SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yüksek tansiyona karşı 12 besin

Yazının Giriş Tarihi: 18.01.2022 13:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.01.2022 01:54

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalp hastalığı için en yaygın önlenebilir risk faktörüdür. Dünya çapında 1 milyardan fazla insanın kan basıncı normal değerlerin üzerindedir. Medikal tedaviye ek olarak beslenmede yapılacak değişiklikler, kan basıncının normal aralıklara düşmesine katkı sağlamaktadır. Kan basıncını düşürmek ve optimal seviyeleri korumak için sağlıklı bir diyet gereklidir. Yapılan araştırmalar potasyum ve magnezyum minerallerinden yüksek olan besinlerin diyete dahil edilmesinin kan basıncı seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

-TURUNÇGİLLER

Greyfurt, portakal, limon gibi meyveler kan basıncını düşürme üzerine olumlu etkilere sahiptir. Yapılan çalışmalarda sitrik asit ve flavonoid içerikleri ile günde 2 porsiyon narenciye tüketiminin uzun dönemde etkilim olabileceğini göstermektedir. 

Greyfurt tüketimi öncesi, greyfurtun bazı ilaçlarla etkileşimi olması dolayısıyla hekiminize danışmayı unutmayın! 

-BALIK 

Yağlı balıklar , kalp ve damar sağlığı için gerekli olan omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Bu yağlar vücuttaki enflamasyonu azaltarak ve oksilipins adı verilen kan damarlarının daralmasına sebep olan bileşiği azaltarak kan basıncını azaltmaktadır.  2036 sağlıklı insanda yapılan bir araştırma, kanında en yüksek omega-3 yağ seviyelerine sahip olanların, bu yağların en düşük kan seviyelerine sahip olanlardan önemli ölçüde daha düşük kan basıncına sahip olduğunu buldu. Daha yüksek omega-3 alımı ayrıca daha düşük hipertansiyon riski ile ilişkilendirilmiştir.

-KABAK ÇEKİRDEĞİ 

Kabak çekirdeği; kan damarının gevşemesi ve kan basıncının düşürülmesi için gerekli olan nitrik oksit üretimi için gerekli olan magnezyum, potasyum ve arginin aminoasidini içermektedir. Bu sayede kan basıncının kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Kabak çekirdeği yağının da yüksek tansiyon için güçlü bir doğal çare olduğu gösterilmiştir. 23 kadında yapılan bir araştırma, 6 hafta boyunca günde 3 gram kabak çekirdeği yağı takviyesi kullanan grubun, kullanmayan gruba göre daha düşük kan basıncına sahip olduğu görülmüştür. 

-BAKLAGİLLER

Baklagiller; lif, magnezyum ve potasyum içerikleri ile kan basınıcını düzenlemek konusunda etkilidir. Yapılan bir çalışmada diyetine fasülye ve mercimek ekleyen hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyeleri önemli ölçüde azalmıştır. 

-KIRMIZI MEYVELER

Kırmızı meyveler, antosiyanin içeriği ile kalp ve damar sağlığı üzerinde etkilidir. Antosiyaninler, kandaki nitrik oksit seviyelerini arttırmakta ve bu sayede kan basınıcını düzenlemektedir. Ahududu, böğürtlen, çilek, yaban mersini beslenmede yer verilmesi gereken meyvelerdir.

-HAVUÇ 

Havuç; kan damarlarını gevşetmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan klorojenik, p -kumarik ve kafeik asitler gibi fenolik bileşiklerde yüksektir, bu da kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Havuçlar pişmiş veya çiğ olarak tüketilebilse de, onları çiğ yemek yüksek tansiyonu düşürmek için daha faydalı olabilir. 40-59 yaşları arasındaki 2195 kişiyi kapsayan bir araştırma, çiğ havuç alımının düşük kan basıncı seviyeleri ile önemli ölçüde ilişkili olduğu bulunmuştur. 

-KEREVİZ

Kereviz kan damarlarının gevşemesine katkı sağlayabileceği düşünülen ftalid içeriği ile yüksek tansiyona karşı tüketilebilecek bir sebzedir. Kerevizin pişmiş formu ile yapılan bir çalışmada kereviz yemeği tüketen kişilerin kan basıncı anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur. 

-DOMATES

Domates ve domates ürünleri; potasyum ve likopen içeriği ile hipertansiyona karşı tüketilmesi gereken bir besindir. Likopen, kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkilerle önemli ölçüde ilişkilendirilmiştir. Domates ürünleri gibi bu besin maddesi bakımından yüksek gıdaları tüketmek, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ancak özellikle salça gibi domates ürünlerindeki tuza dikkat etmekte fayda olacaktır. 

-BAHARATLAR

Bazı baharatlar, kan basıncını düşürme potansiyeline sahiptir. Kereviz tohumu, kişniş, safran, limon otu, çörek otu, ginseng, tarçın, kakule, fesleğen ve zencefil, hayvanlardan elde edilen sonuçlara göre kan basıncını düşürme potansiyeline sahip olduğu gösterilen bitki ve baharatlardan sadece birkaçıdır. Ancak baharatları beslenmenize eklemeden önce bir uzmana danışmayı unutmayınız. 

-CHİA VE KETEN TOHUMU

Chia ve keten tohumu gibi yağlı tohumlar; potasyum, magnezyum ve lif içeriği ile kan basıncının düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. 11 çalışmanın incelendiği bir meta-analiz çalışmasında öğütülmemiş formlu olan yağlı tohumların 12 hafta gibi uzun dönemli bir kullanımda kan basıncının düşürülmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur. 

-PANCAR

Pancar ve pancarın yeşillikleri, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan ve kan basıncını düşürebilen nitratları içermektedir. Yüksek tansiyonu olan 24 kişide yapılan 2 haftalık bir araştırmada hem 250 ml pancar suyu hem de 250 gr pişmiş pancar tüketmenin kan basıncını önemli ölçüde azalttığını bulunmuştur. Pancar suyunun etkinliğinin pancara oranla oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Bazı araştırmalarda ise pancarın kan basıncı üzerindeki etkilerinin kısa süreli olduğunu ve uzun süreli kan basıncı kontrolü üzerinde önemli bir fark yaratmayabileceğini öne sürmüştür. Ancak pancarın besleyici bir besin olarak diyetlere eklenmesi kalp ve damar sağlığına katkı sağlamaktadır. 

-ISPANAK

Ispanak da pancar gibi nitrat açısından zengindir. Aynı zamanda antioksidanlar, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksektir. Yapılan bir çalışmada 1 hafta boyunca düzenli ıspanak tüketimi olan kişilerin kan basıncında düşüş yaşanmıştır. Beslenmeye uzun vadede ıspanak eklenmesi kalp ve damar sağlığını olumlu etkilemektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar