SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yulaf ezmesinin 6 faydası

Yazının Giriş Tarihi: 21.02.2022 12:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.02.2022 12:14

Araştırmalar, yulaf ve yulaf ezmesinin birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir.

Yulaf, bilimsel olarak Avena sativa olarak bilinen tam tahıl olan  bir besindir.

 Yulafın besin bileşimi dengelidir. Güçlü lif beta-glukan da dahil olmak üzere iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır.

Ayrıca çoğu tahıldan daha fazla protein ve yağ içermektedir. Yulaf, genellikle kahvaltıda yulaf ezmesi olarak tüketilebilirken yulafın su veya sütte kaynatılmasıyla yapılır. Genellikle keklere, granola barlara, kurabiyelere ve diğer unlu mamullere dahil edilebilirler.

1. Yulaf Avenantramidler Başta Olmak Üzere Antioksidanlar Açısından Zengindir

Tam tane olan yulaf; antioksidanlar ve polifenoller adı verilen faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. En dikkat çekici olanı, neredeyse yalnızca yulafta bulunan avenantramidler adı verilen benzersiz bir antioksidan grubudur. Avenantramidler, nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu gaz molekülü, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve daha iyi kan akışına sağlar. Ek olarak, avenantramidlerin anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Ferulik asit de yulafta büyük miktarlarda bulunur ve bu da antioksidan bir moleküldür.

2. Yulaf Beta-Glukan Adında Güçlü Bir Çözünür Lif İçerir

Yulaf, bir tür çözünür lif olan büyük miktarda beta-glukan içerir.

Beta-glukan suda kısmen çözünür ve bağırsakta kalın, jel benzeri bir çözelti oluşturur.

Beta glukan ile yapılmış çalışmalarda LDL ve toplam kolesterol, kan şekeri, insülin azaltılabileceği gösterilirken doygunluğu arttırdığı ve bağırsak mikrobiyotasını desteklediği gösterilmektedir. 

3. Kolesterol Profilini Düzenleyebilir

Kalp hastalığı, küresel olarak önde gelen ölüm nedenidir. Önemli bir risk faktörü yüksek kan kolesterolüdür.

Birçok çalışma, yulaftaki beta-glukan lifinin hem toplam hem de LDL kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğunu göstermiştir. Beta-glukan, kolesterolden zengin safranın atılımını artırabilir, böylece kandaki dolaşımdaki kolesterol seviyelerini azaltabilir.

LDL'nin serbest radikallerle reaksiyona girmesiyle ortaya çıkan LDL ("kötü") kolesterolün oksidasyonu, kalp hastalığının ilerlemesinde bir diğer önemli adımdır. Atardamarlarda iltihaplanma üretir, dokulara zarar verir ve kalp krizi ve felç riskini artırabilir. Bir çalışma, yulaftaki antioksidanların LDL oksidasyonunu önlemek için C vitamini ile birlikte çalıştığını bildirmiştir. 

4. Yulaf Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirebilir

Tip 2 diyabet, önemli ölçüde yüksek kan şekeri ile karakterize kronik bir hastalıktır. 

Genellikle insülin hormonuna duyarlılığın azalmasından kaynaklanır.

Yulafın düzenli tüketimi, obez ve tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri  düzeylerini düşürmeye katkı sağlayabilir. Uzun dönemde  insülin duyarlılığını arttırabilir. Bu etkiler genellikle beta-glukanın midenin boşalmasını ve glikozun kana emilimini geciktiren jel oluşturma yeteneğine atfedilmektedir.

5. Yulaf Ezmesi Doygunluğu Arttırarak  Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Yulaf, sağlıklı ve doygunluğu arttıran bir besindir.

Yulaf ezmesinde beta glukanın sağlığa olan faydalarına ek olarak midenin boşalma süresini geciktirerek tokluğu arttırmaktadır. Beta-glukan, yemeye yanıt olarak bağırsakta üretilen bir hormon olan peptit YY'nin (PYY) salınımını da teşvik edebilmektedir. Bu durumun doygunluğu destekleyerek enerji alımını azalttığı ve obeziteye karşı tüketilebilecek bir besin olduğu gösterilmiştir. 

6. Yulaf Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olabilir

Modern dünya, beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik vb. birçok etmen kabızlık oluşumunu arttırmaktadır. Araştırmalar, tahılın lif açısından zengin dış tabakası olan yulaf kepeğinin kabızlığın giderilmesinde etkili olabileceğini göstermektedir.

Bir araştırma, 12 hafta boyunca her gün yulaf kepeği içeren bir çorba veya yemek tüketen 30 yaşlı hastada bağırsak hareketlerini arttığı saptanmıştır.

Tam tane yulaf ve yulaf kepeği, bağırsak hareketlerini arttırmak için tercih edilebilir. 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar