulunmaktadır.

İdeal su tüketiminizi kilonuz ile 30-35 ml çarparak hesaplayabilirsiniz. Yaz aylarında en az 500 ml ek su tüketimi sağlanmalıdır. 

Enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını destekler

Beyniniz, hidrasyon durumunuzdan güçlü bir şekilde etkilenmektedir.

Araştırmalar, vücut ağırlığının %1-3'ünün kaybı gibi hafif dehidrasyonun (susuzluk) bile beyin fonksiyonunun birçok yönünü bozabileceğini göstermektedir. Genç kadınlarda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, egzersiz sonrası %1.4'lük sıvı kaybının hem ruh halini hem de konsantrasyonu bozduğunu bulmakla birlikte baş ağrısı sıklığını arttırdığını da keşfettiler. Aynı araştırma ekibinin birçok üyesi genç erkeklerde benzer bir çalışma yürüttü. %1.6'lık sıvı kaybının işleyen hafızaya zarar verdiğini ek olarak kaygı ve yorgunluk duygularını artırdığını tespit ettiler. %1-3'lük bir sıvı kaybı, 68-70 kg ağırlığındaki bir kişi için yaklaşık 0,5-2 kg vücut ağırlığı kaybına eşittir. Bu, egzersiz veya yüksek sıcaklık dışında normal günlük aktiviteler yoluyla kolayca gerçekleşebilmektedir. 

Baş ağrılarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir

Dehidrasyon bazı kişilerde baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Araştırmalar, baş ağrısının, dehidrasyonun en yaygın semptomlarından biri olduğunu göstermiştir. 393 kişiyle yapılan bir araştırma, katılımcıların %40'ının dehidrasyon nedeniyle baş ağrısı yaşadığı tespit edilmiştir.  102 erkekte yapılan bir araştırma, günde fazladan 1,5 litre su içmenin, migren semptomları için bir puanlama sistemi olan Migrene Özgü Yaşam Kalitesi ölçeğinde önemli gelişmelerle sonuçlandığını bulmuştur. Ayrıca, daha fazla su içen erkeklerin %47'si baş ağrısında iyileşme bildirirken, daha az su içen erkeklerin sadece %25'i bu etkiyi bildirmiştir. 

Kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir

Kabızlık , seyrek bağırsak hareketleri ve tuvalete çıkmada zorluk ile karakterize yaygın bir sorundur. Artan sıvı alımı genellikle tedavi protokolünün bir parçası olarak önerilmektedir. Az su tüketimi, hem genç hem de yaşlı bireylerde kabızlık için bir risk faktörüdür. Artan hidrasyon kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olabilir

Böbrek taşları, idrar yolu sisteminde oluşan ağrılı mineral kristal kümeleridir. Daha yüksek sıvı alımı, böbreklerden geçen idrar hacmini arttırır. Bu, minerallerin konsantrasyonunu seyreltir, bu nedenle kristalleşme ve kümeler oluşturma olasılığı azalmaktadır.

Ağırlık kaybına yardımcı olabilir

Bol su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, suyun tokluğu artırabilmesi ve metabolizma hızınızı artırabilmesidir.

Bazı kanıtlar, artan su alımının metabolizma hızınızı az miktarda artırarak kilo kaybını destekleyebileceğini ve bu da günlük olarak yaktığınız kalori miktarını artırabileceğini düşündürmektedir. 2013 yılında aşırı kilolu 50 genç kadında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca yemeklerden önce günde 3 kez fazladan 500 mL su içmenin, çalışma öncesi ölçümlerine kıyasla vücut ağırlığında ve vücut yağında önemli azalmalara yol açtığını göstermiştir.

Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

Susuz kalmak fiziksel performansı düşürebilmektedir. Bu nedenle özelikle yoğun egzersiz dönemlerinde veya yaz aylarında hidrasyonun sağlanması daha da önemlidir. Vücudunuzun su içeriğinin %2'sini kaybederseniz, dehidrasyonun performans üzerine gözle görülür bir etkisi olabilmektedir. Özellikle sporcular için bu durum daha da ön plana çıkmaktadır.

Sporcuların ter yoluyla su ağırlıklarının %6-10 kadarını kaybetmeleri yoğun egzersiz dönemlerinde kaçınılmazdır.

Bu durum, vücut ısısı kontrolünün değişmesine, motivasyonun azalmasına ve yorgunluğun artmasına neden olabilir.

Ayrıca hem fiziksel hem de zihinsel olarak egzersizi çok daha zor hissettirebilmektedir.

Optimal hidrasyonun bunun olmasını engellediği ve hatta yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında oluşan oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir.

Yoğun bir şekilde egzersiz yapıyorsanız ve terleme eğilimindeyseniz, susuz kalmamak, en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar