SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Nilüfer Çayı'nı siz nasıl bilirdiniz?

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 08.07.2021 15:35

"Pırıl pırıl akan Nilüfer Çayı zifte dönüştü!" haberlerini okuyoruz, izliyoruz ve kahroluyoruz.


Bursa'nın güçlü platformu Eski Bursalılar Burada'da; "Nilüfer Çayı'nı siz nasıl bilirdiniz?" diye sordum.


Ben sadece cevapları derleyip paylaşıyorum bir de kocaman bir YAZIKLAR OLSUN! diyorum sorumlularına...

Buyrunuz kaynağında ve sonrasında Nilüfer Çayı...

Ve...

Nilüfer Çayı'nı siz nasıl bilirdiniz?

İnanç Arsal
Kaynağında pırıl pırıl, sonrasında rengarenk akar mübarek!

Ramazan Ayar
Bizim burdan tertemiz akar ama Hürriyet ve Çayönö köyünün oradan akan Nilüfer sanki burdan tertemiz akan Nilüfer değil...

Mustafa Şirin
Yüzer ve balık tutar yerdik.

Ahmet Irfan Altunigne
Çocukluğumda balık avlayıp piknik yaptığımız yer olarak...

Mehmet Çini
Pikniğe yüzmeye giderdik ne hale geldi...

Mehmet Yılmaz
Doğancı Barajında su tutulmaya başlayana kadar 70_ 78 yılları arasında Havaalanından taa GEÇİT NİLÜFER KÖPRÜSÜNE KADAR TERTEMİZDİ!

Ayşegül Kavuşturan
Yazık ettiler pek çok şey gibi.... Doğa da hale tercüman...

Şehriban Soyumgürbüz
Böyle bilmediğimiz kesin, güzelim su kapkara olmuş. Akarsu dediğin pırıl pırıl akardı eskiden. Yazık bizden sonraki nesile...

Mehmet Tekin
Bakin ben 1962 doğumluyum. Köyümüz Nilüfer Çayı'na 2 km falandı. Bilhassa cuma günleri sabah erkenden at arabalarına bütün çamaşırlar yüklenir dereye yakın bir yer edinilir,kazanlar kaynatılır ezanlara kadar o derede çamaşırlar yıkanırdı. Erkekler ağlar ile veya inlere girip balık yakalardı. Çok güzel yayınlar, sazanlar, tatlı su kefalleri yakalanırdı. Ben yedi yaşımda yüzmeyi Nilüfer Çayı'nda öğrendim. Küçük yaşımızda kaçıp gittiğimiz için büyüklerimden çok sopa yerdim... Bizim dilimizde adı da ülfer'di. Şimdi büyüklerimizin sayesinde zehir akıyor. Hatta bir başkanımız "oltaları hazırlayın Nilüfer'de balık tutacağız" demişti ama oltalar kapı arkasında dura dura çürüdü ne yazık ki.

Mustafa Şentürk
75 senesinde içerdik... Billur gibi akardı...

Güven Besler
İyi bilirdik rahmetliyi!

Kemal Müezzinoğlu
Hürriyet mahallesinde doğmuş biri olarak; Nilüfer çayı demezdik biz , dere derdik, başka deremiz de yoktu zaten. Okullar tatil olduğunda sokak arkadaşları ile yazın pek sık dereye giderdik, yüzmeyi orada öğrendik. Suyu gürül gürül tertemiz akar ve kirlilik aklımızın ucundan geçmezdi. Alman Kanalı olarak bilinen tarafı kullanırdık biz. Orada bentler vardı, yıkıldı şimdi. Bentler, Abdal köprüden başlar birinci ikinci, üçüncü bent diye numara verirdik. Arkadaşlara biz beşinci bende gidiyoruz der orada buluşurduk. Günümüz orada geçtiği için yanımızda yiyecek bir şeyler de götürür piknik yapardık . Ağbilerimiz serpme ile balık tutar bazen bizi de davet ederlerdi. Anlatacak çok şey var kitap yazılır neredeyse... Deremizi kirlettiler maalesef. Çok üzgünüm, bu günleri bize yaşatanlara hakkımızı helal etmiyoruz.

Harun Arı
Çocukluğumuzdan güzel anılarımız var oradan..
Nasıl hakkımızı helal edelim.

Kemal Müezzinoğlu
Bizim deremizin susuz son halleri böyleydi, bentler kuru derede mahsun yıkılmayı bekliyor iken ki fotoğrafı...

Seçkin Aktürk
Yüzmeyi öğrendiğim, suyunda balık yakaladığım güzel su. Ne hale geldi. İnsanlık kendi sonunu kendi getirecek, net.

Güler Kır
Sanayi arıtma tesislerinin atıklari arıtırdı şimdi arıtma ya yapılmıyor ya da bile bile önce Nilüfer sonra Marmara'ya kirli sular salınıyor buna hangi belediyeler göz yumuyor açıklanmalı...

Eyt Ahmet Aşık
Ben 1977'liyim maalesef hep kirli akardı. Sadece anlatılanları duyardım.

Belkis Erten
Biz Geçit'e pikniğe giderdik mis gibiydi. Oradan geçer Nilüfer köye giderdik, yüzerdik çok temizdi. Şimdi kötü kokuyor.

Mahmut Öztürk
YANİ BUNDAN 45 SENE ÖNCE 10 YAŞIMDAYKEN NILÜFER'DE YÜZERDİK....

Oğuzhan Özen
30 yıldır siyah (bok) akan bir çay...

Hasan Çekiç
Doğduğu yer Aras şelalesi böyle, geçen Cumartesi gitmiştik. Nilüfer çayı için etkinliklerimiz artarak sürecek.

Ümit Altıntaşlar
60lı yılların sonu 70 yılların başlarında Abdal köprüsünden balık tuttuğumuz o berrak suda yüzdüğümü bilirim.

Nilgün Bayındır Gür
Rahmetli babam balık tutarmış arkadaşlarıyla... 70li yıllarda yüzerlermiş ben temiz halini hatırlamıyorum!

İrfan Eroğlu

Geçit'in deresi temiz akardı temiz... Geçit'e geldik. Gençlerle böyle oturuyoruz, bir dondurmacı hem limonata satıyor hem dondurma. Gittim yanına, dereye daldırdı suyu. Tertemiz su, pislik diye bir şey yoktu. Çok büyük sazan balıkları yetişirdi her yerde. Hiç unutmam bu olayı. Gerçi sarı kanarya boyası denen bir şeyle yaptı... Ama mesele o suyu temizliği.

İsmail Akdemir
Sadece elimizle bir gecede bir varil balık tuttuğumuzu biliyorum.

Turgut Yalkı
Zannediyorum 1959 yazı idi. Maksem'deyiz bir otobüs tutuldu, konu komşu doluşuldu. Ben ÇMOO 2nci sınıf talebesiyim. Boyum herhalde 150 civarında. İvazpaşa'da oturan Mehmet abi dedikleri balıkçı bir kişi de vardı. Doğru Armut Köy'e Nilüfer kıyısında ağaçların altı bir alan bulundu ve yaygılar yayıldı. Pazar pikniği başlamıştı. Az sonra Mehmet abi üstünü soyundu, pantolonu çıkardı. Upuzun bir giysi çıktı ortaya paçaları bağlı idi. Hemen ağını aldı, yanında bir kaç kişi Nilüfer çayına girdiler. Mehmet abi hemen çay kıyısındaki ağaçların köklerini karıştırmaya başladı. Zaman zaman eğilip suyun içine giriyor daha sonra doğruluyordu. Biraz sonra yanındakilere hemen buraya etrafıma gelin diye bağırdı ve ağın uçlarını tutmalarını söyledi. Bir bağırış çağırış başladı. Sıkı tutun! Dikkat edin! Yahu sana söylüyorum, bak sana doğru geliyor sakın kaçırma, ağı sıkı tut!
Derken bağırış, çağırış bitti ve hepsinin iki elleri ile sıkı sıkıya tutulmuş ağın ucu yukarıda, su çırpıntılı ama ne var ne yok hepimiz merak içinde kıyıda bekleşip duruyoruz. El verildi biraz yüksekçe olan kıyıya sudan çıkmaya başladılar. Çıkmaları ile birlikte ağda tamamen gözüktü ve içinde kocaman bir yayın balığı. Dedim ya benim boyum 1,50 civarında idi ve yayın balığı da benim boyumda idi. Hepimiz sevinçli, av muhteşem. Herkes çıktıktan sonra Mehmet abi uzun donunun paçalarını çözmesi ile genişleyen paçalardan da 7-8 tane 25-30cm boyutlarında türlerini hatırlayamadığım çeşitli balıklar yere dökülerek sıçramaya başladılar. Böylece uzun donunun kerametini anlamıştık. O gün herhalde 25-30 kişi güzel bir balık ziyafeti çekmiştik.
Öğleden sonra biz çocuklar dizlerimize kadar suya girdik. Bir taraftan oynuyor, birbirimizi ıslatıyor ve ayağımıza denk gelen midyeleri de sudan çıkartıyorduk. Tabi midye çıkarmak ilginç geliyordu ama ilerleyen yaşlarda düşündüğümde onları bir kenara bıraktık ve hiç bir işe yaramadan hayatlarına son vermiştik. Çocukluk işte.
Geldik sene 1972'ye. Kayınpederim rahmetli Öğretmen Hasan Sönmez Soğukkuyu'da bulunan arsasına ev yapmaya başlamış, bende ne var ne yok diye bakmaya gittim. Evimiz Zübeyde Hanım Caddesinde idi ve yürüyerek gittim. Tabii yol Abdal köprüsünden geçiyor. Geçerken aşağıdan çocuk bağrışları geliyordu, bakayım ne oluyor diye kenara geldiğimde, baktım çocuklar köprünün daha sakin su birikintisi olduğu doğu tarafında, ellerinde file kırmızı küçük balıklardan tutuyor. Tutan kıyıya koşuyor kırmızı balıkları kavanozlara dolduruyorlardı.
Daha sonra sık sık Abdal Köprüsünden veya Nilüfer Çayının özellikle Panayır tarafında yakınından her geçişimde çayın suyu gittikçe kararıyordu. Sene olsun olsun 1980-1990 lar. Yüzyıllar boyu, belki bir kaç bin yıldır tertemiz akan Nilüfer çayı, ellerimle midye topladım Nilüfer Çayı biz insanların gaddarlığı, kadir kıymet bilmezliğimiz yüzünden 20-30 sene yok olmuştu. Kendimden utandım biz nasıl insanız, nasıl bu güzelliklerin kıymetini bilmiyoruz diye.
Yine 80'li yıllarda şehir kanalizasyonu toplanıyor ve tabii hepsi Nilüfer'e. Bunu önlemek amacıyla Demirtaş yolu üzerine arıtma tesisleri yapılacak. Biz planlarını çizip kamulaştırma yapılacak. Planlar o tarihte onay için bakanlığa yollanıyor ve bizim planımıza tarımsal alanları yok ediyor diye olumsuz yanıt geldi. İşlere Ankara'dan bakınca böyle oluyor tabi. Bende bir yazı döşendim. Evet bu alan 30 dönüm ve tam anlamıyla tarım yapılacak bir alan. Kanalizasyon sistemi ve tesisleri matematiksel hesaplara dayanan bir işlem ve yer seçimleri de sistemin düzgün çalışmasına bağlı. Seçilen yer bu bakımdan en uygun yerdir. Diğer taraftan Nilüfer çayı Bursa'dan çıkıp Marmara'ya dökülüyor. Tüm kirini Marmara'ya akıttığı gibi nehrin iki kenarında 100 m.lik genişliğindeki tarlalar bu su ile sulanıyor. Bu alanın büyüklüğünü ve kirli sularla sulanan tarımsal ürünlerin oluşturduğu zararı düşünürseniz 30 dönümlük tarımsal alanın yok alması zarar değil, diğer alanların kazanılması bakımdan yarar getiren bir kayıptır diye yazınca onay verildi ve bu günkü tesisler öyle yapılabildi. Teoman Özalp ve Erdem Saker'in başkanlık dönemlerinde yapılan çalışmalar ile Nilüfer Çayı nispeten arıtıldı ama bu günlerde özellikle şehrin doğu tarafındaki sanayi atıkları maalesef fotoğraftaki rengi oluşturduğu gibi hepimizin yakındığı Marmara Denizindeki müsilaj/salyanın sebepleri işte bu tür davranışlar oluyor ve günlük ve de göstermelik tedbirler ile nehirlerimiz, güzelim Marmara'mızı bir fosseptik çukuru, çöp toplama konteyneri haline getirdik.
Büşra Ekim kardeşimiz soruyor du? Nilüfer Çayını nasıl bilirsiniz? Rahmetliyi iyi bilirdik, rahmetlinin kendisi muhteşem bir değerdi ama biz insanlar maalesef kötüyüz.

Muharrem Kalındıvar
O tarihi köprünün altında pırıl pırıl akan suda balıklar ile beraber yüzerdik.

Şaban Deniz
Yüzmeyi onda öğrendim balıklarını tutup gıdalandım. Hatta suyunu içtim ah Nilüfer'im ah...

Lütfi Basan

1965 yıllarında rahmetli Zeki Müren ve babası Kaya Müren Bademli'den küçük bağ evinden balık tutmaya gidiyorlardı... Şimdi kurbağa bile yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Toprağın fabrikası yok!

17.06.2021 11:55
Anadolu insanı kitap gibidir. Köyceğiz'de yaşayan 80 yaşındaki Hatice Teyzemle, zeytin ağacının altında ikindi kahvelerimizi içerken, "Toprağın fabrikası yok a gızım..." demişti. Birkaç makale yazsanız, bu cümledeki etkiyi yakalayamazsınız. Dalyan'ın hemen karşısında... Ulaşımın sadec

Yol Hikayelerim - Müzeler

24.05.2021 14:00
Gündem hoyrat, Gündem yıpratıcı. Her şeye rağmen, hoyrat gündem unutturmasın; Müzeler Haftası'nı... Her şehrin kendine has ritüelleri vardır benim için. Ve her yol hikayemin değişmez üçlüsü... Antik kent - müze ikilisiyle başlayan gezilerim, şehir lezzetleriyle devam eder ki, şehrin i

Mudanya'da poyraz... Bu deniz fazlasını kaldırmaz...

06.05.2021 11:09
Hani Hıdırellez ritüelidir ya, denize bir gül atmak için sahile indim dün akşam... Evimin penceresinden görüyordum ama sahile inip dün akşam yakından gördüm. Ülkede gündem konusu olduğundan da haberlerde hep önümüzde haliyle. "Marmara'da Salya Kabusu" başlıklarıyla... Yaklaşık 8

Bursa'da Hıdırellez adetleri

05.05.2021 21:31
"Bahar oldu, aman aman... Kese astım gül dalına... Adadım yarim adına, İki göz oda..." Bir 7 Mayıs günü, Dalyan'a oradan da feribotla Köyceğiz'in Çandır Köyü'ne geçmiştik. Ekip arkadaşlarım gitme sebebimizi ise "yoğurt alıp geleceğiz..." diye açıklamışlardı. Farklı bir yoğurt dedi

Anılarda 23 Nisan...

23.04.2021 13:35
Yedi yüz yıllık bilinen geçmişi olan köyümüzde, Nisan'ın artık baharı iliklerimize kadar hissettirdiği bir havada... 23 Nisan coşkusunu bütün kalbimle hissederek yazıyorum bunları. Uzun yıllar köyümüz Gölbaşı ve civar köylerin karakol komutanlığını yapmış, bir İstiklal Savaşı Gazisi olan d

Defne dallı çelenklerle, Merhaba Balıkçı...

19.04.2021 14:36
Gökova... Muğla ile Marmaris'i birbirine bağlayan, bana göre yörenin kalbi, zamanın Karya Uygarlığı'nın İdima'sı... Buradaki devasa okaliptüs ağaçlarıyla oluşan yol ise Sevgi Yolu adıyla ünlendi. Aşk Yolu da dediler bu yola ve o güzelim ağaçların gövdesini bazen çiviyle oyacak kadar vahşile

81. Kuruluş Yılında Köy Enstitüleri...

16.04.2021 10:28
Yakın tarihimizin Milli Eğitim Bakanları ve açıklamaları bir de icraatleri konusunda hafızalarımızı yoklarsak, sonuç sadece bir fiyasko olur... Bu ülkede eğitim sistemi, gelenin gidenin vurduğu bir dart tahtası misaliyken... 17 Nisan Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 81. yılı... Hüzünle anmak

Bir Bursa Beyefendisi İrfan Eroğlu'nun anılarından...

09.04.2021 11:25
Mudanya'nın Girit mahallesinde, yıllardır önünden gelip geçtiğim ve çeşit çeşit çiçekleriyle dikkatimi çeken evde, çiçekler arasında, dünya tatlısı İrfan Amca ve Kudret Teyze ile nostaljik bir Bursa yolculuğuna çıktık. İrfan Amcanın özel demleme çayı, Kudret Teyzenin el lezzetleri eşliğinde... Mu

Köy Enstitülü bir çınarın ardından...

25.03.2021 11:49
Köy Enstitüsü Mezunu öğretmenlerimizle tanışmak istediğimde, Zeki Baştürk rehberliğinde ilk durağımız 99 yaşındaki Faik Acar olmuştu. Köy Enstitüsü lafını duyunca bile gözleri dolan biri olarak, bir köy enstitüsü mezunu tanıyacaktım. Heyecanlıydım. Faik Hocamızın kızı Nilgün Hanım, bizi

Ege'de bir zeytin cenneti; Akhisar

15.03.2021 14:56
Akhisarlılar'ın memleketlerinden bahsederken illa ki; "Akhisar'ımız" dediklerini biliyor muydunuz? :) Daha otogarda zeytin ağaçlarını görmeye başlıyorsunuz. Manisa'nın en büyük ilçesi ve "Akhisar'dan 60 ülkeye zeytinyağı" haberleriyle tanıdığımız, antik çağlardan bugüne bir değerimiz. Arkad

Bir "Kent Belleği" Mimarı...

16.02.2021 14:37
Okçular Çarşısı eski esnafı ile ilgili bir araştırma yapmaya başlamış ve Berber Dilaver Balkan'ı, Haluk Cömertel ağabeyim sayesinde tanımıştım. Ne zaman Okçular'a yolum düşse, Dilaver amcanın dükkanına uğrar oldum ondan sonra. Pandemi dolayısıyla çok az geliyor çarşıya ama denk gelirsem ne

"Heykeli dikilecek insan olma" meselesi...

29.01.2021 16:43
Futbolla ilişkim... demeyeyim; Bizimkine ilişki denmez, seviyeli takip denir anca... Çocukluğumun en net hatıralarındandır dedemle maç izleme partilerimiz... Parti diyorum, sahiden parti havasında geçerdi bizim maç izlemelerimiz. Yaz tatillerine denk gelen kupa maçları, dedemin çiçekler,

Göbeklitepe figürlerine ipeksi dokunuş...

28.01.2021 10:28
"Şimdi bu adamlar bu tapınağı yapmış sonra da gömmüş mü yani?" sorularıyla anlamaya çalıştık Göbeklitepe'yi... Heyecan verici bu büyük keşifle birlikte bin bir soru işareti takıldı zihinlerimize. Arkeolojinin cilvesi işte. Bir anda 12.000 yıl önceye çekiverdi dikkatlerimizi. Geriye k

Gemlik, balık tutarken sizin de hizmete gelince mi başkasının?

08.01.2021 14:09
Kamuoyunun yakından tanıdığı Cemil Aydın, bizimle bir görüntü paylaştı. Kurşunlu sahilinde, yarı dökük, çökmek üzere bir merdiveni ve bundan duyduğu endişeyi anlatmıştı bize Cemil Bey. Endişesinde de çok haklıydı. Hem görüntü kirliliği hem de büyük bir hayati tehlike söz konusuydu. Kayıtsı

Bayram Demir'in hatırasına saygısızlık!

06.01.2021 16:32
Bursa sevdalısı olarak tanıdığımız; Osmangazi meclis eski üyesi Cemil Aydın'ın bizimle paylaştığı görüntülere çok üzüldük. Fotoğrafta görüldüğü gibi, Kurşunlu sahilinde bir kısmı çöken merdivenler görüntü kirliliği olmasının ötesinde, bilhassa sahilde dolaşan çocuklar için büyük tehlike demek.

Şimdi artık, "suyu anlama zamanı..."

06.01.2021 11:38
Haftalık olarak takip ettiğim HBT (Herkese Bilim Teknoloji) dergisinin bu haftaki sayısında dikkat çekici bir haber vardı. "Mayalar, suyu arıtma konusunda bin yıl öndeydi..." Türünün bilinen en eski su filtreleme sistemini kullanmış Mayalar. Yani toplumlar suya hep kafa yormak zorunda. B

Dün bir annenin evladı yakıldı bu ülkede...

30.12.2020 14:52
Yeni yılın adı bile güzeldir. Yeni yıl umuttur, heyecandır. Zor bir yıldan sonra, bir gecede hayatlarımıza sihirli değnek dokunmayacağını hepimiz bilsek de, modumuz yükseliyor... Umutlanıyoruz. Bunları yazarken, pencereden dikine dikine gelen güneş gözümü alıyor! Aralık sonunda bahar havası yaşa

Pandeminin unutulanları

28.12.2020 16:13
Hayatın her alanını, her zerresine kadar bir virüs şekillendirdi. Kırılgan ekonomisi, çalkantılı ve oturmamış siyasi yapısıyla ülkemiz kimine göre başarılı, kimine göre sınıfta kaldı bu süreçte. En vazgeçilmez aksesuarımız maske için, az tantanalar yaşamadık. Yöneticilerin de kafası karıştı bu ko

Umutlarıyla araya mesafe koymama adına....

22.12.2020 10:32
Kısıtlanmak ne kadar boğucu bir ifade olsa da özgür ve sağlıklı günlerimize kavuşmanın da ön koşulu şüphesiz. Zira karşımızda ölümcül bir hastalık var. Yılbaşının yaklaşmasıyla da beklenen açıklama geldi. Aksini düşünmek bile olası değildi zaten; evlerimizdeyiz! Eğer pazarlara girmezseniz, hafta

Güzel olacak güzel...

15.12.2020 15:48
Ölümün olduğu yerde, geri kalan her şey önemini yitiriyor elbette. Evrenin döngüselliği, tarihin tekerrürleri... Aslında müziğin ritmi gibi, her şey büyük yaşam pastasının tarifinde var. Kişisel özelliklerinizden birini bile sizden alsalar, siz artık siz olmazsınız. Her lezzetli pastada bir mikta

Neden "zenci" dedin?

10.12.2020 13:39
Rosa Parks ... 1955'lerin Amerikasında, emekçi bir terzi... Zenci. Bir iş çıkışı otobüse biner. Beyazlara ait koltuklardan birine oturur. Şoför gelir ve koltuktan kalkmasını söyler. Otobüsteki diğer siyah erkekler kalkar. Ancak Rosa Parks sadece cam kenarına kaymakla yetinir... Polis geli

Bir dünya şairi Ataol Behramoğlu

07.12.2020 11:26
Sosyal medya ilginç bir mecra. Her açıdan konuşabiliriz sosyal medyayı. İyisini, kötüsünü, faydasını, zararını... Zaman vampiri olsa da bana muazzam dostluklar kattı. Ataol Behramoğlu'nu yıllar önce bir kitap fuarında görmüştüm. Kısacık sohbet etmiştik. Kendisini okumayı hiç bırakmadığım gibi

Belki de tek engel "engelli" kelimesidir

03.12.2020 14:21
Yedi yıl önce bir akşam üzeri telefonum çalmış ve ben orada olmadığımdan telefonumu kuzenim Hilal açmıştı. Hilal'in sesini yan odadan duyunca şaşırmıştım. Hilal telefondaki kişiye; "aaa öyle mi ben de down sendromluyum biliyor musunuz?" diyordu. O ilk telefon görüşmesinde sıcacık bir anne

İlla Stockholm'e mi gidelim?

02.12.2020 11:52
3 Aralık bir farkındalık günü olup, olası "Engelliler günü kutlu olsun" söylemleri için, aman diyorum! "Çocuğunuzun size kızdığında tekerlekli sandalyesiyle çıkıp gidebileceği bir odası olmalı..." denilen bir Stockholm modeli bize çookk uzak olsa da, engellilerin sorunlarını ve çözümlerini bir bil

Kimsesiz canların canı Şahin Gençal

01.12.2020 09:36
Milletvekili aday adayıyken tanıdım Şahin Gençal'ı. Şimdilerde ise, bir kahve molasında ofisinde kitapları arasında, antikaları karşısında sohbetiyle kendimi güncellediğim bir dost yürek benim için. Şahin Gençal, insana nefes aldırır. Kitap ve sinema tutkunudur. Masasında daima yeni çıkan kitapla

Zeytin dikeceksin!

26.11.2020 14:49
"Zeytin bütün ağaçların ilkidir..." diye bilinir. Eski Ahit'te anlatılır; Nuh tufanından sonra, gemiye ağzında taze koparılmış zeytin dalıyla dönen güvercin göstermiştir ki; sular altında kalan yeryüzünde canlı kalan tek varlık "zeytin ağacı" olmuş. Mitolojide anlatılır; Atina şehrinin

Köy Enstitüsü ruhuna özlemle

24.11.2020 11:43
Bugüne dair çok şey yazılabilir aslında. Öğretmenlere meslek kanunundan, özel eğitim öğretmenlerinin çalışma koşullarına... Eğitim sistemimizin yap boza dönmesinden, pandemi döneminin eğitim aksaklıklarına... Cumhuriyetimizin en güzel projelerinden olan Köy Enstitülerini ve emektarlarını bu özel gü

Böyle güzel anılmak her valiye nasip olmaz

23.11.2020 10:30
Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, son günlerde gözleri dolu dolu, kendisine gelen iletileri takip etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz ağabeyi, emekli vali - karikatürist Refik Arslan Öztürk'ün vefatından sonra gelen iletiler bunlar. Vali bey ile anılarını paylaşıyor k

Organ bağışıyla toprak olmazsınız!

20.11.2020 10:16
Burdur'un İlyas Köyü'nde, kaynamış bulgur ve ceviz yerken, bir taşın başına oturduk. Ata buğdayı, kocabuğdaydan yapılan bulgurun içine ceviz ve darı kattık. Bulgur kaynayacak, kurutulacak, değirmende yarılacak, kısırlık ve pilavlık olarak ayrılacak. Köylerde aş / bulgur aşı dediğimiz ata yemeğimi

"Bursalıları evlerinde yalnız bırakmadık"

19.11.2020 15:09
Konu başlıklarının; "Pandemi Süreci, Dijital Etkinlikler, Tiyatro, Kütüphane, Çocuklara Özel, Festival, Fuar ve Şenlikler, Müzik, Sinema, Eğitim, Akademi ve Atölyeler, Panel, Söyleşi, Seminer, Sempozyum ve Çalıştaylar, Anma Etkinlikleri, Sanat Galerisi ve Sergiler, Kültür ve Sanat Felsefemiz" olduğu

Ayhan Sicimoğlu ile yolda olmak

18.11.2020 14:27
Renkler programından tanıdığımız; müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Ayhan Sicimoğlu'nun yol arkadaşı, kameramanı Hüseyin Sami Büyükgezici ile yolda olmayı konuştuk.   B.E: Büyükgezici! İnsan soyadını bu kadar mı yaşar? Sami Bey, ne zamandır gezersiniz? Hayatınızı biraz anlatır mısınız

Demiryolları ve Köy Okullarımı İstiyorum!

17.11.2020 16:35
Kemal Demirel, 22 ve 23. dönem Bursa Milletvekilimiz. Siyaset yaşamında; Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe Başkanlığı ve Büyükşehir Meclis Üyeliği, Kurucu Genel Yönetim Kurulu Üyeliği, Parti Meclisi Üyesi, Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcılığı, CHP Bursa İl Başkanlığı ve de Merkez Yönetim Kurul

Bir Bursa değeri: Hasan Bilin

16.11.2020 12:20
Keles'in Yağcılar köyünden, Adapazarı Arifiye Öğretmen okuluna bir genç, öğretmen olmak için yola çıksın. 13 yaşındayken çizdiği simitçi resmini, öğretmeni ondan habersiz UNESCO'nun düzenlediği bir yarışmaya göndersin ve 13 yaşındaki Hasan, Hindistan'da haberi bile olmadan girdiği yarışmada derece

Arılar olmadan asla !

13.11.2020 11:39
"Gerçekleştirilen yeni bir çalışmada, 100 milyon yıl önceden kalma bir arı fosili incelendi." haberleri oldukça heyecan vericiydi. Yunan Mitolojisi'nde; Zeus, bebekliğinde balarıları tarafından beslenmiş ve baş tanrı Zeus'un sıfatlarından bir "Arılar Kralı" olmuş. Hipokrat'ın reçetelerinde, yüksek

Ruha Şifa Likya

12.11.2020 11:57
Yayla yolundan, uzaktan Seki Yaylası'nı selamlayarak kıvrıla kıvrıla hayallerimin başladığı yere doğru giderken, gün aydınlanmaya başlamıştı. Yanından gelip geçerken, bacası tüten evler her zaman içimi ısıtır benim. Evin yaşanmışlıkları kendi hayatım oluverir bir anda... Derken Karabeli'de aştık v

Salkım Söğüt

10.11.2020 13:53
99 depreminde ailemizin kayıplarından sonra duyduğum, Ağlamalardan, feryatlardan olsa gerek; Her depremden sonra sessizleşiyorum. Eğer çok yakınınızı kaybetmişseniz; Ve depremin değil de bir ihmalin, yani bir vebalin gerçekliği içinize işlemişse, İsyan boyutunu aşıyorsunuz. Bugün bir bilim ins