Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Doğa Kantar
Doğa Kantar
doga.kantar@gmail.com

Anneme...

31 Mayıs 2021 Pazartesi, 15:55

Yaşadığımız bu dünya, bazen bize cennet gibi gelir bazen ise cehennem... Hayat, bize var olduğumuz günden yok olacağımız güne kadar mücadele etmek zorunda olduğumuzu, anne karnından çıktığımız ilk an ciğerlerimizi doldurduğumuz, hayat veren oksijenle ciğerlerimizi yakarak gösterir. İnsanların yaşam ile mücadelesi böylece başlar. İnsan, yeryüzündeki varlıkların en baskın türüdür. Çünkü insan akıllı, düşünen, analiz yapabilen, öğrenen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inançlı bir varlıktır. Doğada yaşayan tüm canlıların ortak özelliklerinden biri hayatta kalmaya çalışmak ve diğeri neslini devam ettirme refleksidir. "Tüm canlılar kendinden önce bulunan canlılardan meydana gelir" düşüncesi biyolojinin temel ilkelerinden biridir. Tabi ki burada tek tek üreme çeşitlerini anlatmayacağım. Diyeceğim o ki; bu üremenin temelinde yatan dişi varlık yani anne bu türlerin devamlılığında önemli bir faktördür.

Annelik ise bambaşka bir olay...

Bir dişi canlı, dünyaya getirdiği yavrusuna şefkat, ilgi ve koruma duygularını bütünüyle veren bir varlıktır. Bu durum yavrusuyla fiziksel iletişimde olan çoğu canlıda gözlenir.

Dünyaya gelen yavruların hemen hemen hepsinin bakıma ihtiyacı vardır.

Bakıma en çok muhtaç olan canlı da insan yavrusudur.

Anne, bir yavrunun hayata sağlıklı ve güçlü başlangıç yapmasını sağlayan varlıktır. Anne, hayatla mücadele etmeyi öğreten ilk kişidir. Yıllardan beri gelişen ve değişen insanlıkta bizi biz yapan bazı değerleri son zamanlarda hızla yitirdiğimizi düşünüyorum.

Empati, saygı, sevgi....

Sevgi, benim için çok kıymetli bir sözcük. Çünkü onun ilk kucağına verildiğim an ondan zarar görmeyeceğimi ve karşılıksız sevileceğimi hissettiğim ilk insandır annem.

Sonsuzluğun en güzel tanımıdır annelik.

Dünyaya can veren bir değerdir anne.

Bazen cehennem gibi geldiğinde bu hayat, keşke doğmasaydım, keşke doğurmasaydın...

Deriz ya hani!

Unutmamak lazım ki dünyada cehennem olduğu kadar cennetti de yaşarız.

Cenneti yaşadığımız ilk yer de anne kucağıdır.

Ben bu yüzden...

İyi ki doğmuşsun, iyi ki doğurmuşsun demek istiyorum anneme.

Tüm sevilesi annelere....