SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'ya bu salon hiç yakışmayacak!

Yazının Giriş Tarihi: 06.01.2021 19:24

Bursa gündeminde son günlerde 3 bin 500 seyirci kapasitesi olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yıktırılan Atatürk Spor Sarayı var.

Burası sadece bir spor salonu değil.

Buraya saray denmesinin bir tek nedeni vardı. O temelin atıldığı dönemlerde görev yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü rahmetli Cihat Demirören'e gazeteci olarak bilgi alırken sormuştum, "Müdürüm burası niçin salon değil de saray" diyerek. Merhum Demirören, 'Evlat, burada bir salon olmayacak. 5-6 salondan oluşacak. O nedenle buraya spor sarayı denilecek' demişti.

Gerçekten de öyle olmuştu. Judo, boks, güreş, masa tenisi, eskrim derken yüzme havuzu ile birlikte muhteşem bir görüntü vermişti.

Sonrasında Bursa'ya yeni salonlar yapılması yerine yapılanlar, tarihi özellikleri olan salonlar, statlarda yerle bir edildi. Aynı Atatürk Stadı'nda olduğu gibi.

Atatürk Stadı'nın yerine yapılan Millet Bahçesi'ne ek olarak yapılacak bin seyirci kapasiteli spor salonu Bursa'yı son günlerde salladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, burada modern bir şekilde salon yapacağım sözünü lifebursa.com'daki canlı yayında vermişti.

Ben umutlanmıştım. Ama icraata bakınca ne kadar yanıldığımı bir kez daha öğrendim.

Ben şuna inandım ki Bursa'da verilen sözler hep havada asılı kalıyor ve hiçbir zaman yerine getirilemiyor.

Yıkılan salon 3 bin 500 seyirci kapasiteli olarak yapılmıştı.

Günümüzde sözüm ona modern bir salon yapılacak diye mimari projeler açılmış ve bin seyirci kapasiteli salon yapılacak.

Burası spor yarışmalarının yapılacağı bir salon.

Kentimizin nüfusu da 3,5 milyonu aşmak üzere olduğunu belirtirsek ve liglerde mücadele eden takım sayılarını da düşündüğümüzde seyirci kapasitesi gerçekten çok komik.

Bursaspor Basketbol takımı bu salonda maçlarını oynayacak.

Yeşil beyazlıların maçları Atatürk Spor Sarayı'nda yapılırken, yüzlerce, binlerce insan dışarıda kalıyordu. Şimdi seyirci kapasitesi eski salonun 3'te biri olacak. Burada nasıl lig maçları oynanacak. Sporseverler girebilecek mi? Araç parkı önceki yıllarda yetmiyordu. Bir çözüm düşünüldümü. Tahmin etmiyorum.

Kentin merkezinde olması nedeniyle gelecek seyirci sayısı artacaktır.

Bunun için seyirci kapasitesi için bir kez daha düşünmenizi öneririm.

Bin kişilik bir salon yapmak Bursa'ya ihanettir. Gerçekten bu projeler şaka gibi.

Yaşadığınız şehir Bursa olunca 'Ben yaptım oldu' zihniyetini de bir kenara bırakın. Hala bitirilemeyen bir Büyükşehir Belediyesi Stadı var. Gerçekten bu kent için çok kötü örnekleriniz var. Burada saymakla, yazmakla bitmez.

Açılan modern salonları görüyoruz. İçerisinde ne basın tribünü var, ne basın mensuplarının maçlarını, resimlerini, haberlerini atabileceği bir internet ağı var. Maçı bile ancak iş yerinize ofisinize gittiğinizde yazabiliyorsunuz.

Birde hani yıllar önce açılması düşünülen ve hala açılamayan Türkiye'nin ikinci Kapalı Atletizm Salonu var. Yıllardır aynı atıl şekilde duruyor. Her yıl açılacak deniliyor ama bir şey yapılmıyor. Sadece oraya gidip resimler paylaşılıyor, sanki bitecekmiş gibi.

Tamam Bursa spor kenti.

Ancak bu büyük kenti Bursa'nın sorunlarını çok iyi bilenler yönetmediği, kilometrelerce uzaktakilerin yönetmeye çalışmasından sonra şehir olarak bir arpa boyu bile yol alamayız.

Hiç kimse alınmasın.

Hiç kimse bana gücenmesin.

Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi kentin doğusunda. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle ulaşım çok kolay oluyor. Ya yasaklar bitince bu salona gitmek kolay olur mu? Siz birde trafikte gitmeyi deneyin. İki saati alıyor salona gidebilmek.

Biraz düşünün istedim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.