Bursa
Parçalı Bulutlu
7.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Ertuğrul Mat
Ertuğrul Mat
ertugrulmat@lifebursa.com

Gâvur İzmir

03 Kasım 2020 Salı, 14:39

Sen Kur’anda yazmayan islâmın peşine düşüp, felâkete uğrayanlara “Ohhh!..” çekerken, o gâvur İzmirli, rakı masasından kalkıp, "Müslüman mısın, Hristiyan mısın? " demeden enkazdan insan çıkarıyor.
Sen 3 yaşındaki çocuğu şehevî duygularla kucaklarken; o gâvur İzmirli var ya, gece gündüz saatlerce uykusuz, meleklerin kucağından o bebekleri alıp, dünyaya geri getiriyor.
Dünden beri, hepimiz , ekranlardan bize el sallayan Elif’e televizyon karşısında otururken gayr- ı ihtiyarî ( farkında olmadan) el sallıyoruz.
O, hepimizin Elif’ i .
Yok yok, onun bize doğru sallanan eli, Cumhuriyet Bayramından beri balkonlarımızda nazlı nazlı dalgalanan bayrağımız gibi, bizi birleştirdi.
Hepimiz, Elif olduk.
Birinci plânda, ne Cumhurbaşkanı, ne Bakan, ne vali, ne kaymakam vardı.
Yardım için koşanlar ne Müslüman, ne Hristiyan , ne imansızdı.
Onlar sadece insandı.

Bunun için çorba kâselerinin, çay bardaklarının , yemek tabaklarının üzerinde, ne makam adı vardı; ne de parti amblemi.

Önünden geçen cenazeye tazim (Hürmet) için ayağa kalkan Resulullah’a, “ O bir Hristiyan!” diyen sehabeye, “ Hayır!.O bir insan!” diyen Muhamnedî ahâk vardı enkazın başında .
O ahlâka sahip insanlar hayat kurtarıyor; mahallî idare merkezî idareye, "Bir elin verdiğini, diğer elin bilmemesi” gerektiğini öğretiyor...

Dertli insanlara, “Ananı da al git!” diyen öfke yerine, enkaz altındaki bebeği kucaklayıp, “ Anan burada yavrum! " diyen bir şefkât var.

O bebeği anasına götüren insanın akşam mescide mi, meyhaneye mi gittiğinden kime ne?
Tıpkı Millî Mücadele yıllarında silâha sarılanları , tıpkı 1946 şafağında demokrasi yoluna çıkanları kutlarcasına , “İzmir’ in dağlarında yeniden çiçekler açtı"
Biliniz ki, sadece İzmir’ in değil, ülkemin bütün dağlarında çiçekler açacak, demokrasinin bütün hür yaylalarında çoban ateşleri tütecek.