SON DAKİKA
Hava Durumu

Bedenin İnce Dili ve Romantizm

Yazının Giriş Tarihi: 25.11.2020 09:00

Sevdiği halde kayıtsız veya çok kontrollüdür. Nefret ettiği halde, ince nazik ve sevecen bir dil kullanabilir. Çoğu zaman içinde bulunduğu grubun mantığı, aldığı terbiye veya çekinceleri iç dünyasını sustururken "gereği" nasılsa öyle davranır. Bu arada bedeni bu çelişkiyi taşıyamaz adeta isyan eder. Yani söylenenler bir tarafa, gerçeği beden dinletir ve anlatır.
İnsan dünyaya geldiği yıllar içten, dürüst ve doğaldır. İleriki yıllarda alacağı eğitimin sayesinde "gereğini" nasıl olacağını öğrenir.

"Günah, ayıp, yasak, zararlı, faydalı, sevap, meşru, iyi, kötü, eksik, fazla, gelenek, görenek dair her şey aile büyükleri, öğretmenler, hocalar, eğitmenler tarafından öğretilir, eğitilir.
"Medenileşmiş" dünyadan kopuk yaşayan kapalı kabilelerin bozulmamış en doğal en ahlaklı davranışlarını göremez onları "İlkel kabileler" diye tanımlarız.Vicdanı, duyguları ve istekleri bastırılmış insan zihninin sessizliğini, beden yüksek sesle söyler. Hareket söylenemeyendir, sözden öncedir. Çoğu mikro hareketlerimiz bilinçsizcedir. Fark edemeyiz. Hayatın dayatması karşısında istemeden yaptıkları beden hareketlerine yansır. Dona kalma, kaşıntı, okşama, kaçınma, kapanma, açılma, sakınma, yaklaşma gözlenir. Bilinçsiz hareketlerimiz, aldığımız "terbiye" gereği bastırılmış isteklerimizin bedenimizdeki görsel belirtileridir. Beynimizin sağ yarısı duygularımızın, sezgilerimizin, sol yarısı da mantık, analitik düşünme muhakeme yeteneği gerektiren konularda etkindir.
Beynimizin sol yarısı vücudumuzun sağ kısmını, sağ yarısı da sol kısmını kontrol eder. Yalan üretme, probleme ilişkin iç hesaplar esnasında sol yarımkürenin yönettiği sağ elimiz şakağımıza gider düşünme vaziyetini alırız. Duygusal konularla ilgili iç konuşmalarımızda sağ beyinin yönettiği sol elimiz şakağımız da yer alabilir. Okşama, genişleme, açılma, yönelme ve yukarı hareketler olumlu duygu durumlarının ürettikleridir. Kaşınma daralma kapanma geriye kaçma ve aşağı hareketler ise olumsuzlukların sonucudur.
Olumlu duygu durumlarının ürettiği mimik ve jestler sempatik karizmatik güvenilir hal oluşturur. Tam tersi ise iticidir gözümüz tutmaz. Ellerin açık olması rahatlığı, iç huzuru, kapalılığı ise sıkıntı ve stresi gösterir. Yapılan deneylerde duygusal yakınlık durumu yaşayan kişilerin sol göz yuvasının büyüyüp irileştiği gözlendi.

Üzgün ruh halinde olan, kendi içine kapanan ve duygusal yorgunluk yaşayan kişilerde sol göz kapanarak diğer göze göre daha küçülmektedir. Yani yüzümüzdeki asimetriler, kişisel geçmişimizi ortaya koyar.
Derin düşünceye dalmış kişilerde sağ göz irileşir. Yeni bilgi edinmekte olan kişinin gözü bir defa kırpılır. Yorgunluk ve depresyon durumlarında durum sağ göz sola göre daha küçüktür.
İnsanın iç dünyası, istekleri, yaptıkları ve söyledikleri uyum içerisinde olduğu anlarda insan mutlu, rahat ve güvenlidir. Bu durum beden diline yansır. Göz bebekleri büyür, gözleri açılır ve parlar, elleri avuç içlerini gösterecek şekilde kucaklama veya selamlama hareketi yapar. İletişim isteği artar, insanlara doğru hareketlenir. Hareketleri yukarı doğrudur. Coşkuyu, zaferi ve olumlamayı görürüz. Hareketler içten dışa doğrudur. Ses daha gür çıkar. İstediklerinin yerine gelmesinden dolayı kollarının, ellerinin ve tüm vücudunun ön taraflarına olan temaslarında ilk anlarda gözlemlenen ve birkaç saniye süren mikro-okşama hareketi gözlemlenir.


Aşk, Romantizm ve Beden Dili


Aşk hastalığı, tabiatın bir tuzağıdır.

Türün devamı için hem mantık devre dışıdır. Hem de korku bastırılır, cesaret artar, sorumluluk azalır fedakarlık artar. Bedensel hazzın en şiddetlisi ve kontrolü zorlaşanı üremeyi sağlayacak eylem olduğunu görürüz.
Bu sayede 4 milyar yıl yaşı olan dünyamızda 200 bin yıldır varız. Türümüz aşk sayesinde devam ediyor. Bir Aile Danışmanı olarak "Aşık olduk evlendik çocuklarımız oldu, borçlandık ve aklımız başımıza geldiğinde ise yola devam etmek zorundaydık" sözlerini sık duydum.
Aşık insanlarda olumlu duygu durumlarının ürettiği davranışlar gözlemlenir.

Kadına Özgü Davranışlar

Gözlerinize derin bir ilgi ve sevgi ile bakar gözbebekleri büyür göz temasları artar ve daha canlıdır. Utanmayla birlikte yanaklar hafif kızarır. Sevgi sempati aşkın etkisi ile ses tonu ona benzemeye ve eli çenesine ve kızaran yanaklarına gitmeye başlar.
Avuç içlerini daha çok gösterir. En basit esprilere hemen gülmeye hazırdır ne konuştuğunuz değil konuşanın siz olması önemlidir. Kendisi için değerli olanla birlikte olduğundan eli değerli olan takılarına daha çok dokunmaya başlar.
Kalabalık ortamlarda tüm ilgi sizedir bu farkında olmadan sergilediği "seni önemsiyorum" mesajıdır. Her zamanki hallerine göre oluşan olumlu duygu durumunun ürettiği sapmalar oluşur.
Gözler daha çok kırpıştırır heyecan artar. Saç kadınlar için önemlidir genellikle otururken iki parmağının arasına aldığı bir tutam saçı ile sürekli oynar. Ayak uçları bedenin merkezi size doğrudur.


Erkeğe Özgü Davranışlar

Erkek avcı karakteri ortaya çıkmaya başlar. Bakışları gözlerden başlayarak yakalamaya çalışır. Beden dilinde en önemli organ yüzümüz yüzümüzde de gözümüzdür. Gözler kontrol edilemeyendir. Gözler yalan gözler yalan söylemez. Erkek ve kadın için saçlar önemlidir ve saçlar düzeltilir. Daha dik ve başlar yukarı göğüs kabartılır. Erkekler görsel kadınların işitsel yönleri daha güçlüdür. Erkek gördüğünden kadın duyduklarından daha çok etkilenir ve unutmaz. Ellerinde kalem bardak telefon gibi şeyler olur. Kadının açılan gözlerine karşın erkeklerin avcılıktan gelen bir özellik gözleri kısılır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.