SON DAKİKA
Hava Durumu

İpekiş Başlangıç

Yazının Giriş Tarihi: 06.01.2022 06:44

İpekiş Mensucat T.A.Ş. hayatımda unutulmayacak izleri olan bir firmadır. Sabri Beyin yanından ayrılmaya karar verdiğimde, İpekiş yeni bir yapılanmaya girmişti. Rahmetli Akif Madaralı bana İpekişte çalışır mısın dediğinde bu yeniden yapılanmadan da haberim vardı.  Genel Müdür Barlas Sumer, Genel Müdür muavini Nabi Balkanlı olmuştu.

Barlas Sumerin o tarihlerdeki bir resmini burada paylaşıyorum. 

C:UsersuserDesktop62412214_10156674672247734_1444472629212741632_n.jpg

Barlas Sumer, gerek Merinos'ta ve gerekse tekstil sanayiinde efsane olmuş bir isimdir. O tarihte İpekiş İş bankasının 0 sahibi olduğu bir şirketti. İş bankası İştirakler Müdürü Cevdet bey, müdür muavini Cemil bey idi. Onlarla da görüştükten sonra İpekişte çalışma kararım kesinleşti. 

Ben başladığımda, Genel Müdür Barlas Sumer, Genel Müdür muavini Nabi Balkanlı, Fabrika müdürü Saruhan Megrel, Personel Müdürü Kamil İnançer, Dokuma şefi Ali Rıza Kılıç idi. Ben de muhasebe müdürü oldum. 

İPEKİŞ İLK DEĞERLENDİRMELER VE İNCELEMELER

Ali Rıza beyden rica ettim. Bana fabrikayı gezdirmeye başladı. Dokumaya geldik. Çatının yarısı çökmüş ve o çöküntülerin üzerinden Ali Rıza bey atladı geçti. Sanki köprüden geçti gelin gibi. Bu ne dedim. Eee çöktü, peki niye yaptırmadınız dedim. Haber verdik yapılacak dedi. İş bankası bu fabrikayı gözden çıkarmış gibi geldi bana. Fakat Barlas beyle yeniden görüştüm. Cevdet, İnşallah, en kısa zamanda bu fabrikayı tekrar ayağa kaldıracağız, var mısın dedi. Tabii dedim. 

Bu arada manevi babam rahmetli Sait Emin Bildirener geldi. Cevdet, sen pek sabırlı değilsin ama bak Barlas bey de senin gibi genç ve çok çalışkan bir insandır. El ele verirseniz çok şeyler yapacaksınız, ama sabırlı ol dedi. Tabii ki peki dedim. 

Muhasebe servisini inceledim. Ne olduğunu pek anlamadığım bir muhasebe sistemi ve bir de daktilo büyüklüğünde bir muhasebe makinası vardı. Elemanlar, ağır çekimde çalışıyordu. Ama öyle veya böyle bir muhasebe sistemi ve muhasebe prensipleri vardı. Muhasebe şefi de Hasan Tahsin Turhan’dı. Hasan Tahsin Turhan, çok ama çok çalışkan bir insandı. İpekişin muhasebe sistemini ve maliyet muhasebesi sistemini de çok iyi biliyordu. Ancak, daha önce İpsanda bahsettiğim tipte bir insandı. Tahsili lise ikiden terk ise de değme üniversite mezununu cebinden çıkaracak bilgi ve maharete sahipti. Nasrettin Hoca gibi ilk konuşmamızı yaptım ve benimle çalışacaksa testiyi kırmadan su getirmesi gerektiğini baştan hatırlattım. Daha sonra senelerce el ele, gönül gönüle çok başarılı çalışmalar yaptık. Kendisine çalışmalarından dolayı her zaman teşekkür ediyorum. 

MUHASEBE SERVİSİNDE İLK DÜZENLEMELER

Muhasebe servisinde ilk yaptığım çalışmalar, tek düzen hesap sistemine geçmek ve personelin nasıl çalışacağını öğretmek oldu. Her muhasebe personeli sol eli ile hesap makinesi kullanacak ve sağ eli ile de kalem tutacaktı. Böylece iş yapma hızı en az iki misli arttı. İstediğimiz her türlü rapor daha kısa zamanda elimize gelmeye başladı. 

O tarihte Bursa’ya Nebim bilgisayar firması bir büro açmıştı. Bir gösteri yaptılar. Bütün anlattıklarına karşı çıkarak kendilerini basbayağı terlettim. Bursa bürosunun başına da Saim Uslu’yu getirdiler. Saim Uslu daha sonraları Yeşim tekstilde genel müdür muavini oldu ve oradan emekli oldu. Zannediyorum halen de sağdır. Benim ters tavırlarıma en az benim kadar ters tavırlarla karşılık veriyordu. Ama istediğimin de alasını yapıyordu. 

İnanmayacaksınız ama, Saim Uslu’nun çalışması sonucunda, Fortran mühendislik bilgisayar lisanı ile yazılmış bir bilgisayar programı yapıldı. Muhasebe, iplik dairesi, boyahane, dokuma dairesi, apre dairesi, İstanbul, İzmir ve Ankara mağazaları bilgisayara bağlandı. 1.Ocak.1979 tarihinden itibaren de biz bilgisayarlı muhasebeye geçtik. Ayın 5 inde mizan çıkıyor, ayın onunda da maliyetler bitiyordu. 

Tabii ki elimizdeki sonuçlarla her konuda çok çabuk ve kolay kararlar verebiliyorduk. O sene ciromuz 3 misli artmıştı. Tabii karlılık da füze gibi olmuştu.

FİRMANIN KISA TARİHÇESİ  

Gelelim İpekişin tarihçesine: 

İpekiş taa Osmanlı zamanında deniz taşımacılığı yapmak üzere kurulan bir şirketin devamı idi. Cumhuriyet kurulduktan sonra 1925 yılında bir yünlü fabrikası kurulmasına karar verilmiş ve İş Bankası ve Atatürkün önderliğinde İpekiş yünlü sanayii kurulmuştur. Daha sonraları İstanbulda, Ankarada tesisler kurulmuş, ikinci cihan harbinden sonra İpekli tesisleri kapatılarak sadece yünlü kumaş üretmek üzere Bursadaki İpekiş fabrikası çalışmaya devam etmiştir. 

İpekiş fabrikası yerli yünleri de kullanarak strayhgarn denen kalın iplikleri ve battaniye ipliklerini yapıyor ve dünya çapında paltoluk, mantoluk kumaşlar yapıyordu. Bunları da çok pahalı fiyatlarla satabiliyordu. Her Bursalı kadının evinde en kıymetli kumaş İpekiş kumaşı idi. Strayhgarn kumaşlardan başka, Merinosun da yaptığı kamgarn yani daha ince iplikleri piyasadan satın alıyor ve bunlarla da erkek kumaşları yapıyordu. Bunlar da Merinos veya benzer fabrikaların birkaç misli fiyata satılabiliyordu. 

İpekiş fabrikasının apresi benzer fabrikalardakilerden daha üstündü. 1925 ten beri yetişmiş ustaları ve oturmuş sistemleri vardı. Bunlar güzel tarafları . 

Gelelim o tarihteki kötü taraflarına:

Yatırım için bir çok yeni fabrika binası yapılmış ama boş duruyor ve yatırım yapılmadığı için kiraya verilmişti. Ek binaları rahmetli  Kemal Türkün yapmıştı. Yatırıma karar verdiğimizde her karışının tek tek bütün özelliklerini bize anlatmıştı. O zaman hafızasını ve çalışkanlığını bir daha takdir etmiştim. Bir  insan kolay kolay Kemal Türkün olamıyor demiştim.

Boyahanede eski makineler ahşaptandı ve boyahane dairesinin ilk bir metreden sonrasını dumandan dolayı göremezdiniz. Sanki Hadesin cehennemine girmiş gibi oluyordunuz. 

Strayhgarn iplik dairesinde 1940 lardan 1950 lerden kalma  iplik makineleri vardı. Stephen Kingin romanlarında anlatılan bir korku filmindeki gibi giden gelen iplik makineleri ve onların peşinde koşan işçiler vardı.  

Ambarlar ağzına kadar dolu ama neler var olduğu belli değildi. O ambarları tek tek dolaştım, saydırdım, 1930 lu yıllardan kalma ve halen kullanılabilecek çok kaliteli yünlü kumaş boya ve apre malzemeleri buldum, hem de tonlarca. Ambarda yine çok eski yıllardan kalma resimler, heykeller, tablolar buldum. Çıkardık ve kayıtlara aldık. 

Satış mağazamıza gelince, 1930  40 lı yıllarda yapılmış yarı çıplak ve çok meşhur bir kadın heykeli de vardı. Bunlar ilk anılarımdı. 

ÖZELLİKLE İPEKİŞİ ÇOK UZUN ANLATACAĞIM, BU YAZILANLARIN İPEKİŞ REKLAMI İLE DE BİR İLGİSİ YOKTUR. BEN VE İPEKİŞ PERSONELİ İPEKİŞTE GURUR DUYARAK ÇALIŞTIK. BUNU DA BELİRTMEK İSTERİM. 

Atatürkün İpekiş'i ziyaretinde ziyaret defterindeki yazısı

galeri-14


1925 yılında İpekiş fabrikasının temel atma töreninden bir resim

galeri-15

İpekiş İdari binasından bir görünüm

galeri-16

https://www.ipekis.com.tr/hakkimizda/ 

İpekiş fabrikasının halen internetteki site adresi 

 

İpekiş'in eski ve yeni hali 

https://www.ipekis.com.tr/wp-content/uploads/2020/08/kurumsal_fabrikalar-v3.jpg

Cumhuriyet’in ilanından 2 yıl gibi kısa bir süre sonra Bursa bölgesi ipek böcekçiliği ve koza üretiminin değerlendirilmesi amacıyla Atatürk’ün talimatıyla kurulmuş olan İpekiş Fabrikası, bugün tekstil sektöründe 95 yılı geride bırakmış bulunmakta. 1 Ekim 1925 tarihinde temellerini Atatürk’ün kendi elleriyle attığı İpekiş Fabrikası; Türkiye Cumhuriyeti’nin sanayiye öncülük eden ilk fabrikası olarak bilinmektedir. O dönemde anonim şirket yapısıyla kurulan İpekiş; aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk ihracat yapan firması olma gururunu da yaşamaktadır.

İpekiş Mensucat A.Ş. yünlü sanayi alanında üretim, pazarlama ve satış faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. 2012 yılında 25.000 m2 kapalı alanda kurulan yeni fabrikasında faaliyet göstermeye başlayan İpekiş Mensucat A.Ş., yeni yatırımlarıyla değerine değer katmaya devam ediyor. İpekiş’in, merkez ofisi ve pazarlama ofisi İstanbul’un Nişantaşı semtinde yer almaktadır.

“İnsana ve çevreye saygı” anlayışı ile çıktığımız yolda doğaya katkı sağlayarak üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Müşteri, kalite, trend ve tasarım odaklı ürünlerimiz ile en yeni teknoloji ve esnek üretim anlayışımızla modaya yön veriyoruz.

Modern tesislerimizde yıllık üretimimiz; 5 milyon dokuma, 9 milyon boya apre kapasitesi ile 0 yün, yün polyester, yün polyester lycra ve yün poliamid lycra ve yünlü karışımlı kumaşlar olmak üzere; polyester viskon, polyester viskon elastane, recycle(sürdürülebilir) polyester kumaşlardan oluşmaktadır.

 

İPEKİŞ TARİHİNDEN KARELER

Atanın İpekişi ziyaretinden bir kare 

galeri-13
 

 

 

 

 

 

 

galeri-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

galeri-4

 

 

 

 

 

 

galeri-10

 

 

 

 

 

 

 

 

Atanın İpekişle ilgili bir resimdeki yazısı 

https://www.ipekis.com.tr/wp-content/uploads/2020/05/foto.png

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Anadol Uçar Gider - 2

25.01.2022 19:57
ARTIK GELELİM ANADOL'UN UÇUP GİTMESİNE Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ecevitin iktidara gelişi ile birçok özel sektör firması devletleştirildi. Kömür madenleri de devletleştirildi. Bize Soma'nın o kaliteli kömürü bazan geliyor, bazan gelmiyordu. Kömür nakliyecisi Celal Kahraman (kendisi vefat etmiş

Anadol Uçar Gider - (1)

18.01.2022 14:54
Ben 33 yaşında iken İpekiş'te muhasebe müdürü olmuş ve bir ekiple büyük bir atılım yapmıştık. Yaşlardan biraz bahsedeyim. Genel Müdür 40 yaşında, Genel Müdür Muavini 49 yaşında, Personel Müdürü 54 yaşında, diğer bütün şefler 28 yaşında idi.  İpekiş fabrikası yakıt olarak kömür kullanıyordu. O

Termo Ticaret Dönemi 1978

30.12.2021 06:46
Geçen yazımda, Sabri Timurhan ile karşılaştığımı yazmıştım. Sabri Timurhan Bursa'nın o zamanlar, eski otobüs işletmesi müdürü olarak ve Maysan A.Ş.'yi kuran adama olarak tanınıyordu. Okurlarımızı ilgilendiren bir başka konu ise kendisinin o sarı Mercedes otobüsleri alan ekipte olmasıdır.&nbs

İPSAN - 1972-76 yıllarından anılar

21.12.2021 13:44
Hayat hikayesi ile ilgili anıların İpsan bölümünü paylaşıyorduk. Peki o yıllardaki çalışma şartları ve araç-gereç, işçiler ve çalışma arkadaşları ile ilgili ve de özellikle mobbing konusunu da paylaşmak isterim.  İpsan’a girdiğim gün İstanbul İTİA'dan bir arkadaşımla karşılaştım. Cev

Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve İpsan 1972-1976

10.12.2021 14:05
Bir önceki yazımda 1972 yılında İpsan Sentetik İplik Sanayi A.Ş.'ne geçtiğimi yazmış ve özellikle Feridun Şahin'den bahsetmiştim. 1927 doğumlu Feridun Şahin, bana göre iyi bir idareci idi. Bildiklerini de öğretmekten çekinmeyen, çok çalışkan bir insandı. Burada bir resmini paylaşıyorum. Kendi

Merinos'ta son günler 1972

06.12.2021 15:35
Sümerbank Merinos, bana herhalde en az 4-5 yıllık bir tahsilde öğrenebileceğim bir takım bilgiler, eğitim bilgiler verdi. 3568 sayılı yasadan 20 yıl önce tek düzen hesap planını öğrendim. Uyguladım. Dünya yapak piyasasını öğrendim. Tekstil ve floş piyasası hakkında bilgiler edindim. Okulda öğr

1971 yılındaki Bursa Sanayii'nden hatırladıklarım

29.11.2021 15:40
1971 yılında ben Merinosta iken Bursa Sanayii nasıldı acaba diye düşündüğümde hatırladıklarımı buraya yazmam iyi olacak zannediyorum. 1- Muhakkak ki Bursa'nın en büyük fabrikası Sümerbank Merinos Yünlü Sanayii Müessesesi idi. Çalışan sayısı 3500 civarında idi. Bursa'nın sanayii, ticareti ve hatta

Merinos'ta nişan da yapılırmış!

23.11.2021 14:31
1971-1972 yılları Merinosta hakikaten çok ama çok dolu geçti. Sanki yeniden bir üniversite okuyordum. Dünya ve Türkiye'de yünlü sanayiini, yapak ve yün piyasasını, Avustralya borsasını, nasıl çalıştığını öğrendim. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi bir nebze olsun tekstil ve filoş piyasasını dış

Merinos Müessesesi 1971

20.11.2021 12:43
Merinos fabrikası temeli Atatürk tarafından atılan fabrikalardan biri. 1938'de açılmış. Ama Türkiye'nin kesinlikle ilerisinde bir fabrika. Modern yönetim, muhasebe, finansman, bütçeleme yani o güne kadar okullarda okuduğumuz her konu, en iyi şekilde var ve uygulanıyor. Daha önce söylediğim gi

Askerlik bitti, iş hayatı başladı...

11.11.2021 18:41
İzinden döndükten sonra Yüksekova'da bölüğü önce İzmirli Asteğmen Temel beye devrettim. (Nasıl İzmirli ve nasıl da ismi Temel, hayret ediyorduk, Karadenizlilikle hiçbir ilgisi olmayan hukuk mezunu bir İzmirli idi.) Personel şubeye bakmaya başladım. Günlerden bir gün, ama soğuk mu soğuk bir gün

Lejyondan izin

05.11.2021 13:29
Askerlik anılarını bitirelim diyoruz ama yine de yenileri ve bağlantıları çıkıyor. Çok da enteresan olduğu için ister istemez paylaşmak durumunda kalıyorum. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi askerliği de asker gibi ve en iyi şekilde yapmayı ana gaye edinmiştim. Bu yüzden bir çok arkadaşım

Bulgaristan seyahati ve Covid

01.11.2021 18:08
Bu hafta yazıyı geciktirdiğimin farkındayım. Ama ne yapalım ki araya bir Bulgaristan seyahati girdi. Uzun zamandır Bulgaristan'a gitmemiştim. Bir gideyim bakalım acaba neler oluyor, doğduğum topraklarda dedim. Dedim de Bulgaristan'a sefer yapan otobüs firmaları birden fazla. Bir tanesinde 4 yerin

Tünel makinesi ve Bursa

19.10.2021 18:04
Dün akşam, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir gazeteciler ve yazarlar gurubu ile görüşme yaptı. O gurubun içinde ben de vardım. Konu döndü dolaştı ve T2 Tramvay hattına, hastaneye uzayacak metro ihalesinin iptaline ve de Üniversiteden Görükle'ye yer altından uzatılacak metro hattına

Çanakkale'deki Agora Meyhanesi kapanmış

15.10.2021 20:04
Geçen hafta, en küçük baldızımın üniversite son sınıftaki kızını Çanakkale'ye yurda yerleştirmek üzere gittik. Çanakkale'de kaldığımız iki gün içinde yarım asırlık anılar canlandı. Gençliğim aklıma geldi. 18 yaşın ataklığı ve ilk işim, Çanakkale'ye ilk gidişim gözümün önüne geldi ve de Agora meyhane

Muhasebe-denetim ve fare ilişkisi

13.10.2021 18:34
Efendiiiim, bu hafta Cuma, Cumartesi ve Pazar günü üç tam gün bağımsız denetim konusunda yapılan bir seminere, bir çok yeminli mali müşavirle birlikte ben de katıldım. Yani bu yaşta hala derse devam ediyoruz. Akşam, eve geldim. Bugün de torunlarım bizde idi. Onlarla hasret giderdik. 7 yaşındaki t

Kabadayılar & Pavyonlar

06.10.2021 18:46
Hepimiz eski günlerde kabadayılarla, mahallenin ağabeyleri ile ilgili yazılar okuduk. Bir kısmını mahallemizde tanıdık. Eski günler bir başka idi diye düşünürüz. Bu konuyu da gündemime alayım dedim. Anlatılan ve yazılanlara göre eski kabadayıların her biri özellikle kahve işletirdi. İş

Siz Dağlıca'ya yayan gittiniz mi?

27.09.2021 17:37
Hani şu meşhur Dağlıca. En son PKK baskınından sonra asker işi çok ciddi tutarak ülkeden PKK'yı temizlemek için harekete geçtiği baskının olduğu Dağlıca. Ben malum, askerlik mi yapıyorum, çizgi roman kahramanlığı mı şeklinde düşünmeyin. Hakikaten askerliği çok ciddi olarak yapıyorum. Kitap oku

Çift tabanca mı çift maske mi?

21.09.2021 17:06
Hayat hikayemizden kesitleri siz sevgili okurlarımıza sunmaktayız. Bugünlerde askerlik anılarım yazı konusu. Halen de Hakkari'deki askerlik günlerimi paylaşmaktayım. Bunları okuduğunuzda ne kadar nişancı olduğumu, kovboy gibi colt tabancası taşıdığımı yazıyordum. Bir ikinci merakım tavla

Hakkari'de askerlik günleri - 2

16.09.2021 18:21
(...) Ağır Silah Bölük Komutanı oldum. Hem de asteğmen iken. Enteresan. Bölüğümde, tüfekler Kırıkkale, otomatik tüfekler Hoçkis-Brün, makineli tüfekler su soğutmalı Vickers Armstrong. Tabancalar, altıpatlar kovboy tabancası ve markası Colt. Baktığımız zaman bütün malzemeler Birinci Ci

Bursa'nın metro derdi!

13.09.2021 18:13
Dün ve bugünkü yerel basında yine hastane metro inşaatının başladığından, Ulaştırma Bakanlığı ödenekleri zamanında vermezse metro inşaatının yine durabileceğinden bahseden yazılar yayınlandı. Diğer yandan T2 hattının da hala tamamlanmadığı bütün Bursa'lıların malumudur. Biz de burada malumu il

Hakkari'de askerlik günleri

09.09.2021 13:07
Türkiye'de erkeklere askerlik günlerini sorarsanız, insanları kolay kolay susturamazsınız. Maalesef beni de susturamazsınız. Ama ben biraz maceralı bir askerlik yaptım. Piyade okulunda paraşüt kurasına girmek istedim. Olmaz dediler. Peki dedim ve bir çektim ki Hakkari. Bana olmaz

Askerlik mi? Askeri Mahkeme mi?

07.09.2021 14:58
1969 senesi İstanbul İTİA bitmiş, İÜ-İF İşletme İktisadı Enstitüsü de bitmiş, dolayısıyla askere müracaat zamanı gelmiştir. O tarihe kadar, askerlik şubesinde herhangi bir aksilik olmamış ve askerlik tecilleri zamanında halledilmiştir. Bursa Muradiye Askerlik Şubesi'nde o zaman unutmadığımız b

Bir gemi batırdık!

31.08.2021 20:08
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıldan baktığımızda biz çok yaşlı insanlardan biriyiz. Bana doğum tarihimi soranlara 20'inci yüzyılın ilkyarısında doğdum diyorum. Haksız mıyım, kesinlikle haklıyım. Çünkü 1945 doğumluyum. O tarih de yirminci yüzyılın ilk yarısına denk gelir. Yani ben ve ben

Deli midir nedir?

26.08.2021 19:35
Daha önce yayımlanan NASIL ARTİST OLAMADIK başlıklı yazımın ikinci kısmında DUBLAJ SANATKARI OLACAKTIK AZ DAHA başlığı altında Mustafa Karabasmaz'dan bahsetmiştim. Mustafa Karabasmaz sonradan şizofreni geçirmişti. Maalesef Samsuna dönmüştü. Yıllar sonra vefat ettiğini duymuş, nasıl olduğu k

Prens Sait Halim'i bilir misiniz?

24.08.2021 12:55
1967 senesinin başları. Yarım günlük bir işte çalışıyorum. İşyeri sahibim Semih Özgür, uçak mühendisi, bir çok yabancı firmanın temsilcisi. Birkaç lisan biliyor. Hatta iş yerinde bazan 9 ayrı lisan konuşuluyor. Semih bey , 50 yaşında iken çok genç yaşında vefat etti. Allah rahmet eyles

Nasıl artist olamadık?

23.08.2021 15:29
1963 yılında Ticaret Lisesi bittikten sonra Etibankta (şimdiki Türkiye Elektrik Kurumunda) çalışmaya başladım. Yüksek tahsil yapmama imkan yok. Ama o zamanki insanlar mı daha iyi idi, yoksa bizim gibi elemanları özel olarak takip mi ediyorlardı bilemem. Çalıştığım müessese müdürü Cemal Külahlı

1954 yılında ilkokula gidiş

19.08.2021 16:37
Yıllardır okuyorum, görüyorum ve bakıyorum ki, Heykel Postane ve Mahfel taifesi yazıyor. Bir kısım anılarım canlanıyor ama bu yazar çizer takımı bilmiyor ki ben o taraflardan değilim. Ben Bahar mahallesindenim. Benim anılarım biraz acıbiber soslu. Bilir misiniz? Dünya 13-14 yılda bir

Bir yıldız kaydı dersiniz!

16.08.2021 12:53
Bu hafta biraz iş ve meslekle ilgili yazı yazalım dedik. Sizce nasıl olur acaba? Benim mesleğim muhasebecilik-yeminli mali müşavirlik ve bağımsız denetim. Çok çok güzel bir meslek. İşinizi sevdiğinizde sonsuz derecede zevk alacağınız bir meslek. Bir takım firmalarla iş yapıyorsunuz. D

Bir zamanlar THK ve planörcülük üzerine

09.08.2021 16:49
Son orman yangınında Türk Hava Kurumu, şerefli mazisinin aksine yönetim beceriksizlikleri, çalınma, çırpılma ve görevini yapamama gibi konularla önümüze geldi. Oysa bizim çocukluğumuzda Türk Hava Kurumu bu ülkenin gurur kaynaklarından biriydi. Benim Türk Hava Kurumu ile ilişkim 1956 yılında başla

Güzel yazan ve konuşan istatistikçiler

05.08.2021 19:48
Efendiiiim, Bugün, sabah, sevgili dostum Osman Gürçay'ın yanına uğradım. Niçin biliyor musunuz? Çok övdüğü, sitayişle bahsettiği Sayın Vecdi Aksakal'ın kitabını okumak için, almaya uğradım. Tam kahvemizi içerken Osman beyin telefonu çaldı. Arayan Necmi Gürsakal. Ben de selamımı i