SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Beden Dili, Mikro Beden Dili ve Empati

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2020 10:45
Neden Beden Dili?

İnsan, bir dakikada ancak 150-250 kelime konuşabilir.

İnsanın bir dakika içinde çevre uyaranları tarafından oluşan duygu ve düşüncelerini 800-1000 kelime ile yazılabilir.

Bir dakikada oluşan bin kelimelik duygu ve düşünceyi 150-200 kelime ile ifade edemeyeceğimize göre burada devreye beden dilimiz girer.

Bazen yüzlerce sayfalık konuştuğumuz halde verdiğimiz mesaj belki bir cümledir ancak hiç konuşmadığımız halde sayfalarla ifade edilebilecek duruş bakış sergileyebiliriz.

Duygu ve düşüncelerimizin sesiz dili olan beden dilinin, insanlık tarihi kadar geçmişi vardır.

Beden Dili Nedir?

Duruşumuz, oturmak için seçtiğimiz yer, mesafemiz, merkezimizin yönü, kapladığımız alan, bakışlarımız, el kol hareketlerimiz, mimik ve jestlerimiz, kılık kıyafetimiz, makyajımız, mekanımızı kullanış biçimimizin dağınık yada derli toplu olması, kravatı fuları vb nasıl taktığımız tümü de  iç dünyamızı yani duygu ve düşüncelerimizi yansıtır ve beden dilimizi ortaya koyar.

Beden Dili Özeti

Olumsuz duygu durumlarının ürettiği içe kapanma, geriye çekilme, büzülme, kaşınma, aşağı yönlü hareketlerdir. Kapalılık, gizleme, savunma ve sıkıntı hareketleri vardır.

Yalan söyleyen çocukların avuç içlerinin gösterememesi sigaranın dumanını aşağı üfleme, göz bebeklerinin küçülmesi (Göz bebekleri ışıkta da küçülür), dudakların ağlamaklı aşağı büzülmesi, yere kayan bakışlar, yığılıp kalma, çöküntü halleri gözlerini kaçırma aşağı bakma, ellerin önde birleşmesi

Olumsuz duygu durumlarının ürettiği dışa doğru hareketler, açılma, ileriye yönelme, yukarı yönlü hareketlerdir.

Sevinçten gözleri parladı göz bebekleri büyüdü, eller yukarıya kalktı ve sevinçten yerinde duramadı zıpladı kollarını yukarı ve yana açtı, avuç içleri ve kolların iç kısımları göründü kaşınma yerini, okşama hareketlerine bıraktı dumanı yukarı üfledi vb

Olumsuz duygu durumları öfke korku üzüntü endişe kaybetme ile üretilen hareketler hoşa gitmeyen, itici etki bırakırlar.

Olumlu duygu durumlarının hareketleri sevinç hoşlanma kazanma ile üretilen hareketler sempatik çekici etki bırakırlar.

Mikro Beden Dili

İnsanların duygularını mimikleriyle dışa vurmasıdır. Hissettiğimiz duygular 40 milisaniye ile 500 mili saniye arasında görülür ve kaybolurlar.

Mikro ifadeler yedi teme duygu öfke, tiksinme, mutluluk, korku, şaşkınlık, üzüntü ve küçümsemedir. Beden dili kişiye kültüre göre değişirken, Mikro beden dili tüm dünyada aynı duygular karşısında aynı mikro mimikler devreye girer. Mikro beden dili  evrenseldir. Doğuştan %100 görme engeliler dahi duyguları karşılığı aynı mimikleri sergilerler.

Oluşan duyguların mimikler ile dışa vurulmasını engelleyen botoks vb uygulamalar ruhsal sorun nedeni olabilmektedir.

 

Beden-Zihin-Ruh-Duygu sitemin parçalarıdır. Birinde oluşan değişim tüm sistemi etkiler. Bu etkilenmeyi engellemek doğal yapıyı bozar; ruhsal sorun nedenidir.

Gözlerimiz Yalan Söylemez

Beden dilinde en önemli olan yüzümüzdür. Yüzümüz de de en önemli olan gözlerimizdir, bakışlarımızdır. Göz-Beyin bağlantısı, Kulak-Beyin bağlantısına göre 25 defa daha güçlüdür. Bu anlamda uzun zaman önce bir kerede olsa gördüğümüzü tanırız ancak ismi aklımıza gelmeye bilir. “Gözler yalan söylemez” çünkü iç dünyamızın gözlerimize yansımasını engelleyemeyiz bu anlamda bakışlarını değiştiremediğimiz gözlerimizi kaçırırız.

Poker oyuncularının beklentilerinin gerçekleşmesi ya da elin kötü olmasının gözlerden okunması kaçınılmaz olduğundan poker oyuncuları koyu gözlük kullanır.

On yıla yakındır “İletişim, İnsan İlişkileri ve Beden Dili, Mikro Beden Dili” konularında verdiğim seminer ve söyleşilerim yanında yazdığım makaleler ve konuyla ilgili araştırmalarım devam etmektedir.

Konuyla İlgilenenler İçin Önerim Nedir?

Sürekli güncellenen yabancı yayınlar, Türkçeye çevrilmiş kitaplar ve özellikle de Harvard Üniversitesi yayınları, laboratuvar çalışmaları, beden dili, yüz okuma, mikro beden dili, ses tonu vb konularda oldukça faydalı kaynaklardır. Ayrıca TV'lerde özellikle tartışma programlarını sessiz izleyerek katılımcıların ruh hallerini anlamaya çalışın.

Lie to Me benzeri filmleri izleyin. Beynimizin çalışma prensiplerini öğrenmek işin temelidir.

 

Empati(empathy)

Harvard’lı psikiyatrist H. Reis, “Empati Etkisi” olarak da tanımlanan insanları anlama ve beğenilen biri olmayı formüle ederken temel kavramların baş harflerinden buğum tüm dünyanın kullandığı “EMPATHY” kavramını üretir.  Empati karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini ve o duygu ve düşüncelere neden olan bakış açısını anlamak ve anlaşıldım duygusu yaratarak güven ve sempati sağlamak.

 

Empathy Açılımı

 

1-Göz Teması(Eye Contact) (E): Empatik dinleme anında önemsediğimizi samimiyetimizi ortaya koymak için göz teması önemlidir. Affective Eye Contact göz temasının olumlu etkisi

 

2-Mimiklerimizi Yansıtan Yüz Kaslarımız ( Muscles for Facial Expression) (M)

 

Beynimizde var olan sinir hücreleri ayna nöronlar sayesinde iletişim anında karşımızdaki kişinin duygu durumlarından etkileniriz. Aynı nöronlar sayesinde tüm duygularımız bulaşıcıdır. Gülümser isek o da gülümser. İç dünyamız neyse yüzümüze yansır yüzümüze yansıyan karşımızdakini etkiler. Bu anlamda yapmacık tüm tavırlar anlaşılır güven vermez sempatik gelmez.

 

3-Duruş (Posture) (P) Dik ve bedenimizin merkezinin ona doğru olması güven sempati ve saygıdan önemsemeden dolayıdır

 

4-Etki (Affect) (A) İletişim anında karşımızdakinin duygusal durumunu anlamak sezinlemek ve ona göre davranmak etkili olacaktır.

 

5-Ses Tonu( Tone of Voice) (T) Ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz ses tonumuz hızımız alçak, yüksek ses konuştuğumuz kelimenin anlamını değiştirebilir

 

6- Bütün Kişileri Duymak (H) Empatik dinleme dikkatimizi konuşana vermek anlamasına dinlemek

 

7-Cevabınız (Your Response) (Y) Başkalarının sizi nasıl anladığı size vereceği geri bildirimlerle anlaşılır. Ne anlattığımız değil en anladığını anlamalıyız

 

Empatik Dinlemek anlayarak dinlemektir. Onu yargılamadan olduğu gibi anlamak anlaşıldım duygusu yaratarak onda güven ve sempati oluşturmak önemlidir. Anlaşmak zorunlu değildir, anlaşılmak ve anlatmak önemlidir. Çünkü insanların en önemli ihtiyacı anlatmak anlaşılmak yargılanmadan dinlemektir.

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar