SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bir Bursa Beyefendisi İrfan Eroğlu'nun anılarından...

Yazının Giriş Tarihi: 09.04.2021 11:25

Mudanya'nın Girit mahallesinde, yıllardır önünden gelip geçtiğim ve çeşit çeşit çiçekleriyle dikkatimi çeken evde, çiçekler arasında, dünya tatlısı İrfan Amca ve Kudret Teyze ile nostaljik bir Bursa yolculuğuna çıktık. İrfan Amcanın özel demleme çayı, Kudret Teyzenin el lezzetleri eşliğinde...

Mudanya'da denize nazır bu güzel sohbeti, sadece dinliyorum... Söz İrfan Amca ve Kudret teyzede...

Eski Bursa ve Pınarbaşı'nda geçen çocukluk

1938 Hisar / Ortapazar doğumluyum. Esasen Mirzaoba köyündeniz. Karakeçilidir köyümüzün kökeni. Ev numaramız; 224 24 49 idi.

Kodu söylemeyin derlerdi bana. "Yahu numaram o" derdim... Bursa'nın yerlisiyiz.

Küçücük bir evimiz vardı, dört yüz metrenin içinde. Bahçemizde dört yüz çeşit ağacımız vardı. Bir de havuzumuz vardı ki içinde buz gibi Pınarbaşı suyu akardı. Ayva, asma, yemiş, kızılcık, kara hurma yani ne ararsan...

Pınarbaşı suyumuz buz gibiydi, yazın kavun karpuzu koyardık, üzümleri filelerle bağlardık. Eskiden buzdolabı var mı? Yok. Etleri kavururduk, küplere koyardık. Ekmekleri kızartır, poy sürer yerdik. Şimdi gençler hem şanslı hem şanssız. Evet eskiden para yoktu fakat bir dostluk, bir muhabbet vardı. Komşuluk vardı. Eskiden herkes birbirine gider gelirdi. Her şey ucuzdu. Patlıcanı ben bilmem kiloyla aldığımı, tanesi bir kuruşa alırdık. Evde hayvan beslerdik biz, kasaptan almazdık.

Hak için, küp için kavurma yapılırdı. Hak için olan pay için yani.

Çocukluğum öyle bir yerde geçti ki... Hisar'ın içindeydi. Eskiden kukla oynardı. Benim büyükannem komşuya gittiği zaman, kışsa mangalın altına patates gömerlerdi. Okuldan gelince onları yerdik. Birlik beraberlik vardı yani kızım.

Ben sekizinci okulda okudum. Eskiden okullar böyle isimlendirildi. 7. okul, Tophane'ye sardığın zaman oradaki okuldu. 9. okul Okçubaba'nın arasında bir aralık vardır, oradaydı. Tophane önünde büyük bir mermi vardı mermiyi kaldırdılar. Kulenin içerisi sinema - tiyatroydu. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar çıkardı orada. Balibey Han'ın olduğu yer sanatçılar çıkardı hep. Eski itfaiyelerin sol tarafında sular akardı, şadırvanlar vardı.


Askerlik

Horasan, Posof, Kars, Çıldır, Doğu Kapısı, Rusya'nın hudut kapısında, kış kıyamette geçti askerliğim, nasıl bir tufan. Yazoğlu vardı Çıldır tarafında, Ardahan'dan Bülbülhan dedikleri bir yer var. Sana nasıl anlatsam. Şu evi görüyor musun? O evin yüksekliğince kar. Orada imdat çanı vardı. Ona yetişebilirsen gelirlerdi yardıma. Ardanuç, daha dağdaydı aşağı inmemişti. Berta Köprüsü'nden Artvin'e geldim. Artvin'i gördüm, dağa çıktım. Akerdeon gibi yol. Tıngır tıngır tıngır. Artvin'i görüyorum karşımda ama varamıyorum. Tam bir saat öyle devam etti. Yolları dar, her virajda çift manevra yapmadan dönemiyorsun. Ardahan'dan geldim, Hanak'ta çamurlukta battım. Bütün tekerlekler boşa çıktı. O akşam arabanın içinde sinek dörtlüsü gibi...

Kar tipi... Sabah ekip geldi kurtardılar beni. Erzurum'dan geldik, dağlardan... Leblebihan diye bir köy vardı. Oradan, Hasankale'ye Pasinler'e gelirdik dümdüz yoldu. Orada dediler ki bir yatır var onu ziyaret edelim hazır gelmişken. Pasinler'in kaplıcaları da meşhurmuş orada kalmıştık. Horasan'ın trenleri çok güzeldi... Bizim Mudanya'nın trenleri gibiydi. Tekerlekleri ufacık ufacık, içinde ev sobası yanardı. O kadar güzeldi ki... Yollarda da alabalık satarlardı, balık ekmek 5 kuruş 10 kuruş iner alırdı insanlar. Öyle yavaş giderdi yani. Sarıkamış'a o trenle geldik işte.

Ne ki kışlar gördüm... Ne kışlar gördüm...

Dere akar Sarıkamış'ın içinden, envai çeşit balık yetişirdi.

Mercedes Benim ruhumdu.

1958 senesinde 321 Mercedesler geldiği zaman, ben çıraktım.

Ezelden beri hep Alman arabalarıyla uğraştım. Mercedes benim ruhumdu çünkü.

6 yıl Uludağ'da kaldım, elektrik işleri yaptım. Dağda bir birlik beraberlik vardı. 3 sene de iş için Arabistan'da kaldım.

Tan Tiyatrosu

Tophane'nin kulesine çıkardık hep. Ahmet Amca vardı orada. Bursa'daki yangınlar oradan bildirilirdi. Dördüncü katta yatardı Ahmet Amca, saati olurdu başının ucunda. Telefon mu vardı ki... Bayram geldiği zaman komşularımızı gezerdik. Bayram yerleri bir acayipti. Büyük bir çınar vardı... Kestiler yok ettiler. Şu caddenin genişliği kadardı. Daha da genişti. Onun yanına turşucu gelirdi. Armut turşusu getirirdi. Pınarbaşı Şehitler Mezarlığı'nın tam karşısındaydı. Kavun, kelem turşuları da olurdu. Tiyatrolar vardı, çok tiyatro vardı. Askerlere 25, sivillere 50 kuruş diye bağırırlardı. Hem de iki oyuna bir bilet derlerdi. Tan Tiyatrosu vardı Hayri Küçük'ün... Çok düzgün sanatkarlar vardı. Hacıvat - Karagöz oynatılırdı her tarafta. Akşamları oynatırlardı.

Gelelim ikinci fasıla. Ulucami'ye giderdik, teravih namazına. Çay bahçesi vardı camiinin altında, kahveci - çaycı Veysel diye. Yerlerde hasırlar vardı. Çay içilir, nargile içilirdi. Çaycı Veysel'in ailesi Uludağ'dan toplardı çayları. İftaiye hortumu gibi herkesin elinde bir nargile olurdu :) Ramazan'ın tadı çok başka olurdu. Her şeyimiz boldu, bir para kıttı ama idare ediyorduk.

Kudret Teyze: Mesela Hıdırellez'de sabah erken kalkarsın. Kalkmazsan ya kapına çöp dökerler, ya ısırgan getirir bağlarlar. O ısırganı da iyi saymazdı kayınvalidem. Erkenden kalkar, açardık kapıları. Ot yastıkları kayınvalidem atmaz, saklardı. Uzun Çarşı'da dikerlerdi. Ateşe atardık eski yastıkları Hıdırellez'de.

İrfan Amca: Şeker alırdık, elbise kumaş alırdık, Amerikan bezi alırdık. Bir pantalonun beş yerinde yama olurdu. Ben gayet temiz giyinirdim. Sevmedim bir ayakkabımı, eskimiyor. Sıkıldım ben de gittim attım o köseleleri...

Oğlağı alırız altı liraya, - Ziraat Parkındaki çam ağaçlarını benim dedem ekmiştir- Hıdırellez'de gideriz oraya. Değirmen vardı orada, değirmen dönerdi. Ona unları getirir öğütürdük, buğday unlarını. Oğlak çevirme yapardık, tıpır tıpır yağları akardı mübarek. Sonra tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna.

Geçit Deresi Tertemizdi

Geçit'in deresi temiz akardı temiz... Geçit'e geldik. Gençlerle böyle oturuyoruz, bir dondurmacı hem limonata satıyor hem dondurma. Gittim yanına, dereye daldırdı suyu. Tertemiz su, pislik diye bir şey yoktu. Çok büyük sazan balıkları yetişirdi her yerde. Hiç unutmam bu olayı. Gerçi sarı kanarya boyası denen bir şeyle yaptı... Ama mesele o suyu temizliği.

Bursa'dan Mudanya'ya Trenle 1 Saat Yolculuk

Tren yolu, Tekel'in arka mahallelerinden geçerdi. Oradan Çağrışan Köy yakınlarından geçer gelirdi. Bir tek Acemler durağı duruyor şimdi onun dışında hepsi yıkıldı. Nafa derlerdi istasyonun olduğu yere, Karayolları'na aitti. Marul bahçeleri vardı hep oralarda. Merinos yine tren istasyonuydu, bağ bahçelikti hep oralar.

Tren öyle yavaş gidermiş ki inip üzüm koparırlar, yine binerlerdi. Üzümler de öyle boldu...

Ziraat Okulu'nun oraya elma ağaçları dikildi. Elma ağaçlarını geçiyorsun kiraz ve vişne ağaçları vardı. Oralarda yetişen enginar hiçbir yerde yoktu. Acemler'in bir fotoğrafı var eski, nasıl çınarlar kocaaa kocaaa... Bir bulsam o fotoğrafı!

Beşevler'e gelirken, o asfaltın sağında şimdi koca koca siteler var. Bir tane tren köprüsü de orada vardı. Sel geldiği zaman Bursa'ya, Abdal Köprüsü'nün olduğu yerde demirden bir kapı vardı. Kolunu çevire çevire açarlardı, suyun yarısını Panayır Köyü'ne doğru salarlardı. Bir tarafta, (Biladıyunus) Yunuseli tarafına akardı.

Öyle bir sel gelirdi ki Bursa'ya... Mihraplı Köprüsü'den geçemezdik. Beşevler'de trenin demir köprüsü vardı. Herkes oradan geçerdi köye gitmek için. Bir tek orası su tutmuyordu.

Bursa'nın Domates Yemeği

Bursa'nın cevizli lokumu çok meşhurdur. Ramazan'da iftariyelikler çok yapılırdı. Domates yemeği, Bursa yemeğidir. Geleneksel bir yemektir yani.

Kudret Teyze : Bol soğan, domates ve pirinçle yapılır. Ama eğer domates yerli değilse, mümkünü yok o tadı alamazsın kızım.

İrfan Amca: Ama istediğiniz yemeği yapın, tarhana çorbasını benim gibi yapamazsınız! :)

Bursa'da Milli Bayramlar

Ah... Ah... Ana baba günü olurdu milli bayramlar Bursa'da. Bayramlar bayramdı. Erken gidersek, Hükümet Konağı'nın oradan yer bulurduk. Heykel'in önünde zincirler vardı, küçükken benim fotoğrafımı çektiler orada.

Bir de Bursa İpeği'nden dem vuralım... Bir tane ipek mintan aldım 75 liraya...

Yunuseli, Fethiye köylerinde mesela dut ağaçları dikilirdi. Hemen her evde ipekçilik vardı. Kozaları satarlardı. Muradiye'nin ara sokaklarında hep ibrişimleri gererlerdi. Ören kişilere de devdane derlerdi. Bir tane ipek mintan aldım 75 liraya bak. Orhan Faik'ten... Motora binerdim fıldır fıldır o mintanla...

Kösele ayakkabı 5 lira, gömlek 75!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Nilüfer Çayı'nı siz nasıl bilirdiniz?

08.07.2021 15:35
"Pırıl pırıl akan Nilüfer Çayı zifte dönüştü!" haberlerini okuyoruz, izliyoruz ve kahroluyoruz. Bursa'nın güçlü platformu Eski Bursalılar Burada'da; "Nilüfer Çayı'nı siz nasıl bilirdiniz?" diye sordum. Ben sadece cevapları derleyip paylaşıyorum bir de kocaman bir YAZIKLAR OLSUN! diyorum so

Toprağın fabrikası yok!

17.06.2021 11:55
Anadolu insanı kitap gibidir. Köyceğiz'de yaşayan 80 yaşındaki Hatice Teyzemle, zeytin ağacının altında ikindi kahvelerimizi içerken, "Toprağın fabrikası yok a gızım..." demişti. Birkaç makale yazsanız, bu cümledeki etkiyi yakalayamazsınız. Dalyan'ın hemen karşısında... Ulaşımın sadec

Yol Hikayelerim - Müzeler

24.05.2021 14:00
Gündem hoyrat, Gündem yıpratıcı. Her şeye rağmen, hoyrat gündem unutturmasın; Müzeler Haftası'nı... Her şehrin kendine has ritüelleri vardır benim için. Ve her yol hikayemin değişmez üçlüsü... Antik kent - müze ikilisiyle başlayan gezilerim, şehir lezzetleriyle devam eder ki, şehrin i

Mudanya'da poyraz... Bu deniz fazlasını kaldırmaz...

06.05.2021 11:09
Hani Hıdırellez ritüelidir ya, denize bir gül atmak için sahile indim dün akşam... Evimin penceresinden görüyordum ama sahile inip dün akşam yakından gördüm. Ülkede gündem konusu olduğundan da haberlerde hep önümüzde haliyle. "Marmara'da Salya Kabusu" başlıklarıyla... Yaklaşık 8

Bursa'da Hıdırellez adetleri

05.05.2021 21:31
"Bahar oldu, aman aman... Kese astım gül dalına... Adadım yarim adına, İki göz oda..." Bir 7 Mayıs günü, Dalyan'a oradan da feribotla Köyceğiz'in Çandır Köyü'ne geçmiştik. Ekip arkadaşlarım gitme sebebimizi ise "yoğurt alıp geleceğiz..." diye açıklamışlardı. Farklı bir yoğurt dedi

Anılarda 23 Nisan...

23.04.2021 13:35
Yedi yüz yıllık bilinen geçmişi olan köyümüzde, Nisan'ın artık baharı iliklerimize kadar hissettirdiği bir havada... 23 Nisan coşkusunu bütün kalbimle hissederek yazıyorum bunları. Uzun yıllar köyümüz Gölbaşı ve civar köylerin karakol komutanlığını yapmış, bir İstiklal Savaşı Gazisi olan d

Defne dallı çelenklerle, Merhaba Balıkçı...

19.04.2021 14:36
Gökova... Muğla ile Marmaris'i birbirine bağlayan, bana göre yörenin kalbi, zamanın Karya Uygarlığı'nın İdima'sı... Buradaki devasa okaliptüs ağaçlarıyla oluşan yol ise Sevgi Yolu adıyla ünlendi. Aşk Yolu da dediler bu yola ve o güzelim ağaçların gövdesini bazen çiviyle oyacak kadar vahşile

81. Kuruluş Yılında Köy Enstitüleri...

16.04.2021 10:28
Yakın tarihimizin Milli Eğitim Bakanları ve açıklamaları bir de icraatleri konusunda hafızalarımızı yoklarsak, sonuç sadece bir fiyasko olur... Bu ülkede eğitim sistemi, gelenin gidenin vurduğu bir dart tahtası misaliyken... 17 Nisan Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 81. yılı... Hüzünle anmak

Köy Enstitülü bir çınarın ardından...

25.03.2021 11:49
Köy Enstitüsü Mezunu öğretmenlerimizle tanışmak istediğimde, Zeki Baştürk rehberliğinde ilk durağımız 99 yaşındaki Faik Acar olmuştu. Köy Enstitüsü lafını duyunca bile gözleri dolan biri olarak, bir köy enstitüsü mezunu tanıyacaktım. Heyecanlıydım. Faik Hocamızın kızı Nilgün Hanım, bizi

Ege'de bir zeytin cenneti; Akhisar

15.03.2021 14:56
Akhisarlılar'ın memleketlerinden bahsederken illa ki; "Akhisar'ımız" dediklerini biliyor muydunuz? :) Daha otogarda zeytin ağaçlarını görmeye başlıyorsunuz. Manisa'nın en büyük ilçesi ve "Akhisar'dan 60 ülkeye zeytinyağı" haberleriyle tanıdığımız, antik çağlardan bugüne bir değerimiz. Arkad

Bir "Kent Belleği" Mimarı...

16.02.2021 14:37
Okçular Çarşısı eski esnafı ile ilgili bir araştırma yapmaya başlamış ve Berber Dilaver Balkan'ı, Haluk Cömertel ağabeyim sayesinde tanımıştım. Ne zaman Okçular'a yolum düşse, Dilaver amcanın dükkanına uğrar oldum ondan sonra. Pandemi dolayısıyla çok az geliyor çarşıya ama denk gelirsem ne

"Heykeli dikilecek insan olma" meselesi...

29.01.2021 16:43
Futbolla ilişkim... demeyeyim; Bizimkine ilişki denmez, seviyeli takip denir anca... Çocukluğumun en net hatıralarındandır dedemle maç izleme partilerimiz... Parti diyorum, sahiden parti havasında geçerdi bizim maç izlemelerimiz. Yaz tatillerine denk gelen kupa maçları, dedemin çiçekler,

Göbeklitepe figürlerine ipeksi dokunuş...

28.01.2021 10:28
"Şimdi bu adamlar bu tapınağı yapmış sonra da gömmüş mü yani?" sorularıyla anlamaya çalıştık Göbeklitepe'yi... Heyecan verici bu büyük keşifle birlikte bin bir soru işareti takıldı zihinlerimize. Arkeolojinin cilvesi işte. Bir anda 12.000 yıl önceye çekiverdi dikkatlerimizi. Geriye k

Gemlik, balık tutarken sizin de hizmete gelince mi başkasının?

08.01.2021 14:09
Kamuoyunun yakından tanıdığı Cemil Aydın, bizimle bir görüntü paylaştı. Kurşunlu sahilinde, yarı dökük, çökmek üzere bir merdiveni ve bundan duyduğu endişeyi anlatmıştı bize Cemil Bey. Endişesinde de çok haklıydı. Hem görüntü kirliliği hem de büyük bir hayati tehlike söz konusuydu. Kayıtsı

Bayram Demir'in hatırasına saygısızlık!

06.01.2021 16:32
Bursa sevdalısı olarak tanıdığımız; Osmangazi meclis eski üyesi Cemil Aydın'ın bizimle paylaştığı görüntülere çok üzüldük. Fotoğrafta görüldüğü gibi, Kurşunlu sahilinde bir kısmı çöken merdivenler görüntü kirliliği olmasının ötesinde, bilhassa sahilde dolaşan çocuklar için büyük tehlike demek.

Şimdi artık, "suyu anlama zamanı..."

06.01.2021 11:38
Haftalık olarak takip ettiğim HBT (Herkese Bilim Teknoloji) dergisinin bu haftaki sayısında dikkat çekici bir haber vardı. "Mayalar, suyu arıtma konusunda bin yıl öndeydi..." Türünün bilinen en eski su filtreleme sistemini kullanmış Mayalar. Yani toplumlar suya hep kafa yormak zorunda. B

Dün bir annenin evladı yakıldı bu ülkede...

30.12.2020 14:52
Yeni yılın adı bile güzeldir. Yeni yıl umuttur, heyecandır. Zor bir yıldan sonra, bir gecede hayatlarımıza sihirli değnek dokunmayacağını hepimiz bilsek de, modumuz yükseliyor... Umutlanıyoruz. Bunları yazarken, pencereden dikine dikine gelen güneş gözümü alıyor! Aralık sonunda bahar havası yaşa

Pandeminin unutulanları

28.12.2020 16:13
Hayatın her alanını, her zerresine kadar bir virüs şekillendirdi. Kırılgan ekonomisi, çalkantılı ve oturmamış siyasi yapısıyla ülkemiz kimine göre başarılı, kimine göre sınıfta kaldı bu süreçte. En vazgeçilmez aksesuarımız maske için, az tantanalar yaşamadık. Yöneticilerin de kafası karıştı bu ko

Umutlarıyla araya mesafe koymama adına....

22.12.2020 10:32
Kısıtlanmak ne kadar boğucu bir ifade olsa da özgür ve sağlıklı günlerimize kavuşmanın da ön koşulu şüphesiz. Zira karşımızda ölümcül bir hastalık var. Yılbaşının yaklaşmasıyla da beklenen açıklama geldi. Aksini düşünmek bile olası değildi zaten; evlerimizdeyiz! Eğer pazarlara girmezseniz, hafta

Güzel olacak güzel...

15.12.2020 15:48
Ölümün olduğu yerde, geri kalan her şey önemini yitiriyor elbette. Evrenin döngüselliği, tarihin tekerrürleri... Aslında müziğin ritmi gibi, her şey büyük yaşam pastasının tarifinde var. Kişisel özelliklerinizden birini bile sizden alsalar, siz artık siz olmazsınız. Her lezzetli pastada bir mikta

Neden "zenci" dedin?

10.12.2020 13:39
Rosa Parks ... 1955'lerin Amerikasında, emekçi bir terzi... Zenci. Bir iş çıkışı otobüse biner. Beyazlara ait koltuklardan birine oturur. Şoför gelir ve koltuktan kalkmasını söyler. Otobüsteki diğer siyah erkekler kalkar. Ancak Rosa Parks sadece cam kenarına kaymakla yetinir... Polis geli

Bir dünya şairi Ataol Behramoğlu

07.12.2020 11:26
Sosyal medya ilginç bir mecra. Her açıdan konuşabiliriz sosyal medyayı. İyisini, kötüsünü, faydasını, zararını... Zaman vampiri olsa da bana muazzam dostluklar kattı. Ataol Behramoğlu'nu yıllar önce bir kitap fuarında görmüştüm. Kısacık sohbet etmiştik. Kendisini okumayı hiç bırakmadığım gibi

Belki de tek engel "engelli" kelimesidir

03.12.2020 14:21
Yedi yıl önce bir akşam üzeri telefonum çalmış ve ben orada olmadığımdan telefonumu kuzenim Hilal açmıştı. Hilal'in sesini yan odadan duyunca şaşırmıştım. Hilal telefondaki kişiye; "aaa öyle mi ben de down sendromluyum biliyor musunuz?" diyordu. O ilk telefon görüşmesinde sıcacık bir anne

İlla Stockholm'e mi gidelim?

02.12.2020 11:52
3 Aralık bir farkındalık günü olup, olası "Engelliler günü kutlu olsun" söylemleri için, aman diyorum! "Çocuğunuzun size kızdığında tekerlekli sandalyesiyle çıkıp gidebileceği bir odası olmalı..." denilen bir Stockholm modeli bize çookk uzak olsa da, engellilerin sorunlarını ve çözümlerini bir bil

Kimsesiz canların canı Şahin Gençal

01.12.2020 09:36
Milletvekili aday adayıyken tanıdım Şahin Gençal'ı. Şimdilerde ise, bir kahve molasında ofisinde kitapları arasında, antikaları karşısında sohbetiyle kendimi güncellediğim bir dost yürek benim için. Şahin Gençal, insana nefes aldırır. Kitap ve sinema tutkunudur. Masasında daima yeni çıkan kitapla

Zeytin dikeceksin!

26.11.2020 14:49
"Zeytin bütün ağaçların ilkidir..." diye bilinir. Eski Ahit'te anlatılır; Nuh tufanından sonra, gemiye ağzında taze koparılmış zeytin dalıyla dönen güvercin göstermiştir ki; sular altında kalan yeryüzünde canlı kalan tek varlık "zeytin ağacı" olmuş. Mitolojide anlatılır; Atina şehrinin

Köy Enstitüsü ruhuna özlemle

24.11.2020 11:43
Bugüne dair çok şey yazılabilir aslında. Öğretmenlere meslek kanunundan, özel eğitim öğretmenlerinin çalışma koşullarına... Eğitim sistemimizin yap boza dönmesinden, pandemi döneminin eğitim aksaklıklarına... Cumhuriyetimizin en güzel projelerinden olan Köy Enstitülerini ve emektarlarını bu özel gü

Böyle güzel anılmak her valiye nasip olmaz

23.11.2020 10:30
Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, son günlerde gözleri dolu dolu, kendisine gelen iletileri takip etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz ağabeyi, emekli vali - karikatürist Refik Arslan Öztürk'ün vefatından sonra gelen iletiler bunlar. Vali bey ile anılarını paylaşıyor k

Organ bağışıyla toprak olmazsınız!

20.11.2020 10:16
Burdur'un İlyas Köyü'nde, kaynamış bulgur ve ceviz yerken, bir taşın başına oturduk. Ata buğdayı, kocabuğdaydan yapılan bulgurun içine ceviz ve darı kattık. Bulgur kaynayacak, kurutulacak, değirmende yarılacak, kısırlık ve pilavlık olarak ayrılacak. Köylerde aş / bulgur aşı dediğimiz ata yemeğimi

"Bursalıları evlerinde yalnız bırakmadık"

19.11.2020 15:09
Konu başlıklarının; "Pandemi Süreci, Dijital Etkinlikler, Tiyatro, Kütüphane, Çocuklara Özel, Festival, Fuar ve Şenlikler, Müzik, Sinema, Eğitim, Akademi ve Atölyeler, Panel, Söyleşi, Seminer, Sempozyum ve Çalıştaylar, Anma Etkinlikleri, Sanat Galerisi ve Sergiler, Kültür ve Sanat Felsefemiz" olduğu

Ayhan Sicimoğlu ile yolda olmak

18.11.2020 14:27
Renkler programından tanıdığımız; müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Ayhan Sicimoğlu'nun yol arkadaşı, kameramanı Hüseyin Sami Büyükgezici ile yolda olmayı konuştuk.   B.E: Büyükgezici! İnsan soyadını bu kadar mı yaşar? Sami Bey, ne zamandır gezersiniz? Hayatınızı biraz anlatır mısınız

Demiryolları ve Köy Okullarımı İstiyorum!

17.11.2020 16:35
Kemal Demirel, 22 ve 23. dönem Bursa Milletvekilimiz. Siyaset yaşamında; Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe Başkanlığı ve Büyükşehir Meclis Üyeliği, Kurucu Genel Yönetim Kurulu Üyeliği, Parti Meclisi Üyesi, Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcılığı, CHP Bursa İl Başkanlığı ve de Merkez Yönetim Kurul

Bir Bursa değeri: Hasan Bilin

16.11.2020 12:20
Keles'in Yağcılar köyünden, Adapazarı Arifiye Öğretmen okuluna bir genç, öğretmen olmak için yola çıksın. 13 yaşındayken çizdiği simitçi resmini, öğretmeni ondan habersiz UNESCO'nun düzenlediği bir yarışmaya göndersin ve 13 yaşındaki Hasan, Hindistan'da haberi bile olmadan girdiği yarışmada derece

Arılar olmadan asla !

13.11.2020 11:39
"Gerçekleştirilen yeni bir çalışmada, 100 milyon yıl önceden kalma bir arı fosili incelendi." haberleri oldukça heyecan vericiydi. Yunan Mitolojisi'nde; Zeus, bebekliğinde balarıları tarafından beslenmiş ve baş tanrı Zeus'un sıfatlarından bir "Arılar Kralı" olmuş. Hipokrat'ın reçetelerinde, yüksek

Ruha Şifa Likya

12.11.2020 11:57
Yayla yolundan, uzaktan Seki Yaylası'nı selamlayarak kıvrıla kıvrıla hayallerimin başladığı yere doğru giderken, gün aydınlanmaya başlamıştı. Yanından gelip geçerken, bacası tüten evler her zaman içimi ısıtır benim. Evin yaşanmışlıkları kendi hayatım oluverir bir anda... Derken Karabeli'de aştık v

Salkım Söğüt

10.11.2020 13:53
99 depreminde ailemizin kayıplarından sonra duyduğum, Ağlamalardan, feryatlardan olsa gerek; Her depremden sonra sessizleşiyorum. Eğer çok yakınınızı kaybetmişseniz; Ve depremin değil de bir ihmalin, yani bir vebalin gerçekliği içinize işlemişse, İsyan boyutunu aşıyorsunuz. Bugün bir bilim ins