SON DAKİKA
Hava Durumu

Antalya Atatürk Parkı'ndayız...

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2021 09:28

Tam üç yıl olmuş. 2018 Aralık sonuydu.

Seminerim dolayısı ile geldiğim Antalya'dayım

İki gün devam eden seminerimde o, hep ön sıralarda oturdu ve önemli gördüğü konuları not aldı ve kamerasına kaydetti.

Ve onun daveti üzerine seminer sonrası Atatürk parkındayız. Denizin büyüleyici görüntüsü, hafif esen ama üşütmeyen rüzgar iyi geliyor. Semaverde demlenmiş çayın tadı harika.

"Nasıl böyle güzel bir tat?" diye garsona sordum. "Hocam biz birçok farklı çayları harmanlıyor öyle demliyoruz" diyor.

Ve danışanımı dinliyorum. Seminerimden kendisine ait çok şeyler bulduğunu ifade ediyor. Aldığı notlarını çektiği görüntülerle ilgili konuştuk.

O bir öğretmende olsa kısa net ve öz konuşmayı seviyor. Konuşmadan önce düşünürken yere bakıyor ve konuşmaya başlamadan önce yukarı bakarak ilk cümlelerini sarf ediyordu. Belki sınıfta da öğrencilerine dersi böyle anlatıyordur. Kim bilir?

Katıldığı bir gezi turunda geçirdiği kaza anını hiç unutamamıştı!

Heyecanla anlatırken sanki o anı tekrar yaşıyordu.

"Otobüs uçuruma uçarken, 'Bitti her şey! Hayat bitti, ölüyorum. Kurtulma ihtimalim çok az' diye düşündüm. Hemen ardından şu kararı verdim, eğer ölmezsem, kurtulursam hiçbir şey için üzülmeyeceğim; saniyeler içinde aklımdan geçenlerdi."

Geçen yıl 5 kişinin öldüğü kazayı yaralıda olsa atlatan danışanıma "Başınıza gelen kaza anında "ölmezsem, kurtulursam hiçbir şey için üzülmeyeceğim" dediniz o günden sonraki hayatınızda ne değişti?" diye soruyorum.

"Hocam o kazadan 6- 7 ay sonra bedensel yaralarım iyileşmişti. Artık hayatım normale dönmeye başladı. Ancak dediğim gibi artık ben eskisi gibi değildim. Eskiden üzüldüğüm, kaygılandığım öfkelendiğim, hatta korktuğum olaylar karşısında artık eskisi kadar etkilenmiyorum.

Çünkü etrafımda oluşturduğum görünmeyen sanki cam fanus beni kötü sözlerden, düşüncelerden koruyor ya da süzülerek gelenler zor duyulur oluyor, anlamsızlaşıyor ve etkisini kaybediyordu.

Eskiden takıldığım çoğu şeye artık gülüp geçmeyi öğrendim, bir de unutmayı. Bana göre her şeyi dert eden insanlar bir kere ölümle burun buruna gelecek, hayattan umudunu kesecek ve o birkaç saniye içinde yaşadıkları o anlarda düşündükleri hayatlarının en büyük kırılmasını yaratacak ve onu daha da güçlendirecek diye düşünüyorum" diyordu.

Öğretmen danışanım bana da çok şeyler öğretmişti. Bilinenlerin, seminerimde anlattıklarımın gerçeğe dönüşmüş tablosunu seyrettim. Sohbetimizin sonuna doğru denizin güzelliğinin yine farkına varmaya başladık. Mudanya'da denizimizin sınırları görünürken; burada Akdeniz'in masmavi rengi, görünmeyen sınırları çok daha farklı hisler uyandırmaktaydı.

Ayrılırken bu sohbetimizi yazıya dökerek okuyucularımla paylaşma fikrime sıcak bakmıştı. Teşekkür ettim...

Seven adam

Eşi ölen adam, "Hocam onun en sevdiğim yönü, en kötü yönleriydi, gerisini sen düşün." derken henüz bir ay olmuştu toprağa vereli 30 yıllık eşini...

İşte bunun adı gerçek sevgiydi. Çünkü ölen eşin en kötü yönleri "çok konuşması, unutkanlığı, öfkesi, küsmesi ve sakarlığı" imiş. Sevmek böyle bir şey işte en kötü yönleri bile sana güzel görünüyorsa, sen seven adamsın.

Dünyanın en kıymetli hediyesini alacaksınız.

Evinizde sürekli güncellenen zengin bir kitaplık olsun.

İlgi alanlarınıza giren sevdiğiniz kitapları mutlaka okuyun.

Çünkü kitap okuduğunuzdan dolayı daha bir bilgeleşen yönünüzle ilişkilerinizi sevgi üzerine kurmanın anlamını bileceksiniz.

Çocuk sevdiği ebeveyni gibi davranacak onu örnek alacaktır.

Siz onu yetiştirmeyeceksiniz, onun yetişmesini sağlayacak ortamı hazırladığınızın bilincinde olacaksınız.

Onun var olan potansiyellerinin yol bulmasını, gelişmesini sağlayacaksınız. Bedensel olduğu kadar ruhsal, sosyal ve kültürel gelişim içinde olmasında rol almış olacaksınız.

Okuduklarınızla ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşın çocuklarınızla.

Okuduğunuz için neler kazandığınızdan bahsedin.

Fırsat ve imkan buldukça kitapçıya onula birlikte gidin, onun ilgi alanlarına uygun kitap almasını sağlayın.

Okuduğunuz kitaplar üzerine sohbet etmeyi alışkanlık edinin.

Çünkü her vesileyle çocukla birlikte geçirilen zaman, onunla kurulan sağlıklı iletişim ruhsal ve sosyal gelişimini sağlayacaktır.

Anne baba çocuğuna arkadaş olamaz ancak bir anne, baba olarak da onunla sohbet zemini bulmanız onula geçireceğiniz nitelikli birlikteliklerden dolayı yıllar sonra en büyük hediyeyi alacaksınız.

O hediye, gurur duyacağınız hayata hazırlanmasına yardımcı olduğunuz bir insandır.

Bu hediye dünyanın parası ile satın alınamaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.