SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yumurta ile ilgili bilmeniz gerekenler

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2022 10:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2022 11:04

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yumurta, en kaliteli protein kaynaklarından biridir. 

Yumurta iyi bir vitamin, mineral, lütein, zeaksantin ve kolin kaynağı olarak  beyin ve göz sağlığını destekleyici birçok besin öğesi içermektedir. Yumurta kabuk, albumen (beyaz)  ve sarı kısımlarından oluşmaktadır. Yumurtanın sarısı yumurtanın yaklaşık %27.5’luk bir bölümünü kapsarken albumen %63’lük bir kısmı oluşturmaktadır.

 %9.5’lik bölümü sert kabuk, vitelin membran ve hava boşluğundan oluşan kabuk bölümü oluşturmaktadır. 

YUMURTAYI YIKAYARAK MI SAKLAYALIM ? 

Yumurtanın kabuğu, dış etmenlerden yumurtayı koruyan kalsiyum karbonattan oluşan sert bir yapıdır ve yapısında porlar bulunur. Porlar, hava ile gaz alışverişi sağlamaktadır. Kabuğun üzerini cuticle tabakası kaplamaktadır. Bu tabaka bakteriyel bulaşı ve nem kaybını önlemektedir. Cuticle tabakasının korunması ve bakteriyel bulaştan korunması için, yumurta kullanımdan hemen önce yıkanmalıdır. Yumurta, buzdolabı koşullarında ve kapalı viyol kutularda yıkamadan saklanmalıdır.

YUMURTAM BAYAT MI ? 

Yumurtanın tazeliği kontrol edilirken yüzdürme, ışık ve viskozite testleri yapılabilir.

Tavuğun yumurtlamasından sonra karbondioksit çıkışı ile kabuk ile membran arasında hava boşluğu oluşmaktadır ve bu boşluk yumurta bayatladıkça artmaktadır. 

Yumurta taze iken sarısı merkezde tutulmaktadır. Bayatladıkça albumenin (beyazın)  viskozitesi azalmaya başlamaktadır.

Işık testinde taze yumurta merkezde hafif bir gölge olarak görülürken, bayat yumurtada sarı kabuğa yakın ve koyu bir gölge şeklinde görülmektedir.

Yüzdürme testinde taze yumurta dibe yatay bir şekilde batmaktayken hava boşluğu artan bayat yumurtanın suda yüzeye çıktığı gözlemlenmektedir.

Viskozite testinde yumurtanın beyazı tazeyken iki faz şeklindedir ve  sarıya yakın kısımlar daha yoğun görünmektedir. Bayatladıkça gözle görülür faz farkı ortadan kalkmaktadır.
 

YUMURTA TAM PİŞİRİLMELİ Mİ ?

​Avidin, yumurtada bulunan  biyotini (B7 vitamini)  bağlama kapasitesine sahip bir proteindir. 

Isı avidini denatüre etmektedir. Denatürasyon ile birlikte yumurtanın biyotininden faydalanılmaktadır. 

Çiğ yumurta tüketimi, mikrobiyel risk ve biyotin eksikliği dolayısıyla özellikle hassas grup olan adölesan/genç ,yaşlı, emzikli ve gebelere tavsiye edilmemektedir.

HAŞLANMIŞ YUMURTADA YEŞİL RENK NEDEN OLUŞUR ?

Uzun süre haşlanan yumurtalarda, bayat yumurtalarda ve pişmeden sonra soğuk suya tutulmayan yumurtalarda demir sülfür halkası oluşumu gözlemlenmektedir. Demir sülfür halkası, pişen yumurtadaki yeşil rengin sebebidir. Yumurta beyazındaki hidrojen sülfür ısı ve basıncın etkisi ile yumurta sarısındaki demir ile birleşir ve demir sülfür halkaları oluşur. Yumurta haşlama yöntemi ile hazırlanırken 12 dakikadan uzun süre haşlanmamalı ve haşlama sonrası soğuk suda yıkanmalıdır. 

ORGANİK YUMURTA MI ALMALIYIM ? 

Yumurtada yer alan kodlar incelendiğinde yumurta yetiştirme metodları başta kodlanmaktadır ve “0” organik yetiştiricilik , “1” açık dolaşan tavuk yumurtası, “2” kümeste kafessiz yetiştiricilik ve “3” kodu kafesli yetiştiricilik olarak tanımlanır. Organik tavuk yumurtalarının omega-3 yağ asidi içeriğinin daha yüksek olduğu, yumurtanın sarısında karetonoid, alfa-tokoferol ve flavonoid içeriğinin anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır.

Organik yumurta sarısı daha yüksek protein, potasyum ve bakır içerdiği saptanmıştır.

Bu sebeple sıfır kodlu organik yumurta önerilmektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..