SON DAKİKA
Hava Durumu

Anneme...

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2021 18:55

Yaşadığımız bu dünya, bazen bize cennet gibi gelir bazen ise cehennem... Hayat, bize var olduğumuz günden yok olacağımız güne kadar mücadele etmek zorunda olduğumuzu, anne karnından çıktığımız ilk an ciğerlerimizi doldurduğumuz, hayat veren oksijenle ciğerlerimizi yakarak gösterir. İnsanların yaşam ile mücadelesi böylece başlar. İnsan, yeryüzündeki varlıkların en baskın türüdür. Çünkü insan akıllı, düşünen, analiz yapabilen, öğrenen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inançlı bir varlıktır. Doğada yaşayan tüm canlıların ortak özelliklerinden biri hayatta kalmaya çalışmak ve diğeri neslini devam ettirme refleksidir. "Tüm canlılar kendinden önce bulunan canlılardan meydana gelir" düşüncesi biyolojinin temel ilkelerinden biridir. Tabi ki burada tek tek üreme çeşitlerini anlatmayacağım. Diyeceğim o ki; bu üremenin temelinde yatan dişi varlık yani anne bu türlerin devamlılığında önemli bir faktördür.

Annelik ise bambaşka bir olay...

Bir dişi canlı, dünyaya getirdiği yavrusuna şefkat, ilgi ve koruma duygularını bütünüyle veren bir varlıktır. Bu durum yavrusuyla fiziksel iletişimde olan çoğu canlıda gözlenir.

Dünyaya gelen yavruların hemen hemen hepsinin bakıma ihtiyacı vardır.

Bakıma en çok muhtaç olan canlı da insan yavrusudur.

Anne, bir yavrunun hayata sağlıklı ve güçlü başlangıç yapmasını sağlayan varlıktır. Anne, hayatla mücadele etmeyi öğreten ilk kişidir. Yıllardan beri gelişen ve değişen insanlıkta bizi biz yapan bazı değerleri son zamanlarda hızla yitirdiğimizi düşünüyorum.

Empati, saygı, sevgi....

Sevgi, benim için çok kıymetli bir sözcük. Çünkü onun ilk kucağına verildiğim an ondan zarar görmeyeceğimi ve karşılıksız sevileceğimi hissettiğim ilk insandır annem.

Sonsuzluğun en güzel tanımıdır annelik.

Dünyaya can veren bir değerdir anne.

Bazen cehennem gibi geldiğinde bu hayat, keşke doğmasaydım, keşke doğurmasaydın...

Deriz ya hani!

Unutmamak lazım ki dünyada cehennem olduğu kadar cennetti de yaşarız.

Cenneti yaşadığımız ilk yer de anne kucağıdır.

Ben bu yüzden...

İyi ki doğmuşsun, iyi ki doğurmuşsun demek istiyorum anneme.

Tüm sevilesi annelere....

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

"Çıt, çıt, çıt, çıt çetene" diyerek...

18.02.2021 19:06
Ablamla birlikte ne yapsak diye kara kara düşünüyorduk. Şu salgın meselesinden artık bunalmıştık. Türkiye'yi gezelim ilham toplayalım derken biricik Nuran ablamızın bahsedip durduğu bostanları görmenin bize değişiklik olacağı fikri aklımıza yattı. Erzurum'a daha önce gitmiştim ama otelde kalmıştım.

Doğa'nın Yol Hikayeleri

01.02.2021 19:29
Pazar sabahı, Life Bursa ekibi olarak Uludağ'ın Güney yamaçlarına doğru yola çıktık. Salgın koşulları nedeniyle üç kere polisler tarafından durdurulduk. İlk kez görev kartımı gerçek bir basın çalışanı olarak göstermek, içimde minik bir heyecan yaratmadı da değil.. Doğancı Barajı Ke