SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursaspor sahipsiz kalmış!

Yazının Giriş Tarihi: 26.02.2022 14:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.02.2022 02:49

Bursaspor’un Olağan İdari ve Mali Genel Kurulu, yıllar sonra yine Uludağ Üniversitesi Fethiye Kültür Merkezi’nde yapılıyor. 

Ben en son burada merhum başkanımız İbrahim Yazıcı’nın 2013 yılında yapılan tüzük kongresini, ardından şimdilerde yıkılan, yerine Millet Park’ı yapılan Atatürk Stadı’na koşarak gidip, Fenerbahçe maçını izlemiştik.

Kongre merkezine ilk giren, ilk hazirunu imzalayan üye olmak ta beni ayrıca gururlandırdı. 

Acı olan nedir biliyor musunuz? Sevgili Bursasporlular size anlatayım. Kongrenin başlamasına inanın 10 dakika kala yani saatler 12.50’yi gösterdiğinde maalesef genel kurulun yapılabilmesi için gereken 40 kişi gelmişti.

Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Galip Sakder’in açış konuşmasıyla başladı. Sarder, “Bursa kentinin markası. Maalesef istediğimiz yere gelemedik. Hizmeti geçenlere teşekkür ediyorum. Zor dönemden geçiyoruz. İlk toplantılara 16’şar kişi gelmişti. Bugün 90 kişi var. Bu beni çok üzüyor” derken acı gerçeği de, hiç kimsenin Bursaspor’a sahip çıkmadığını ortaya koymuş oldu.

Hani atarken mangalda kül bırakmayan Bursasporlular nerelerdeydi böylesine kritik bir toplantıda. Sadece, kulübüne böylesine kritik bir genel kuruluna gelmeyenlere yazıklar olsun demek gerekmiyor mu?.

İlk işim kulübün Denetleme Kurulu’nun verilerine göre hazırlamış olduğu mali tablo kitapçığını alarak incelemeye bir saat öncesinden başladım. 31 Aralık 2021 yılı verilerine göre Bursaspor’un borcu 824 milyon 653 bin 48 TL olarak görünüyor.

Ancak Ocak ve içinde bulunduğumuz ve son günlerini yaşadığımız Şubat ayındaki gelir ve giderlerin hiç birisi tabloya ilenmediğini belirtmekte yarar var.

Her şeyden önemlisi ne gelir tablosuna, Fraport TAV Antalyaspor’a satılan kaleci Ataberk Dadakdeniz, Adana Demirspor’a satılan İsmail Çokçalış, Trabzonspor’a alel acele satılan ve takımın gücünü azaltan Taha Altıkardeş, Kerem Şen ve Batuhan Kör’den gelen paraların hiç birinin işlenmemiş olmasıydı.

Bir başka üzüntüm ise daha önce görev yapan yönetim kurulu üyelerine evreksız (yöneticilerin yaptıkları işe göre çek almamaları nedeniyle oluşan, kur farksız) 110 Milyon 708 bin 234, evraklı olarak görünen borç ise kurt farkları işlenmeden 199 milyon 851 bin 322 TL. Bunlara kur farkları girdiğinde toplam borç miktarları ise sanırım 350 milyon TL’nin üzerinde olacak.

Beni kahreden bir başka olay ise, kulübe hiç para vermeden, alacaklı görünen başkan ve yöneticiler olduğunu da açık yüreklilikle burada belirtmek istiyorum.

Divan Kurulu Başkanlığına İlhan Parseker seçildikten sonra Olağan İdari ve Mali Genel Kurul’un startı verildi. Başkan Hayrettin Gülgüler ile birkaç yönetim kurulu üyenin katılması, her türlü kararı alan ve istifa eden 2. Başkan Emin Adanur ise ortada yoktu.

Sonrasında Bursaspor Kulübünün Mali Müşaviri olan Mehmet Ufuk Bayrakçı gelir gider tablosunu okudu.  Ardından Denetleme Kurulu adına uzun bir aradan sonra yine detaylı bilgiler verildi. Ancak söylenen rakamlar ben muhasebe bilgisine sahip olamadığım için sadece rakamlar havada uçuşup durdu. Kimsenin bir tanesini bile aklında tutabildiğine ben inanmıyorum.

Bu blançoları sadece mesleği mali müşavirlik olan insanlar anlayabilir.  Ben hiç anlamadım desem yeridir. Benim gibi genel kurula katılan bir ok kişinin de anlamadığına inanıyorum. Allah’tan hazırlanan kitapçıklar elimizde de uzman birine inceletip detayları öğrenmeye çalışacağım.

Sercan Yasun’un yaptığı yönetimle ilgili doğru yorumları sonrasında ayakta alkışlanması dikkat çekti.  Ardından Tribün liderlerinden Selim Kurtulan’dan da yönetimi eleştiren bir konuşma yapıldı. Yönetime seslenerek, “Hani şeffaftınız. Bizi genel kurul denetleme için seçti. Bizim dilekçemize neden cevap vermediniz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Sonuç olarak;

Bursaspor’un binlerce genel kurul üyesi var.

Toplantıya gelenlerin sayısı ise 100’ü geçiyor.

Kimsenin sahip çıkmadığı, kaderine terk edilmiş bir kulüp haline dönmüş ne yazık ki Bursaspor.

Tek başkan adayı olan Ömer Furkan Banaz’ın önerisiyle üye girişte 1000 TL alınması, üye aidatlarının 400 TL’ye çıkartılması oy çokluğu ile kabul edildi. Ancak bu ekonomik krizde üye aidatlarına yüzde yüzlük bir zam yapılması doğru bulmadım.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.