Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Ertuğrul Mat
Ertuğrul Mat
ertugrulmat@lifebursa.com

Bir kral şerefime kadeh kaldırmıştı...

28 Ocak 2021 Perşembe, 08:52

1973 seçimlerinden Sonra, Ecevit Erbakan'la koalisyon hükumeti kurunca, Adalet Partisinin tanınmış bütün bürokratları kızağa çekilmişti.
Çoğu yakın arkadaşımdı..
Benim yazıhanemi mesken tutmuşlardı..
O kadar ki, 1975'te Demirel ilk Milliyetçi Cephe hükümetini kurunca, Ekrem Ceyhun(Başbakanlık Müsteşarı), Sabahattin Alpat(Maliye Müsteşarı),Mehmet Gölhan (Sanayi Bakanlığı Müsteşarı) yeni iktidarın kadrolarını benim yazıhanemde şekillendirmişlerdi.

1977 yılının yaz aylarıydı.

Babamın rahatsızlığı dolayısıyla sık sık İstanbul'a gidiyordum.

Bir gün Maliye Müsteşarı Sabahattin Bey telefon etmiş, "İstanbul'dayım. Mülkiye'de okurlarken tanışıp evlenen ve Amerika'ya gidip orada ikisi de profesör olan arkadaşlarım Türkiye'ye tatile gelmişler. Beni Tarabya'da yemeğe davet ettiler. Sen de gel, tanışmanı istiyorum" demişti.
"Yemeğe gelemem ama hastaneden çıkınca, geç de olsa, tanışıp bir kahve içmek için gelirim" cevabını vermiş ve ancak gece yarısına yakın bir saatte Tarabya'ya ulaşmıştım.
Hafta içi olduğu için, erkenden hesaplar ödenmiş, masaların büyük bir kısmı boşalmış, masa örtüleri toplanmıştı.
Davet sahibi karı koca profesörler, "Servis kapandı. Maalesef size bir şey ikram edemeyeceğiz" diye özür dileyince, ben de, "Sadece size ' hoş geldiniz' demek için geldim. Biraz sonra beraberce kalkarız" diyerek masaya oturmuştum.
Aradan on-onbeş dakika geçmişti ki, düğün pastası getirircesine, birbiri ardına sıralanmış garsonlar bize doğru gelmeye başlamışlardı.

Birisinin elinde bembeyaz bir masa örtüsü, birinin elinde servis tabakları, bir diğerinin elinde de üstünde bir buz kovası, bir şişe viski ve bardaklar olan tepsi, en geridekinin elinde de büyük bir meyve tabağı vardı.
Hepimiz şaşırmış, birbirimize bakıp durumu anlamaya çalışıyorduk.
Garsonlar, büyük bir itinayla masaya örtüyü serip servisi hazırladılar ve "Metin Oktay Bey'in Ertuğrul Bey' ikramını sunuyoruz" diyerek, buz koydukları bardaklara viski doldurdular.
Aynı anda Metin Oktay elinde bir viski kadehi masamıza geldi ve "Efendim, hayatta tanıdığım en mükemmel insanlardan birisi olan Ertuğrul Bey'in ve misafirlerinin şerefine kadehimi kaldırmama müsaade etmenizi rica ediyorum" dedi.
Biraz sohbet ettikten sonra, Metin, "İyi geceler" diyerek izin alıp ayrıldı.
Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük "GOL KRALIYDI"
Metin Oktay'la Bursaspor'a antrenörlük yaptığı günlerde tanışmış ve birbirimizi çok sevmiştik.
Sık sık gazeteye gelirdi.
Bana hayatımın en güzel anlarından birini yaşatmıştı..
Allah rahmet eylesin.

Metin gibi Galatasaraylı olan eniştem ve yeğenlerim de, Metin'in kabrinin on metre yakınında yatıyorlar.

O kabirleri her ziyaretimde, Metin'in de kabrinin başına gidip, ruhuna Fatiha okuyorum.