SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolar 17 TL

Yazının Giriş Tarihi: 25.02.2021 09:58

Merhaba Değerli Okurlar,

Ben bu işi yeni yeni öğreniyorum.

Yazı başlığını böyle dikkat çekici atınca okunma sayısı bir anda fırlıyor. Ekonomi yazısı okumayı çok sevmeyen bir millet olduğumuzdan geçen hafta spor okuruna göz kırpmıştım. Bu hafta ise meraklı okuyucuyu ağıma düşürürüm diye başlığı cazibeli yazdım. Aslında konu bildiğin portföy çeşitlendirmesi üzerine.

Tamam tamam dur hemen gitme.

İllaki ilgini çekebilecek bir şeylerden bahsetmişimdir. Sonuçta dolar 17 tl olacak mı sorusu yok yazımda ama eğer bir yatırımcı isen ki; yatırım yapacak para buluyorsan zaten şanslı kesimdesin, bilmen gereken birkaç önerim olacak sana.

Portföy teorilerinin tarihçesine, Markowitz'in modern portföy teorisine yada risk - getiri yaklaşımı altında yatırım araçlarının seçimine girersem sıkarım sizi. O yüzden ben konuyu çok kısa ve net bir cümle ile anlatacağım. Hatta bizden bir cümle ile anlatacağım.

"Yumurtaları aynı sepete koyma"

Bu cümle o kadar yalın bir anlatım ki, hayatımızda her konuya yerleştirebilirken, finans dünyasında kilit cümlelerden biridir.

Temelde yazıya burada son verilebilir.

Siz anladınız zaten derim.

Ama iş öyle değil sadece.

Küresel ekonominin içimizden dışımızdan geçtiği dünyada portföy çeşitlendirmemizi sadece hisse senedi, altın ve döviz sepetinden yaparsak zamanı yakalayamamışız oluruz. Düşünün ki, soya yağından pamuğa, bitcoinden altcoinlere, bakırdan paladyuma, Brent petrolden Teksas tipi petrole kadar yatırım ağımız da o kadar küreselleşti ki, artık risk ve getiri analizini yaparken finansal okuryazarlık kazanmadan hareket etmek büyük cesaret istiyor.

Yatırım çeşidinizi artık küresel ekonominin aktörlerini de takip ederek kurgulamanız ve hatta teknik analiz bilgisine muhakkak temel analiz eklemeniz gerekiyor. Bunu sizin adınıza yapanlar elbette var. Ama yatırımlarınızın kontrolünü de istiyorsanız kendinizin de yeter ölçüde bazı bilgileri edinmeniz şart.

Peki, bu çeşitlendirme konusunda nasıl hareket etmeliyiz?

Soru aslında bu olmalı.

Elbette bundan sonra okuyacaklarınız bir yatırım tavsiyesi değil. Sadece kişisel fikir üzerine sohbet niteliğinde.

Evet. Dönem aslında dövizin aleyhine işliyor gözükebilir. Ama unutmayalım temel göstergelerde bir düzelme yok iken, bu gevşemenin gerçekçiliği tartışılır durumda. Ve rezerv tartışmaları hala cevap bulamıyor, ödenecek dış borç konusunda sıkıntı yaşanacağı öngörülüyorsa dövizin bir kar realizasyonunda olduğunu düşünmek çok yanlış olmasa gerek. Gram altın için ons satışlarından ve dolardaki gevşemeden etkilendiğini biliyoruz. Altın konusunda pandemi, ABD siyaseti ve teşvik paketleri etken faktörler. Takipte kalmak önemli olacaktır.

Emtia benim çok sevdiğim yatırım araçlarından. Ve inandığım bir konuda bu önümüzdeki 5 sene içinde emtiadaki yukarı yönlü süreçlerin devam edeceği yönünde. Özellikle pandemi sürecinde hareketlerinin yukarı yönlü olduğunu takip ettiğim belli başlı emtia ürünleri var.

Gözümü bile ayırmadığım. Emtia piyasasında en az bir ya da iki ürünün takipçisi olun. Hatta yatırımcısı olun.

Coin piyasasını söylemeye gerek yok sanırım. Geçen yazımda da bahsettiğim gibi güvenli liman olgusunu değiştirecek bir yatırım aracı.

2 hafta önceki yazımı kaleme aldığımda satırları şu anda 1 BTC: 32.831 dolar diye bitirmişim.

2 hafta ve BTC rekor kırmaya devam etmiş.

Şu anda 1 BTC: 57.322 dolar.

Düşünebiliyor musunuz?

Sadece 2 hafta.

Yalnız en önemli şey.

Bundan muhakkak bahsetmem gerekiyor.

Bir yatırım aracı sürekli sürekli ve sürekli yükselerek gitmez.

Kar satışı ile bulunduğu seviyeyi güçlendirmek isteyecektir.

Yani satışta görecektir.

Yani aşağı da sarkacaktır.

Yani zararda yazacaksınız.

Burada önemli olan öncelikle aldığınız yatırım aracının sizin için hangi vadeye göre risk teşkil ettiğini seçmeniz. Günlük mü yatırım yapıyorsunuz, orta vadeli oynayan birimisiniz ya da uzun süreli beklemeyi göze alabiliyor musunuz yatırım yaparken. Bu önemli öncelikle.

Yatırım yaptığınız ürünü ne kadar tanıyorsunuz?

Tüyo alarak mı yatırım yaptınız ya da ürünün detayına hakim misiniz?

Ve yatırımınız sizin için son kurşun niteliğinde mi?

Bu işte belki de en tehlikelisi. Yatırımcı olmak kavramını, kumar oynama alışkanlığından çıkarabilirsek yatırımcı oluruz.

Yatırım yapıyorsunuz.

Bunu unutmayın.

Performansı şüpheli bir oyuncunun kaderinde bahis oynamıyorsunuz.

Sabırlı ve soğukkanlı olmalısınız.

Genel kurala sadık kalarak; düşerken almalı çıkarken satmalısınız.

Son olarak bunların hepsi için kurumsal firmalardan, yatırım danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Ama sizde bir şeyleri muhakkak bilin.

Bilgi değerlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.