SON DAKİKA
Hava Durumu

Cep Telefon Tehlikesi, Doğru Kullanımı ve Bağımlılıktan Kurtulma

Yazının Giriş Tarihi: 07.01.2022 13:04

Akıllı Telefonlar, Bizi Bağımlı Hale Getirmek İçin Binlerce Mühendis Ruh Bilimci Görev Aldılar. 

New York Timesin Teknoloji muhabiri çocuklarının İPad’i beğenip beğenmediklerini sorunca Steve Jobs “evde çocuklarımızın teknolojiye erişimini kısıtlıyoruz. Onlar bu telefonu hiç kullanmadılar” diye cevap verir. Aynı durum Microsoft’un kurucusu Bill Gates çocukları içinde geçerlidir.

 Hazza yönelik davranışların manipüle edilmesi beyinin “Hack”lenmesidir.     

Akıllı cep telefonları, her akla düşünce dopamin salgılanması ve saatlerce elinden bırakmayacak şekilde tasarlandı. İnsanların bağımlı olmasına göre oluşturulan algoritma “bedava” olan sayfalarda alınıp satılanlar, o bağımlı kullanıcıların kendisiydi!

Amerika merkezli 1857’den beri yayınlana kültür dergisi The Atlantik’te Psikolog Jean Twenge “Akıllı Telefonlar Bir Neslin Yok Olmasına mı Sebep Oldu?” başlıklı makalesinde birçok farklı kültürden gençlerin sosyal, meslek, okul yaşamlarında gözlemlenen renkliliğin özellikle akıllı telefonların ilk satışa sunulduğu 2007’den itibaren bu ürünü kullanan farklı ülke gençlerin yaşamlarının dramatik değişimlere neden olmasıdır.  Bu telefonlarının gençlerin hayatına girdikten sonra onların daha çok depresyona girdikleri, yalnız geçirdikleri sürelerinin ve intihar oranının artmasıdır. 

Kapınıza biri sizden devlet adına, tüm kimlik bilgileriniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, eğitim durumunuz, ilişki durumunuz, aktiviteleriniz, siyasi görüşünüz, arkadaşlarınız, sağlık durumunuz, aile fotoğraflarınız, en yakın çevreniz, dostlarınız kısaca sizin favori her şeyinizi istese verir misiniz?  Çoğunluk “hayır” diyecektir. Ancak sosyal medyada tüm bu bilgileri rahatlıkla paylaşmaktayız!

Facebook eski ürün yöneticisi Antonia Martinez kitabı “kaos maymunları” (chaaos monkeys) belirttiği gibi Facebook kullanıcılarının hangi siteleri ziyaret ettiği, kullandığı uygulamalar, çevrim dışı hayatıyla ilgili birçok bilgiye ulaşılmış oluyor. Buna sizin para hareketleriniz ve kredi kartı harcamalarınız dahildir.  

Mikro Dalga Fırın, AVM ve Cep Telefon Ortak Yönü, Elektromanyetik Radyasyon

Bilinmesi gereken birinci konu manyetik alan, iletkenlerde elektrik akımına neden olur. Elektrik akımı ise geçtiği iletkenin ısısını arttırır. Manyetik alana maruz kalan su ısınır. 

 İnsan bedeninin p'i sudur. Su bir iletken maddedir. Manyetik alana maruz kalan organlarımız ısınır. Uzun süreli maruz kalma ısınmanın artmasına neden olur. Ve kanser dahil birçok hastalıklara davetiye çıkartır. 

İkinci konu ise manyetik alan iletken maddelerde elektrik akımına neden olurken elektrik akımı da etrafında manyetik alan oluşturur. Bu nedenle güçlü elektrik akımlarının olduğu enerji nakil hatları etrafında daha güçlü manyetik alan oluşur. Baz istasyonlarının etrafında oluşan manyetik alanın ise çevredeki insan bedeninde elektrik akımı oluşturur.

Alış veriş merkezlerinde kullanılan çok güçlü elektrik akımlarının geçtiği kablolar ne kadar duvar içlerinde de olsa etrafta manyetik alan etkisi oluşturur. Kullanılan floresan lambalar ayrıca manyetik alan oluştururlar.

Cep telefonlarımız baz istasyonlarından gelen güçlü manyetik dalgaları sese çevirirken algıladığı  sesleri de elektromanyetik dalgalara çevirerek baz istasyonuna gönderir.  Cep telefonuna maruz kalan kulağımız ve beynimiz tıpkı mikrodalga fırına maruz kalmış gibi ısınır.  Uzun süreli cep telefonu konuşmalarında beynimizin ısısı artarken kulak çınlaması, unutkanlık, depresyon ve beyin kanser riski oluşturur. 

Cep telefonunu sigara gibi düşünürsek her sigara tiryakisi mutlaka kanser olmaz ama kanser vakalarında en büyük pay sigara tiryakilerine aittir. Yapılan çok yönlü araştırmalar ve dünya sağlık örgütünün raporları manyetik alanın neden olduğu hastalıkları tam olarak tespit etmiştir.  

Mikro dalga fırın içerisine konulan yiyecek ve içecekler fırın içerisinde oluşan elektromanyetik alanın etkiyle pişerler. Yani manyetik alan etkisiyle yiyeceklerin içlerinde barınan su moleküllerinin kinetik enerjisi artması ile sıcaklığı artar. 

Gerek baz istasyonları, gerekse yüksek gerilim hatları civarında oturanlarda manyetik alana uzun süreli maruz kalmadan dolayı kısa ve uzun vadeli  hastalıklarda anlamlı artış kaydedilmiştir. Evimizdeki tüm elektrikli araçlar etraflarında akım şiddetine göre az veya çok etkili manyetik alan oluştururlar. Saç kurutma makinesi, TV,  cep telefonu, mikro dalga fırın en yüksek etkiye sahip araçlardır. 

Sigara içildiğinden dolayı alınan nikotin ve birçok zehri vücut temizleme etkisizleştirme çabasına girerken aynı şekilde bedenimiz maruz kaldığı elektromanyetik radyasyonu temizler. Ancak her iki halde vücut yorulur, yıpranır ve savunma sistemleri zayıflarken ruhsal ve bedensel hastalıklara karşı dayanıklılığı azalır. 

Manyetik Alanın Sağlığımıza Olan Kısa Vadede Olumsuz Etkileri

Stres, görüş alanın daralması, kulak bölgesinde ısınma, kalp pilinin bozulma riski, kulak çınlaması, yorgunluk hissi, konsantrasyon bozulması, baş ağrıları, işitmede geçici aksaklılar, sersemleme olarak sıralanabilir.

Manyetik Alanın Sağlığımıza Uzun Vadede Olumsuz Etkileri

Genetik yapının bozulması, beyin hücrelerinde ölüm ve beyin tümörü, beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri, kan beyin bariyerinin zedelenmesi, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması, kalıcı işitme bozuklukları, embriyo gelişiminin zarar görmesi, düşük riskinin artması, kan hücrelerinin bozulması

Cep Telefonunun Güvenli Kullanımı

*Konuşurken cep telefonunun kulaktan 1cm uzaklaştırılması etkiyi  yüzde on azalttığı tespit edilmiş. 1 metre uzaktaki cep telefonunun elektromanyetik dalga etkisi yüzde elli daha azdır.”

*Yürürken cep kullanmak manyetik alanın etkisini artıracağı için kullanırken hareketsiz kalmaya çalışın 

*Araç kullanırken dikkat % 35 azalması ,kapalı ortam olması tehlikenin ve zararın artmasına neden olur.

*Aranma ve arama anınızda radyasyon miktarı maksimum düzeydedir. Aradığınız anda cep telefonunu kulağınıza götürmeden uzakta tutarak karşı tarafın açtığını oluşan işaretten takip edin ve açtıktan 1-2 sn sonra görüşün

*Cep telefonu ile konuşurken sık sık kulağınızı değiştirin

*Kapalı ve dar alanlarda özellikle otomobil ve asansörlerde görüşmeyin.

*Yüksek hızlı araç trenle giderken telefon baz istasyonunu yakalamak için daha çok dalga yayacağı için hareketli iken cepten konuşmayın.

*Cep telefonunun zor çektiği yerlerde görüşme gerçekleşmesi için baz istasyonlarından daha şiddetli elektromanyetik radyasyon gönderilir.

*Tıpkı sigara pasif içicileri gibi cep telefonunun yanında bulunanlarda zarar görür. Çocuklar, yaşlılar ve hamileler radyasyondan en fazla zarar gören risk gruplarıdır

*Cep telefonunuzu mümkünse çantanızda taşıyın ya da en dış cebinizde taşıyın. Kalp, beyin, cinsel organ manyetik radyasyona en hassas bölgelerdir

*Cep telefonları petrol istasyonlarında özellikle akaryakıt dolum anında kullanmayınız. 

*Kısa, net ve özet konuşun, mümkünse mesaj ile halledin.

*Hamile iseniz elinizden geldiğince cep telefonlarınızı kapalı tutun.

*Daha çok kulaklık kullanmaya çalışın ancak etkisi azalsa da radyasyonun kulaklık üzerinden de beyne ulaşabildiği tespit edildi.

*Cep telefonu yerine televizyonu televizyondan seyredin, radyoyu radyodan dinleyin. 

*Cep Telefonunu daha ergonomik kullanmak için başınızı eğmek yerine telefonunuzu kaldırın. Başın eğilmesi boyna binen yükü arttırmasından dolayı her yıl daha fazla insan çeşitli boyun rahatsızlıkları yaşamaktadır. Telefon ekranına bakarken başınızı eğmeye neden olmayacak şekilde çene hizasında tutun.  

*Bilgisayar, telsiz telefon, cep telefonu, mikrodalga fırın, saç kurutma makinası gibi gündelik hayatın vazgeçilmez teknolojik aletlerini mümkünse uzun süreler kullanmamalıyız. 
* Ev ve daire alırken yüksek gerilim hatlarının nerelerden geçtiğine dikkat edip bu hatlara en az 500 metre uzaklık olmasına dikkat etmeliyiz. Baz istasyonlarının bulunduğu noktaların tam karşısında veya hemen yanlarındaki yerleri tercih etmemeliyiz.
* Bilgisayar kullanırken, hem x-ışınlarından hem de elektromanyetik radyasyondan korunmak için ekrandan en az bir kol boyu uzaklıkta olmalıyız. 
* Elektrikli tıraş makinesi veya saç kurutma makinesi gibi aletlerin, çok kısa süreli kullanılmalarına karşın, yaydıkları elektromanyetik radyasyon yüksektir. Bu nedenle elektrikli tıraş makinesini mümkünse şarjlı kullanmalıyız. Saç kurutma makinesini uzun süreli kullanmak yerine aralıklarla kullanmalıyız. Ayrıca uyku düzenimizin bozulmaması için saç kurutma makinesini yatmadan önce kullanmamalıyız.
* Dinlendirici bir uyku için yatak odasında cep telefonu, televizyon ve bilgisayar bulundurmamalıyız. Özellikle yatarken bu cihazları tamamen kapatmalıyız.
* Açma-kapama düğmelerinden tam olarak kapatılan aletler elektromanyetik alan yaymaz, ancak fişleri takılı olduğu sürece elektrik alanı oluşturmaya devam edebilirler. Bu nedenle elektrikli cihazlarımızı ya açma kapama düğmesinden kapatmalı ya da fişini çekmeliyiz. 
* Geleneksel ampullerin alanları düşüktür; ancak floresan gibi lambalar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Floresan lambalar, en çok elektromanyetik radyasyon yayan aletler listesinde ön sıralarda yer almaktadır. Halojen ve floresan gibi ekonomik lambaları kullanmamaya özen göstermeliyiz. 
* Telefonla konuşurken başparmağımızı cep telefonuyla kulağımızın arasına koyarak telefonumuzun kulağımıza yapışmasına engel olmalıyız

Cep Telefonu Bağımlılık Testi

1-Uyumaya gittiğimde cep telefonum ulaşabileceğim bir yerde durur

2-Cep telefonumu her zaman yanımda taşırım

3-Cep telefonumu sık sık kontrol ederim

4-Cep telefonumu aşırı kullandığım için rutin işlerime zaman ayıramam

5-Kendimi kötü hissettiğimde cep telefonumu kullanmak bana iyi gelir.

6-Başkalarıyla sohbet ederken veya yemek yemekte birlikteyken bile cep telefonumu sık sık kontrol ederim. 

7-Cep telefonumu kullanamadığım zaman kendimi kötü hissederim.

Not: Bu yedi sorunun en az beşine sahip olanların telefon bağımlısıdır.

Bağımlılıktan Kurtulma Önerileri

1-Telefonunuzu kullandığınız saatleri ve mekanları kısıtlayın.

2-Sosyal medya uygulamasını ya kapatın ya dondurun.

3-Telefonu kendinizden uzak yerlere bırakın. 

4-Geceleri internetinizi otomatik kapanmaya ayarlayın.

6-Cep telefonu yerine televizyonu televizyondan izleyin; radyoyu radyodan dinleyin. 

7-İnsanların en büyük ihtiyacı gerçek sosyalleşmektir. Sanal ortam bir tuzaktır! 

8-Kullanım süresini kontrol edin, not alın.

9-Hayatınız gerçek olsun, hobiler edinin, temiz havada yürüyüş yapın, sanatla ilgilenin”

10- Bir psikoterapistten de yardım alabilirsiniz.                                 

                                                                             

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bağımlılıklarımız, alışkanlıklarımız ve beynimiz

25.01.2022 17:12
Bizler 4.5 milyar yıl geçmişi olan dünyada milyonlarca yıldır gelip geçen bir çok insan türü içinde en zor şartlara dahi hızla adapte olabilmesi sayesinde 200 binyıldır varlığını devam ettirebilen homo sapiens türünün devamıyız.  Arapça, insan ve aynı kelime kökeninden gelen ünsiyet kelimesini

Derin çalışma ve dünyaya imza atmak!

30.12.2021 05:53
1982 doğumlu Cal Newport, Georgetown Üniversitesinde bilgisayar bilimi doçenti ve altı kişisel gelişim kitabının yazarıdır.  Cal Newport ayrıca akademik ve kariyer başarısı üzerine odaklanan Study Hacks bloğunu yazmaktadır.  Derin çalışma nedir?  Carl Newport, “Dikkatin dağılm

Kritik sorumuz neydi?

24.12.2021 08:34
Öğrencilik yıllarımız ve ODTÜ 2.Yurt 302’nolu odamızda mimarlık, mühendislik, psikoloji, eğitim(pdr) ve biyoloji bölümlerine devam eden öğrencilerdik.  Kırk yılda geçse halen bir biyolog, bir psikolog ve eğitimci(pdr)  bir araya gelince her seferinde farklı olabilen biyoloji, p

Psikolojik Sorunlar, kaygı bozukluğu ve sınav kaygısı

16.12.2021 12:34
Kaygı, korku, öfke, üzüntü nedeniyle oluşan duygusal stresimiz ve birçok ruhsal sorunlarımızla başa çıkabilmemiz için ilk öğrenmemiz gereken bilim dalı Psikolojidir. Herkesin psikolojiye ilgi duyması bu alanda kendisini eğitmesi önemlidir. Psikolojimiz neden bozulur? İnsan psikolojisinin bozul

Düşünme, Sistematik Düşünme ve Akılcı Düşünme

09.12.2021 14:27
"Düşünme, fikirden başka bir fikir üretmektir." Niyazi Kahveci İnsan bedensel yönü insani olmayan bir canlıdır; sonradan geliştirdiği aklı nedeniyle insan olmaya başlar. İnsanileşmek, uygarlaşmak ise en son gelişen üst beyinin (neo korteks) gelişimi sayesinde olur. Üst beyin okuma, araştırma,

Mutluluk deyince ne anlıyorum?

30.11.2021 17:58
"Mut" eski Türkçe, sevinç demek. Umut sözcüğü Eski Türkçede "Um" eyleminden gelir. Umut beklenti anlamındadır. Mutlu sözcüğü saadet ve memnuniyet anlamında üretilmiştir. Mutluluk, haz değildir. Hazda bir doyum vardır. Doyum karşılandıktan sonra kişi eski haline döner. Eski hal dedi

Albert Einstein felsefesi

25.11.2021 14:28
"Hayatımı aydınlatan ve zaman içinde hayatı bana neşeyle karşılama cesareti veren ideallerim gerçeklik, iyilik ve güzelliktir." Albert Einstein Onun için üç temel ideali Gerçeklik, İyilik ve Güzelliktir. Gerçeklik, evrenin sırrının çözülmesi mümkün olan bir bilmeceydi. Büyük bir tutkuyla s

Kendimizle tanışmamız gerekecek!

20.11.2021 14:00
En mutlu, güçlü ve başarılı insanlar önce kendileriyle sonra çevresi ile sağlıklı ilişkiler kurabilen insandır. Kendisiyle sağlıklı ilişki kurmak içinde öncelikle kişinin kendisini çok iyi tanıması ve kendisi ile tanışması gerekecektir. Kendini tanımayan başkasını tanıyamaz. Başkasını tanımayan s

10 Kasımlar, Resmi Atatürkçülük ve Kemalizm!

10.11.2021 19:14
1960'lar da ancak açılan Anıtkabri ziyaret edenlerin sayısı 465 milyonu geçmiştir! Bu bir lider için dünya rekorudur. Halkın giderek artan bu ilgisi Türkiye'de son birkaç yıldır ona en karşı olanların bile değişmesine neden olmuştur. O tüm dünyada birbirine zıt rejimlere sahip onlarca ülked

Bilinçli farkındalık!

05.11.2021 13:42
Ahmet bey masasına gelen kahvenin kokusunu derinden içine çekerken oluşan hazdan dolayı bir iki saniyeliğine gözleri kapanır; sıcaklığını hisseder ve tadını daha çok almak adına ilk yudumunu kısa süreliğine bekletir. Ve o üst yüzeyi tamamen kaplayan köpükten dolayı, kahvenin ustalıkla pişirilerek se

Mükemmel olmak ve mükemmeliyetçilik nedir?

30.10.2021 13:10
Mükemmel olmaktan ne anlıyoruz? Mükemmel olmak kavramına ne anlam yüklüyoruz? "Benim arkadaşım çok mükemmel bir insandır." derken çoğunlukla statüsünün gerektirdiği rolleri çok iyi oynayan, dengeli, başarılı, örnek gösterilen, sempati ve güven kazanmış, hata yaptığı pek görülmemiş çevresin

Cumhuriyete giden yol, kongreler ve TBMM

28.10.2021 12:09
Gazi M. Kemal Atatürk Anadolu'ya geçtiği zaman önce ordu kurması beklenirken o, önce en önemlisi Sivas Kongresi olmak üzere 27 kongre düzenliyor ve meclisi kuruyor. Sonrası oldukça çetin geçen Milli Mücadele yıllarını ve Cumhuriyetin ilanına giden süreci TBMM hükümeti yönetiyor. TBMM'nin k

Hasan ve babası

20.10.2021 14:40
2000'li yılların başları Konya'da kurucusu olduğum bir özel öğretim kurumu rehberlik servisi ve idari işler görevlisiydim. Öğrencilerden Hasan bir evin bir oğlu, terzilik yapan baba onu çok seviyor. Fakat baba Hasan'ı çok eleştiriyor, başkalarıyla kıyaslıyor, otoriteyi baskı üzerine kurmaya çalış

Hayatın anlamı nedir?

07.10.2021 17:23
Üzerine çok fazla kaynak üretilen ilgi çekici bir konu olan mutluluk ve daha az kaynağa sahip olan hayatın anlamı konusunu birlikte incelenmesi gerekecek. Mutluluk ve Hayatın anlamı Arasında Ne Fark vardır? Mutluluk daha çok almakla ilişkili iken anlam ise vermekle ilişkilidir Mutlu olmak

Kendi kendinize konuşur musunuz?

30.09.2021 18:15
Mudanya'da sık gördüğüm ve sürekli kendi kendisine konuşan ve bazen de küfreden orta yaşlı birisine, durakta bekleyen bir delikanlı "deli işte kendi kendine konuşuyor" dedi. O an "bu haftaki yazımın konusu 'kendi kendine konuşmak' olsun" diyerek "kendi kendime konuştum." 😊 Kendi ke

Koyu gri parça!

22.09.2021 19:51
O işinden, hayattan ve ailesinden şikayetçi. Tolerans azalmış. İşi oldukça yıpratıcı; işyeri çalışanları, müşterileri vb her şey onu yıpratıyor. Sürekli saatine bakıyor. "Mesaimin bitmesine daha kaç saat var. Nasıl geçecek bu zaman." İşe giderken ayağı çekmiyor. Konuşuyoruz daha doğrusu o

Karşımızdakini neden yanlış anlıyoruz?

14.09.2021 14:07
Dakikada konuştuğumuz yaklaşık 200 kelimeden ortalama 20 katına yakın binlerce farklı anlam çıkabilir. Yanlış Anlaşılma Oranı İletişim Ortamına Göre Değişir. Yapılan araştırmalara göre; E-mail ve mesaj ile iletişimde yanlış anlaşılma oranı %75-80 iken, bu oran mektup %70 ve telefon ile

Yeni eğitim - öğretim yılı başlarken...

06.09.2021 14:47
18 Milyon öğrencimiz ilk ve orta dereceli okullarda, 8.5 milyon öğrenci üniversitelerimizde yaklaşık 27 milyon öğrencimiz vardır. İlköğretim öğrenci sayımız 5 milyon 300 bindir. Öğretmen sayımız yaklaşık 1 milyon 200 bin civarındadır. Örgün eğitimde, 54 bin 715'i resmi okul, 13 bin 870'ü öz

Kongreler ve Cumhuriyete Giden Yol, Sivas Kongresi

05.09.2021 01:33
1.Dünya Savaş sonu teslimiyet Mütarekesi Mondros 30 Ekim 1918 ile TBMM'nin açılması 23 Nisan 1920 arasında 28 Kongre toplanmıştır. Bunlardan sadece Sivas Kongresi ulusal ölçekte bir kongre olma özelliği taşımıştır. Diğer 27 Kongre yereldir. M. Kemal Paşa Doğu vilayetlerini Erzurum'da temsil e

30 Ağustos 1922 Kurtuluş Savaşımız

30.08.2021 11:18
Atatürk'ün hayatındaki en zor gün, 26 Ağustos 1922' dir. Çünkü bu tarih Türklerin Anadolu'daki son bağımsızlık günü olabilirdi. Atatürk de bunun bilincindeydi. Devlet tam 11 yıldır savaştadır. Tükenmek üzeredir. Tek atımlık barutu kalmıştır. Ve bir süvari tümeninin süvari kolordu komutanına yazdığı

NLP (Nöro Linguistik Programlama) ve İletişim

25.08.2021 14:25
Nöro: Beş duyumuz ile edilen bilgileri filtreleyerek algılar ve tecrübe ediniriz. Davranışlarımız, sinir sitemi üzerinden kontrol edilir. Linguistik: Beş duyumuz ile edinilen bilgiler sözlü veya sözsüz iletişim ile ifade ederiz. Programlama: Edinmiş olduğumuz davranış ve düşüncelerimizi ama

Tartışmayı yapıcı hale getirmek ve tartışmayı kazanmak

18.08.2021 13:20
Tartışma demek, kavga etmek, şiddet uygulamak demek değildir. Tartışmanın yapıcı olması ve tarafların birbirlerini daha iyi tanımasını sağlayacaktır. Tartışmanın yapıcı olması için karşınızdakinin kendi görüşünü tam olarak ifade etmesine izin verin. Sadece anlattığını dinlemek bile onun k

Gülümsemek, en etkili iletişimdir

04.08.2021 16:54
"Hostes gülümsemesi" diye de tabir edilen 18 çeşit sahte gülümse vardır. Sahte gülümsemede sadece ağız çevresindeki kaslar kasılır. Sahte gülümse içinde olan bir kişinin fotoğrafının ağız kısmı kapatılırsa gerçekte gülümsemediği, özellikle gözlerden göz ve çevresinden tam olarak anlaşılır. Sah

Mikro İfadelerimiz ve Beynimiz

28.07.2021 19:22
Tam anlayabilmek ve anlatabilmek empati derecemizle ilgilidir. Mikro ifadeler insanların duygularını mimikleriyle ortaya koymalarıdır. Hissettiklerimiz 40 mili saniye ile 500 mili saniye arasında yüzümüzde belirir. Çok kısa süreli görülüp kaybolan mikro ifadelerimizin çoğunluğu bilinçaltımı

Düğünlerimiz ve bir teşekkür yazısı

14.07.2021 13:08
Bir çiftin ebediyen beraber yaşama isteklerini akraba, tanıdık ve dostları ile birlikte kutladıkları eğlence biçimidir düğünler. Dünyanın her yerinde farklı kültürlerde, farklı şekilde gerçekleşse de ortak yönleri çiftlerin artık birbirlerine ait olduğu ve kök ailelerin (eşlerin anne baba vb) mut

Çalışan, seven ve gülenler, hayatın sırrına erenler

08.07.2021 17:42
Freud'a göre yaşamın sırrı ve mutluluk bu üç kavramla ilgiliydi. Çalışmak Son yıllarda çoğu insanlar çalışmadan, üretmeden sahip olma, avanta kültürünü benimsediler. Yani emeksiz, ekmek peşinde olanlar mutlu ve başarılı olmayı doğuştan bir hak olarak görüyor, tembelliklerini yüceltiyorlar.

Hayatı doğru yaşamak...

01.07.2021 20:08
Doğru yaşanmış hayat, doğamıza uygun olan hayattır. Doğamıza uygun yaşamak ise çalışmak, üretmek, dayanışmak, paylaşmak, aydınlatıcı olmak ve örnek olmak sayesinde hayatımıza anlam katabilmek demektir. Hayatına anlam katabilen doğasına uygun yaşayan ve mutlu olandır... Ayrıca bilmeliyiz ki

O, kendisinin uzmanı olmuştu!

23.06.2021 18:32
İnce, duyarlı ve hassas bir insandı ancak ruhsal yönden sıkıntılıydı. Herkesin gönlünü yapmaya çalışır, kimseyi kırmaz ve hiç kimseye "hayır" diyemezdi. Sanki başkaları için vardı. Kendi hayatında kendisi yoktu; o başkaları için vardı. Ona herkes "iyi insan" diyordu. Sorumluluk sahibiydi.

Nostaljik mektuplarımız

16.06.2021 18:50
Üniversite hayatımın geçtiği yıllar 1980'ler... Okulum Ankara'da ve ailem Konya'da yaşıyor. "Git-gel altı saat" deyimi o günlerde Ankara-Konya arası karayolu seyahati için ifade edilen ortalama bir süre. Konya ile iletişimimi çoğunlukla mektupla sağlanıyordu. Üniversitemize ait kaldığım

Bitmemiş işler, affetmek ve anlatmak

09.06.2021 19:51
Engellenme, hakarete uğrama hoşuna gitmeyecek şok bir görüntü, yakalandığı kötü bir durum, karşılaştığı bir haksızlık, hakarete uğramak ve susmak zorunda kalmak, maruz kaldığı taciz, tehlike, şiddet, yaşadığı şok bir olay, unutamayacağı bir kazanın neden olduğu travmalar zihni sürekli meşgul eder.

Yalan üzerine her şey

02.06.2021 17:59
Beyaz yalanlar Günde yaklaşık 200 çeşit yalan duyarız. Bunların çoğunluğu sohbeti renklendirmek için üretilen beyaz yalanlardır. Beyaz yalanlar başkasını kırmamak, üzülmesini önlemek, iyi hissetmesini sağlamak, durumu idare etmek gibi etik yönü sorgulanmayan yalanlardır. Beyaz yalan, hayal ku

Beynimiz, zekamızı geliştirmek ve zeki insanları tanımak

26.05.2021 18:03
Öncelikle beynimizi tanıyalım 1.Katman: En alt katman. Alt beyin, "Reptilian" dediğimiz sürüngen beyin, üreme ve hayatta kalmamızı sağlar. Çıkarcıdır, duygusuzdur. Ani tehlike anında refleks davranışlar ile beynin diğer bölümleri devre dışına bırakır. "O an ne yaptığımı hatırlamıyorum bile" de

19 Mayıs 1919, bir ulusun doğuşudur!

19.05.2021 11:36
Atatürk'ün Samsun'a gitmesinin iznini verenler onun ne yapacağını biliyor muydu? 1.Dünya Savaşı yenilgiyle sonuçlanır ve 30 Ekim 1918'de koşulları oldukça ağır olan Mondros Mütarekesi ile İmparatorluk tasfiye edilir. Osmanlı Mondros'u imzalarken, Mustafa Kemal 7. Ordunun başında Suriye ye gözden

Zaman psikolojisi ve 20'lik fotoğraflarımız

12.05.2021 19:46
Zamanımızı nasıl değerlendirdiğimiz bizi tanımlar. Ünlü psikolog Prof. Philip Zimbardo "Şeytan Etkisi, Kötülüğün Psikolojisi" kitabının yazarıdır. Zimbardo'ya göre insanlar zaman algılayışlarına göre altı kategoriye ayrılıyorlar. 1.Geçmiş zaman odaklı olumlu düşünenler. Onlar nostaljiye ba

Sağlıklı Narsisizm -2-

05.05.2021 18:12
(...) Özetle kendimizi özel hissetmek bir ihtiyaçtır ancak bunun dozunun ne olacağı önemlidir. Narsisizm spektrumundaki yeri 9, 10 olan aşırı narsist oranı, toplumlara göre değişse de %3 civarı bir orandan bahsedilir. Narsisizm Spektrumu Narsisizmi siyah-beyaz, hep hiç mantığıyla ele a

Sağlıklı Narsisizm -1-

29.04.2021 17:46
Narsisizm için "çağın hastalığı" deniliyor. Kendini üstün görme, "ben ve diğerleri" diyen bir yapı gösteriş merakı, kibirlilik, ukalalık olarak tanımlanmaya çalışılsa da tam bir tanım zor gibi görünüyor. Narsisizmin rahatsız eden zararlı özelliği olduğunu kabul etsek de hepimizin kendimizi özel h

23 Nisan bir ulusun varoluş öyküsüdür

24.04.2021 15:01
23 Nisan 1920'de kurulan, 29 Ekim 1923'de ilan edilen cumhuriyetimiz, milletimizin öyküsüdür. Meclisin açılışının 1. Yıl dönümünde 23 Nisan 1921'de açılış gününün "milli bayram" ilan edilmesini isteyen iki vekile ilk karşı çıkanlar meclisteki saltanat yanlıları kutlama, eğlence gibi etkinliklerin

Çözüm odaklı danışman yaklaşımı

21.04.2021 12:55
Geçmişe ve sorunlara değil, geleceğe ve çözüme odaklanma sayesinde sorun yaşayan kişilerin hızla iyileştiği gözlemlenir. Özellikle danışmanların çözüme yönelik bu yaklaşımları sayesinde sorun yaşayanlar yani danışanların kendi potansiyellerini ve kaynaklarını keşfetmeleri sağlanır. Çözüme odak

Muhalif olmak, tarihimiz, coğrafyamız ve bugünümüz

14.04.2021 14:40
Arkadaşım "Hocam siz bildim bileli hep muhalifsiniz bunun nedeni nedir; neden mutlu görünmüyorsunuz?" diye sordu. Bu arkadaşım oldukça açık yürekli ve ne düşündüğünü eğip bükmeden söyleyen bir insandı. Benim ise o an aklıma gelen ama alınabilir diye söyleyemediğim cümle "cahillik Mutluluktur.

Depresyonda mısınız?

07.04.2021 14:38
Depresyon, çöküntü halidir. İnsanlık tarihinde ortalama yüz yılda bir karşılaşılan bir afet sürecini yaşıyoruz. Süreçte her ne kadar bilinçli ve tedbirli de olsak yine de işimiz, yaşantımız nedeniyle bulaş riski ile yüz yüzeyizdir. Risk, belirsizliktir. Belirsizlik, duygusal stres nedeni

Kişisel gelişimci misiniz?

31.03.2021 14:48
Katıldığım, "Etkili İletişim, Beden Dili ve Mikro Beden Dili" konulu bir tv programında sunucunun beni tanıtırken, "kişisel gelişimci, eğitimci/yazar" ifadeleri kötü his yaşamama neden olmuştu... Kişisel Gelişimcilik'ten Ne Anlıyoruz? "Kişisel gelişimci" deyince "işini bilen ve durumu fırsata

Doğamıza uygun yaşamak...

24.03.2021 17:58
İnsanın anlam arayışı "İnsanın Anlam Arayışı" kitabının yazarı Psikiyatrist Dr. Frankl ruhsal acılar çeken hastalarına bazen "Neden intihar etmiyorsunuz?" diye sorduğu zaman aldığı yanıtlardan kendi psikoterapi yaklaşımı olan logoterapiyi keşfetmesini sağlayan ilkelere ulaşır. Nazi toplama kam

Çanakkale Zaferi'nin ardından...

19.03.2021 14:20
Alman Komutan Liman Von Sanders'in yüzbinlerce cana mal olan hatalı kararları sonuçta Almanya'nın işine gelecek şekildedir! Türk kurmay subayları 1912 Balkan Harbi'nden sonra gelişecek savaşta düşman kuvvetlerinin Çanakkale Boğazı'ndan girerek imparatorluğun merkezi İstanbul'u topa tutacaklarının

Çanakkale 18 Mart Zaferi ve düşündürdükleri

18.03.2021 14:26
Çanakkale Deniz Savaşları Albay Cevat Çobanlı komutasında 19 Şubat 1915-18 Mart 1915 tarihleri arasında bir ay sürer. Dünyanın en büyük donanması 12 İngiliz gemisi, 4 Fransız zırhlısı, refakatçı gemiler, 1 uçak gemisi ve 7 nakliye gemisinden oluşmaktaydı. Düşman gemileri ortalığı ateş topuna

Çanakkale Muharebeleri Öncesi...

17.03.2021 15:00
*1911 Trablusgarb Savaşı sonrası Afrika'da son Osmanlı toprağı Lozan'ın bir semti Uşi (Ouchy) antlaşması ile Trablusgarb ve Bingazi ye özerklik verilir ve İtalya buna karşılık Rodos ve 12 Ege adasını Osmanlı'ya geri vermeyi taahhüt eder ama hiçbir zaman bu adalar Osmanlıya geri verilmez. 2. Dünya

Komutanımın çay daveti

04.03.2021 18:04
16 aylık askerlik görevimin dört aylık acemilik dönemi bitmişti. Çekilen kuralarda alayın muharebe destek bölüğü 106.mmlik Havan Takım Komutanı Ateş İdare Subayı olarak atanmıştım. Göreve başladıktan birkaç ay sonra alaya yeni atanmış tüm asteğmenler arasında yapılan seçimlerde 8. Komando bölüğün

Aşk, Evlilik ve Sevgi

24.02.2021 16:54
Nostaljik eski konakları, çoğunlukla Giritlilerin oturduğu iki, üç katlı cumbalı tarihi ahşap evleri, film çekimlerine ve kültürel etkinliklere sahne olan Mütareke Meydanı, 12 Eylül Caddesi ve ardında harika deniz manzarası... Gelinliği ve damatlığı ile çoğunlukla Bursa'dan gelenlerin düğün günü

3F: Futbol, Fado ve Fiesta

17.02.2021 15:15
Futbol: İngilizce kökenli football'dan dilimize uyarlanmış "ayak topu" anlamına gelen sözcüktür. İspanya 'da üç yıl süren iç savaş sonunda Demokratik İspanya Cumhuriyeti'ni yıkarak iş başına geçen General Franco 39 yıl boyunca ülkesini diktatörlükle yönetmiştir. Franco için daha büyük

Antalya Atatürk Parkı'ndayız...

11.02.2021 12:28
Tam üç yıl olmuş. 2018 Aralık sonuydu. Seminerim dolayısı ile geldiğim Antalya'dayım İki gün devam eden seminerimde o, hep ön sıralarda oturdu ve önemli gördüğü konuları not aldı ve kamerasına kaydetti. Ve onun daveti üzerine seminer sonrası Atatürk parkındayız. Denizin büyüleyici görüntüsü

Yarın henüz gelmedi...

27.01.2021 15:49
Mızıka çalan çocuk 20 Ocak 2018 Suriyeli bir çocuk 7,8 yaşlarında mızıka çalıyor. Konya Zafer meydanı kar yağıyor. O bir beton sekiye oturmuş, önünde para kutusu var. Onu izledim uzaktan ve pek de bir para veren olmadı; ama dinleyenler var. Müziğin nağmeleri insana huzur veriyor, çocu

İsmet İnönü'den öğreneceğimiz çok şey var...

06.01.2021 14:02
Mustafa İsmet, 24 Eylül 1884'de İzmir'de doğmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır. 1901'de girdiği Topçu Harbiye sınıfını 1903'te birincilikle bitirmiş ve teğmen olmuştur. Okul başarısı nedeniyle Erkânı Harbiye yani kurmay sınıfına ayrılmış ve burayı da birincilikle bitirerek "altın maarif" madalyası a

Pandemi ile seviyeli birliktelik

16.12.2020 12:34
Pandemi sırasında ortaya çıkan psikolojik tepkiler aşırı korkudan, kayıtsızlığa, kaderciliğe kadar giden bir çeşitlilik gösterebilmektedir. Bazı insanlar tehdide uyum sağlar ve daha az endişe yaşarlar. Bazı durumlarda psikolojik etkiler şiddetli ve uzun süreli olabilir. * Sosyal medya üzerinden on

Başarısız öğrencilerimiz ve ailelerimiz

09.12.2020 12:15
İnsan ekmekle doyar, emekle büyür ama sevgiyle yaşar. Anne babanın sevgisinden hiç şüphe edilmese de sevgiyi yaşatmak; birlikte nitelikli zaman geçirmekle mümkündür. Sevgide muhabbet vardır, sevgide egolardan sıyrılmak, eşitlenmek vardır. Sevgide özlemlerin giderilmesi vardır, sevgide var olduğu

Salgın döneminde kaygı yönetimi

02.12.2020 12:58
Salgın süreci, tüm kesimleri etkilediği gibi çocuk ve gençlerin de kaygı sorunları yaşamasına neden olmuştur. Kaygı nedenlerinin başında aile bireylerinin ya da kendisinin hastalanabileceği ya da ölebileceği korkusudur. Öğrencilerin okulundan, arkadaşlarından ayrı kalması onların kaygılarını daha da

Bedenin İnce Dili ve Romantizm

25.11.2020 12:00
Sevdiği halde kayıtsız veya çok kontrollüdür. Nefret ettiği halde, ince nazik ve sevecen bir dil kullanabilir. Çoğu zaman içinde bulunduğu grubun mantığı, aldığı terbiye veya çekinceleri iç dünyasını sustururken "gereği" nasılsa öyle davranır. Bu arada bedeni bu çelişkiyi taşıyamaz adeta isyan eder.

Siyaset, Propaganda ve Algılarımız

18.11.2020 13:23
Siyaset, köken itibari ile at eğitimi olsa da siyaset ya da politika deyince de “devlet yönetme sanatı” akla gelir, Aristo, “İnsan doğası bakımından politik bir hayvandır” der. Algılarımız ise izlenilen politikalara yönelik propagandalar ile şekillenir. Bilinmelidir ki en etkili propaganda, hisse

82. Yılında Atatürk’ümüz, Kemalizm ve Atatürkçülük

11.11.2020 16:13
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 82. yılındayız. Son yıllarda her geçen gün artarak devam eden  bu sevgi seli dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiştir. Son 15 yıldır Atatürkçülük artık resmi ideoloji olmaktan çıkınca onca engellemelere rağmen halk daha bir coşku ile Kemalizm’e

Güçlü ve sağlam kişiliğe sahip olmak

04.11.2020 13:56
Güçlü insanlar, insanları kendileriyle tanıştıracak ve kendilerine rehberlik edecek olan iç dünyalarının sesi olan onların duyguları olduğunun bilincindedirler. Size önerim, gün sonunda sessiz sakin ve tüm uyaranlardan uzak kendimizle geçireceğimiz 10-20 dakikalık sürelerde gün boyunca yaşadığımız

Cumhuriyete dair notlarımdan…

28.10.2020 13:33
30 Ekim 1918'de çöküşün bitişin belgesi Mondros’u imzalayanlara cevap olarak tam beş yıl sonrasından özellikle bir gün öncesi 29 Ekim 1923'de ilan edilerek saltanatın iradesi ile imzalanan Mondros yok sayılmıştır. Mondros, ihanetin ve teslimiyetin belgesidir. Milletin iradesi ile ilan edilen cumhuri

Beden Dili, Mikro Beden Dili ve Empati

21.10.2020 13:45
Neden Beden Dili? İnsan, bir dakikada ancak 150-250 kelime konuşabilir. İnsanın bir dakika içinde çevre uyaranları tarafından oluşan duygu ve düşüncelerini 800-1000 kelime ile yazılabilir. Bir dakikada oluşan bin kelimelik duygu ve düşünceyi 150-200 kelime ile ifade edemeyeceğimize göre burada de

Düşünürlerin sözleri ve akla gelenler

14.10.2020 13:27
Sigmund Freud’un bu sözleri ilk olarak çalışan üreten liyakat sahibi olmuş bir insanın zamanı, çok daha değerli olmaya başlarken yalnızlık en temel ihtiyaç haline geliyor. İkinci olarak özellikle insan davranışları ve altında yatan nedenler üzerine farkındalığımız arttıkça çevremizde

Aile Danışmanı Günlüğünden...

10.10.2020 16:47
  Hasan ve kız arkadaşı Yasemin yedi yıldır birlikte yaşıyorlardı. Birbirlerini çok seviyor ve oldukça mutlu görünüyorlardı. Eş dost akraba ve arkadaşlarının da önerileriyle(baskısı ile) evlendiler. Ne olduysa ondan sonra oldu bir şeyler eskisi gibi gitmiyordu. Evlenmeden önce gülüp geçebildi

Evlilik, Aile ve Boşanma

29.09.2020 14:01
Evlilik insanlığın devamı, toplumun sağlığı ve sosyal kültürel yapının devam ettirilmesi için gerekli olan bir kurumdur. Evlilik 4000 yıllık geçmişi olan, ihtiyaçtan doğmuş bir kurumdur. Ülkemizde evlenen kişiler damat, gelin, görümce, elti, kayınbirader, enişte, bacanak statüsünü elde ederler ki,

Evlilik bir ilişki yönetimidir

23.09.2020 12:00
Dört bin yıllık geçmişi olan evlilik, insanlığın devamı, toplum sağlığı, sosyokültürel yapının devam ettirilmesi için gerekli olan ve ihtiyaçtan doğmuş bir kurumdur. Kadın-Erkek bedensel, ruhsal ve sosyal olarak farklı insan olmalarından dolayı, kişilik uyumuna göre evlilik de yapsalar, birçok konu

Aile Danışmanlığı Üzerine  

17.09.2020 17:22
Aile Danışmanlığı ABD, AB ve gelişmiş ülkelerde 60 yıldır var. Aile Danışmanı olabilmek için psikoloji, pdr, çocuk gelişimi, tıp eğitimi almış doktor olabilme gereği vardır. “Uzman Aile Danışmanı” olabilmek için 300 Saat teorik +120 Saati uygulamalı +30 Saat Süper vizyon=450 Saatlik program takip