SON DAKİKA
Hava Durumu

Etkili kitap okumak ve kitaplarımız

Yazının Giriş Tarihi: 31.08.2022 10:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.08.2022 10:36

Etkili Kitap Okuma Tekniği, İSOAT

Kitap okurken İSOAT tekniği, özellikle bilgi odaklı kitaplar okurken çok işe yarayacak bir tekniktir.

İncele: Kitap okumaya başlamadan önce kitabı inceleyip başlıklarına ve içeriğine göz atmanız, sayfaları çevirmeniz o kitaptan daha yüksek verim almanızı sağlayacaktır. İncelemek, beynimizi okuyacağımız konuya hazırlamaktır.

Sor: Zihninizde soruların oluşması, kitap okumaya başlamadan önce o soruları oluşturmaya başlamanız ve mümkünse o soruları not almanız soruların cevaplarını daha iyi bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Oku: İnceleme ve sormadan sonra esas okuma eylemine şimdi geçiyor ve kitabı okumaya başlıyoruz.

Anlat: Bir kitabın zihninizde çok daha iyi kalmasını istiyorsanız insanlara anlatmak için okuyun ve anlatın. Anlattıkça daha iyi anlayacaksınız ve okuduklarınız sizin parçanız olmaya başlayacak.

Tekrar et: Bugün öğrenmiş olduğunuz bilgileri düzenli aralıklarla tekrar etmezseniz zamanla hatırlamak daha da zorlaşır.

Okuduğunu aklında nasıl tutabilirsin?

*Bir şeyi okurken onu canlandır çünkü fotografik hafızamız oldukça güçlüdür. İnsan bilgileri ve cümleleri unutur ama resimleri asla unutmaz.

*Önemli gördüğün cümlelerin altını çiz, not al, üzerine düşün ve kendine anlat.

*Bölüm ya da paragraf aralarında dur ve okuduklarını düşün, canlandır

*Okuduğundan ne anladığını bine anlat çünkü öğrenmenin en etkili biçimi anlatmaktır birine öğretmektir. Eğer anlatacak birisi yoksa kendine anlat ki kalıcılık sağlansın

*Kitap bittiğinde bütünüyle ilgili en temel konuları ve okuduklarınla ilgili yorumlarını duygu ve düşüncelerini birine anlat.

*En etkili olanı da kitapla ilgili özet çıkartmak ve zaman için de okumak.

Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazanabiliriz?

*Kitap okuma alışkanlığını kazanmak için öncelikle kitap okumakla çok şey kazanacağının bilincinde ol ve “daha etkin bir insan olabilmek için kitap okumalıyım” inancını güçlendir.

* Herkes potansiyel bir kitap okurudur. Hiç kitap okumayan biri kendisi için doğru kitaba ulaşmayan kişidir. Bu anlamda öncelikle ilgi alanına giren ve okunması kolay olan kitaplarla başla. 

*Popüler kitaplar, dünya klasiği olmuş kitapları önemse ve okunacak kitaplar listesinde olsun.

*Okuma günleri ve saati belirle. Okuma zamanını kademeli olarak arttır. 5-10 dakika ile başla, sonraki sefere 5 dakika sonra 10 dakika ve 15 dakika arttırarak devam et.

* Okuma anında cep telefonu gibi dikkat dağıtıcıları uzakta tut. Gerekirse 18-25 dakika da bir vereceğin aralarda telefonuna bakabilir veya başka şeylerle ilgilenebilirsin.

*Kitap için harcadığın paraya hiç acıma. Kitaplığında okuduğun kitaplar, tekrar okuyabileceğin kitaplar ve henüz okumadığın kitaplar için farklı raflar oluştur.

Kolaylıkla okunabilecek kitaplar

1-“Kuş masalları” Şermin Yaşarın her yaştan okura şiirsel bir dil ile  hitap eden ve doğadan ders çıkaran bir masal kitabı.

2- “Ağrı Dağı Efsanesi” Yaşar Kemal. Yaşar Kemal sayesinde Anadolu ve halk edebiyatı daha iyi anlaşılır

3- “Semaver” Sait Faik Abasıyanık’tan hikayeler içeren bir kitap

4. “Kürk Mantolu Madonna” “Kuyucaklı Yusuf” herhangi bir Sabahattin Ali eseri onun yalın içten anlatımıyla okuyucuyu kendisine bağlar.

5- “Çatı Katı” Nihan Kaya’dan on hikayeden oluşan bu öykü kitabında kendimize yakın hissedeceğimiz bir çok karakter var. Kitap daha çok içsel bir yolculuk sunar ve her yol zaten kendi içimize değil midir zaten?

 Başucu Kitapları

*“Dinle küçük adam” Wilhem Reıceh

*“Denemeler” Montaigne

*“Kendime Düşünceler” Aurelıus

*Suç ve Ceza…………….. Dostoyevski

Özellikle Önereceğim Kitaplar

* ”İnsanın Anlam Arayışı” Victor E. Frankl

* ”Türkiye Anıları” Mihail Frunze

* “Sevme Sanatı  Erich Fromm

* “Prens” Niccolo Machiavelli

* “İki Şehrin Hikayesi” Charles Dickens

* “Puslu Kıtalar Atlası” İhsan Oktay Anar

* “Ölü Canlar” Nikolay Vasilyeviç Gogol 

* “Siyah İnci” Anna Sewell   

Yazarların Okumayla İlgili Sözleri

“Kitaplar inanılmak için değil, sorgulamalara konu olmak içindir. Bir kitabı değerlendirirken onun bize ne söylediğini değil ne manaya geldiğini sorgulamalıyız” Gabriel Garcia Marguez

“Ben kitaplarımı değil kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır.” Montaigne

“İnsanlık adaletsizliği kılıçla değil kitapla yenecektir”. Emile Zola

“Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek yüreği ve aklı dünya ve insanlık sevgisi ile dolduracaktır” Maksim Gorki

“Zekanın keskin kalabilmesi için kitaplar gerekli.  Tıpkı bir kılıcın keskin kalabilmesi için bileyi taşına gerek olduğu gibi… İşte bu yüzden bu kadar çok okuyorum” R.R Martin

“İyi kitapları okumak, geçmiş yüzyılların en keskin zekalarıyla önceden tertiplenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir. Descartes

“her şeyden kuşku duyabilirim, ama kuşku duyduğumdan kuşku duyamam. Ne var ki kuşku duymak düşünmektir ve öyleyse şu kesindir; düşünüyorum öyleyse varım” Descartes

Üzerimize bir felaket gibi çöken kitaplar gerek. Bir kitap içinizdeki donmuş değerleri parçalayacak balta olmalıdır.” Franz Kafka

Kitap okumayı seviyor musunuz? Öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir. Jules Chore

İyi kitaplar okumayan bir insanın okumuş olmasıyla, cahil kalması arasında hiçbir fark yoktur. Mark Twain

Bir ülkede okumaya karşı istek artmadıkça, gaflet ve bu gafletten doğacak felaketler azalmaz. Benjamin Franklin

Kitaplar sayesinde içinde yaşadığımız dünya hangi koşullar içinde olursak olalım bize daha yaşanır gelirken daha güçlü mutlu başarılı ve değerli olmaya başlarız.

Her gün 25 sayfa okursanız 30 günde 750 sayfa yani bu 3-4 kitap eder. Yılda 9000 sayfa, yani ortalama 40 kitap edebilir.

Kitaba ayıracağınız zaman, hayatınızın en anlamlı en değerli zamanı olacak ve kendinizde öngöremeyeceğiniz bir ölçüde değişim ve gelişim içinde olacaksınız.   Kitaplar sayesinde hayata bakış açınız, duruşunuz, konuşma tarzınız ve hayat düzeniniz değişecek, var olan potansiyelinizi en verimli biçimde gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.