SON DAKİKA
Hava Durumu

İçim karardı içim!

Yazının Giriş Tarihi: 06.07.2022 21:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.07.2022 09:37

Bursaspor Kulübü’nün 50 yıla yakın süredir üyesiyim.

Bugüne kadar takip ettiğim genel kurul, son zamanlardaki mali genel kurullar olmak üzere hemen hemen hiç birisini kaçırmamaya özen gösterdim.

Sadece sağlık sorunlarım nedeniyle takip edemediğim birkaç tanesi olmuştur sanıyorum.

Divan Kurulu toplantılarına da katılmaya dikkat ettim. Kaçırdığım toplantısı 3-5 arasındadır.

Üye olduğum tarihten bugüne kadar ilk kez Bursaspor Kulübü’nün mali blançosunu noksansız ilk kez dinledim. Ki kulübün neden bu kadar büyük borç içerisine girdiğini öğrenmiş oldum.

Bağımsız denetleme kurulu raporları bile bu kadar açık ve net değildi.

Ben öncelikle biz Divan Kurulu üyeleri (katılımın çok az olduğunu belirtebilirim), sonrasında ise televizyondan izleyenler dahil herkes detaylı bilgiye sahip oldular.

Bugüne kadar hiç kimse bize bunu anlatmamıştı.

Bu neydi biliyor musunuz?

Umut Nayir, Abdullahi Shehu, Sane ve diğerleri. Tahtayı açmış olmak için olmayacak sözleşmeler yapılmış. Borçlar iki katına çıkmış. Sadece bu Ömer Furkan Banaz başkanın aktardığı. Bir de devamını getirmediği diğer yabancı ve yerli oyuncular var.

Bence, “Ben ve yönetim kurulum bu kulübün geleceğine transfer tahtasını açabilmek için dinamit döşemek istemiyoruz. Bundan sonraki süreçte de ilave dosyalar eklemekten uzak kalıyoruz. Her işi ölçüp bitip, tartarak yapıyoruz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve bizlerin ciddi fedakarlıkları ile kulübü yürütüyoruz. Kulübün devam edilebilmesi için bütün şehrin birleşmesi” şart derken adeta son noktayı koydu diyebilirim.

Mesela Başkan Banaz’ın forma satışlarıyla ilgili sitemi yerindeydi. 3,5 milyon nüfusa sahip kentte, satılan forma sayısı henüz bine ulaşmamış. Özel satışa çıkarılan 48 formanın sadece 8’ine teklif verilmiş. Üzülmemek elde değil.

Mesela Bursaspor Kulübü’nün şehirdeki insanlara 400 Milyon TL borcu var. Ama Bursalı hiç kimsenin bu borcu silmeye yanaşmamasının ise düşündürücü olduğunun altını çizdi Ömer Furkan Banaz Başkanımız.

Tüm üyelere barkovizyon gösterisi yaparak borçlarının ne olduğunu gösterdi Başkan Ömer Furkan Banaz.

Onlardan seçmeleri sizlere aktarıyorum;

“-Bursaspor’un 824 milyon idi genel kurulda ki borcu 824 Milyon TL idi.

-SGK Borcu 87 gözüküyordu. Yönetimin ödenmemesi nedeniyle bu rakam 119 milyon 87 bin TL olmuş.

-Yönetici borçları 310 milyon TL.  6 ay sonu itibariyle bu döviz kurları nedeniyle 347 milyona çıkmış.

-Ticari borçlar 32 milyon 985 bin TL. Ödenmeyince 45 milyon TL olmuş.

-İsim hakkı için 500 bin Euro sözleşme yapılıyor. Yönetim değişiyor. Bunu iptal ediyor. Başka anlaşma yapıyor.  İlk şirket mahkemeye veriyor ve 500 bin Euro’yu geri istiyor.

-Banka borçları 31 Aralık itibariyle 98 milyon TL’den 104 milyona yükseldi.

- 1.Lig’de 31 milyon TL’lik gelir var. TFF ile Spor Toto, yayından. Bunlar direk bankaya gidiyor. Bankaların borçları, borç ödenmediği için Temerrüte giriyor. Faiziyle 100 milyonluk borç 113 Milyon TL’ye çıktı.

-Personele ödenmeyen paraları 6 milyon 41 TL 

-Kira borçları 8 milyon şimdi 65 milyon.

-Büyük Şehir Belediyesi ile Milli Emlak ile mahkemelik olmuş. Mahmeteyi Belediye kaybetmiş ve parayı ödemiş.  Belediye’ye ödenecek para 65 milyon TL olmuş.

-Sportif faaliyet borçlar var.156 milyon TL. Mevcut rakam oluşan kur farkı ile 188 milyon TL olmuş.

-2021-20 22 menajer kulüp ödemeleri 10 milyon 681TL

-Futbolcu taahhütleri 41 milyon 676 gibi 69 milyon 249 olmuş. 

-Tablonun sonunda ulaşılan rakam1 milyar 3 milyon 174 bin TL

-Bunlar sizin önüne uzun uğraşlar vererek çıkardığımız rakamlar. Böyle bir sürü dosya var.

-Bursaspor’un sadece eski başkanlardan Ali Ay’a olan borcu 296 milyon TL.”

ALKIŞLARIM BAK YAPI’YA

Bursaspor Kulübü’nün üç gün üst üste forma sponsorluk tanıtımları vardı.

İlk gün kol sponsoru olarak Onur, ikinci gün sırt sponsoru olan MEDİTOWN, bugün ise forma göğüs reklamını veren Bakyapı inşaatın sahibi olduğu Demirtaş’taki ZeplinX Oyun-Eğlence-Adrinalin Parkı’nın imza törenleri yapıldı.

Her şey bir kenara Ömer Furkan Banaz Başkanlığı’ndaki Bursaspor yönetimi, tüm kentin markalarının kulübü terk ettiği şu günlerde sahip çıkan ve toplam 3 milyon 600 bin TL’lik bir gelir elde edildi.

Bence geriye dönük borçları bile ödeyen, göreve geldiklerinden bu yana ödemeleri günü güne yapan Ömer Furkan Banaz Başkanlığı’ndaki Bursaspor yönetimine tüm Bursa’nın güvenerek destek olması gerekiyor. Kentteki birliktelik sağlanırsa başarının geleceğine benim inancım tam.

Şayet bu bataklıktan kurtulmak istiyorsak, Bursa olarak kenti yönetenler, siyasiler, sanayiciler, odalar, herkesin bir kez daha Bursaspor’un yanında olması şart. Bunu gerçekleştirirsek Bursa kenti olarak bir kez daha bataklıktan kurtuluruz.

HAYIRLI OLSUN KORKMAZ

Bursaspor Yönetim Kurulu, Gençlik Geliştirme Programı Sorumlusu olan Hakan Cenkçiler’in yerine, önceki yıllarda bu görevde bulunan, Faruk Forkmaz’ı bir daha getirdi.

Hakan Cenkçiler’in kulübün Futbol Okulu’ndaki başarılı yönetimine, kulübe nasıl gelirler kazandırdığını benim gibi herkes biliyordur. Yerine gelen Faruk Korkmaz’ın önceki döneminde de Bursaspor altyapısının ne denli verimli olduğunu bilen, ve onlarla birlikte bu heyecanı yaşayan bir gazeteciydim.

Hakan Cenkçiler’in kulüpten ayrılmasına üzüldüm. Yolu açık olsun.

Faruk Korkmaz’a ise yeni görevinde yine ilk döneminde olduğu gibi başarılı geçmesini diliyorum.

Sonuçta kazanan Bursaspor olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.