SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Her yönüyle nişanlılık süreci

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2022 16:41

Haber Güncellenme Tarihi: Yazının Güncellenme Tarihi: 24.05.2022 07:59

Nişanlılık döneminin çoğunlukla sıkıntılı geçtiğine şahit oluruz. En çok şikayet ailelerden gelir. 

Örnek olarak, ev döşeme zamanlarında gelin veya damat eşya seçemediklerini, çok fazla maliyeti olan isteklerin hiç bitmediğinden ve yıllarca borç ödemek zorunda kaldıklarından söz ederler.

Bunun nedeni ise iyi niyetli de olsalar ailelerin her konuda karar verici rolünün olması ve gençlerin tam anlamıyla var olamadığı kültürümüz...

Aslında gençler kadar aileler de özgür değiller. Çünkü onlar da kendilerini hep “el alem ne der?” e göre düşünmekteler.

Gerçekte ise her şey içe atılmakta kimse tam olarak kendisi olamamaktadır.

Bu konu toplumumuzun gelişmişlik düzeyi ile ilgilidir. 

Ülkemizin kültüründe 1972'e kadar iletişim kelimesi yoktu.

Çünkü otoriter yapıda konuşmak yok, dinlemek vardı, tabi olmak vardı.

Birey olmaya başlamamızla konuşma kültürü, anlatma, anlamaya çalışma, dinleme ve empati kavramlarıyla karşılaşmaya, iletişimin öneminden bahsetmeye başladık. Biliyoruz ki anne babalarında birikimleri var, tüm bu tecrübeler sağlıklı iletişim içinde sohbet içerisinde dile gelmelidir. 

Anne, baba ve evlenecek evlatlar birbirlerini tam olarak anlamak durumundadırlar.

Nasihat etmek, ikna için zorlamak, eleştirmek, dışlamak, tabi kılmak ve küçümsemek iletişim engelidir. 

Beklenti, istek ve ihtiyaçların karşılanması 

Ancak şunun da bilinmesi gerekir ki, her erkeğin içinde hoşuna giden kadının kahramanı olmak ihtiyacı vardır. Bu çok temel bir ihtiyaçtır. Kız bir erkeğin prensesi olmayı ister, bu da onun ihtiyacıdır. 

Kız kendisi için fedakarlık yapacak bir erkeği hissettiği zaman bir kadın olduğunu hissediyor.  Yani kadın kendini prenses gibi, erkek de birisinin kahramanı gibi hissedemez ise kendini birlikteliğin bir anlamı kalmıyor. 

Sohbet İçinde Kalmak

Nişan ve evlilik kararı alarak gönlünü verdikleriyle uzun bir yolculuğa çıkmaya karar veren eşler sohbet içinde kalarak var olmanın mutluluğunu yaşarlar. 

Sağlıklı iletişim ile gelişen sağlıklı ilişkiler birbirlerini tanımalarını, gelişim içinde olmalarını sağlar. Sohbet içinde kalanların anlattıkları ve dinledikleri ile iç dünyalarına yolculuk yaparlar. 

Kendilerini, eşlerini ve dünyayı daha iyi tanımaya başlarlar ve fark ederler ki yaşamın kendisi aslında bitmeyen bir sohbetten ibaret...

Bunun hazzını yaşamaya başlarlar...

Onlar için evlilik çok iyi yönetilince haz veren bir oyun halini almaya başlar.

Bazen günlük, güneşlik; bazen kar boran, fırtınalı geçip giden yıllar sonra arkada bırakılan hoş anılardır. 

Nişanlılıkta Nelere Dikkat Edilmeli? 

Son yıllarda artan boşanma oranları sıkça gündeme getirilse de, aslında evlilik öncesi dönem de bu ayrılıklardan nasibini fazlasıyla alıyor.

Peki evlilik provası sayılan nişanlılık döneminde nelere dikkat etmek ve hangi hatalara düşmemek gerek? 

Hem evlenmeyi düşünen çift hem de aileler için zor bir maraton olan nişanlılıkta, tarafların önüne büyük küçük pek çok engel çıkabiliyor.

Bu süreçte herkesin sınavı birbirinden farklı olsa da uzmanlar, en sık düşülen yanlışları ve sudan sebeplerle ayrılmamak için alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor. 

Evlilik öncesi gençlerin ilgisi birbirlerine yöneliktir. Birbirlerini memnun etmeye çalışırlar. Evlendikten sonrada ise şahsi öncelikler ön plana çıkar. Tarafların zaafları kontrolsüz hareketleri daha çok dikkati çeker.

Kişilik uyumunda oran % 60-70 gibi olması yeterli olabilir. Ne kadar farklı yönlerimiz de olsa esas konu sağlıklı iletişim, çatışma yönetimi, sorun çözme yeteneği, farkındalık gibi konulardır. 

Zira sorun karşısında nasıl davrandığımız sorunun kendisinden çok daha önemlidir.

Nişanlılık Döneminde Ailelerin Aşırı Müdahaleci Yaklaşımı 

Nişanlılık, hiç şüphesiz ailelerin evlilik sürecinde en aktif oldukları dönemdir. Eşya seçiminden çiftin hangi evde yaşayacaklarına kadar anne babalar bu dönemde her şeye müdahil oluyor. 

Genel gözlemlerimiz ailelerin nişan ve düğün merasimlerini güç gösterisinde bulunabilecekleri bir alan olarak algıladıklarıdır. Bu da gençlerin değil, neredeyse ailelerin evliliği gibi bir durum doğuruyor...

Planlama yapmaları ve özellikle el âlem ne der düşüncesiyle her aşamada çifte karışmaları, ailelerin görüş bildirmenin ötesinde baskı uygulamalarına yol açıyor.

Nişanlılıkta çoğu kez ipleri kopma noktasına getiren de, çiftlerin kendi aralarında bir problem bulunmamasına rağmen ailelerin ne dediğiyle gereğinden fazla ilgilenmeleri oluyor. 

Nişanlılık Döneminde Maddi Vaatlerin Yerine Getirilmemesi 

Nişanlılık, bir anlamda ilişkinin maddiyatla imtihanıdır. 

Hediye olarak getirilen her şey, taraflarca puanlandırmaya tâbi tutulup bir sevgi ve değer ölçütü olarak algılanıyor. 

Özellikle kız tarafı her şey eksiksiz olsun isteyince, orta halli bir ailenin çocuğu bile istenilen bir damat olarak görünmek için yapamayacağı şeyleri yapmaya çalışıyor. 

Beklentiler karşılanmayınca da yoldan dönmek kaçınılmaz oluyor.

30 yaşındaki Ayşe’de buna benzer bir gerekçeyle nişan atanlardan.

Aile, nişanlılık döneminde damat adayına evlilik için bir ev almasını şart koşmuş. 3-4 ay sonra ev alınmış. Ancak evin fiyatının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen kız babası, emlakçıya gittiğinde evin satılmadığını, kiralandığını öğrenmiş. Kız tarafı damadı dolandırıcılıkla suçlayıp nişanı atmış. Erkek ise kız tarafının şartlarının çok ağır olduğunu ve evlenmek için kendisine başka yol bırakmadıklarını söyleyerek kendisini savunmuş.

Nişanlılıkta Karşıdakinin Değişeceği Düşüncesi

 ‘Nikâhta keramet vardır’ düşüncesiyle çiftler birbirlerinde istemedikleri özellikler olmasına rağmen evlilik yolunda adım atıp nişanlanabiliyor. Ancak bir ön prova olan nişanlılık döneminde, karşıdakinin pek de değişmeye niyetli olmadığı fark edilince, ‘zararın neresinden dönülse kârdır’ denerek nişan atılıyor. 

28 yaşındaki Tuğba’nın 1 sene süren nişanlılığı da bu nedenle son bulmuş: “Aslında kafalarımızın farklı olduğunu tanıştığımızdan beri biliyordum ama sevdiğim için ayrılmayı göze alamadım ve değişir düşüncesiyle bekledim. Nişanlılık döneminde de kendi düşüncelerimi ona kabul ettirmeye çalıştım, ama hiçbir şeyin değişmediğini fark edince büyük bir tartışma yaşadık ve nişanı attık.” 

Nişanlılıkta Evliliğin Aceleye Getirilmesi ya da Ertelenmesi

Nişanlılık, ebeveynlerin pek de rahat etmedikleri bir geçiş dönemi olduğundan bazı aileler sorumluluğun kendilerinden çıkması için fazla geciktirmeden evlenmeleri yönünde gençlere baskı uygulayabiliyor. Ancak taraflardan birinin kendini hazır hissetmemesi ve biraz daha süre istemesi halinde kimi zaman gerginlik yaşanıyor. 

Evliliğin aceleye getirilmesi bir tarafta strese neden olurken diğer tarafta da istenmediğine dair endişeye ve umutsuzluğa kapılmasına yol açabiliyor. Öte yandan iki tarafın da rızasıyla yıllarca nişanlı kalmak, duygusal anlamda bazı şeylerin tükenmesine neden olduğundan evlilik gereksiz görülüp nişan atılabiliyor. 

Nişanlılıkta Yaşın İlerlemiş Olması

Nişan atma olaylarına yaşı ilerlemiş çiftlerde daha sık karşılaşılmaktadır. 

Belli bir yaşa ulaşmış olmak, kişiyi hem daha seçici yapıyor hem de beklentilerini yükseltiyor. Buna o zamana dek şahit olunan olumsuz tablolar da eklenince, oluşan korku ve çekimserlikle çok basit nedenler evlilikten dönmeye yetiyor. 

Nişanlılık ve Kıskançlık 

Nişanlılıkla evlilik yolunda önemli bir adım atılınca, özellikle erkek daha sahiplenici bir tavır sergilemeye başlıyor. Bazılarında ise bu kıskançlık, karşı tarafı evlilikten vazgeçirecek boyutlara varabiliyor.

26 yaşındaki Hatice hamın, “Beni kuzenlerimden, çevremdeki her erkekten kıskanmaya başladı. Tahammül edemeyeceğim bir duruma gelince hayat böyle geçmez diye düşündüm ve ayrıldık.” diyor. 

Nişanlılık ve Sosyal Medya

Boşanma nedenleri arasında yerini alan sosyal medya, nişan atma nedenleri arasına da çoktan girdi.

İnternetle arası olan anne babalar, çocuklarının hayatlarını birleştireceği kişinin profilinin de sıkı takipçisi. Hal böyle olunca gelin veya damat adayı tarafından yapılan hoşa gitmeyen bir paylaşım, tartışmalara sebebiyet veriyor. 

Bazen de taraflar birbirlerinin hesaplarını kontrol ederek birbirleri hakkında bilmedikleri şeyleri öğrenip ayrılık kararı alıyor. 

Düğüne bir hafta kala nişan atan Özge hanım, nişanlısına çok güvendiği için onun özel hesaplarını kontrol etme ihtiyacı hissetmemiş. Ancak arkadaş sohbeti sırasında içine kurt düşmüş ve bir şekilde şifrelerini öğrenerek özel yazışmalarına ulaşmış. 

Ahmet, olayı şöyle anlatıyor “Beni aldatma gibi bir ihtimali olabilir mi diye mesajlarını kontrol ederken, asıl meselenin para olduğunu öğrendim. Kardeşiyle olan yazışmalarından beni aslında pek de sevmediğini, sadece varlıklı olduğumuz için benimle evlenmek istediğini anladım.” 

Nişanlılık Dönemini Nasıl Değerlendirmeli? 

Mutlu bir yuva kurmak için nişanlılık döneminin en doğru şekilde değerlendirilmesi gerekir. Nişanlılık, kültürümüzde fazla ciddiye alınsa da aslında gençlerin birbirlerini tanıma dönemi.

Bu dönemi sadece ev ve düğüne hazırlıkla değil, evleneceğiniz kişiyi tanıma fırsatı olarak değerlendirin.

Kişiliğinizi Saklamayın ve Evlilikten Beklentilerinizi Açıkça Konuşun. Karşıdakini değiştirmeye çalışmayın. 

Rahatsız olduğunuz özelliklerini açık açık konuşup bunun için neler yapabileceğinizi tartışın. 

Aileler arasında anlaşmazlıklar yaşanmışsa ya da sempati oluşmamışsa ilişkinin kozların paylaşıldığı bir ring halini almamasına dikkat gösterin. 

Ve anne-babanızdan arka planda durmalarını rica edin. Maddi beklentileri yüksek tutup mükemmeli beklemeyin. Bazı şeylerin zamanı önemlidir. 

Nişanlılık dönemi tıpkı bir filiz gibi dış etkilere açıktır en kısa süreli olması daha iyidir. 

Eşler birbirleriyle iletişim kuramıyorlarsa, ya da sürekli çatışmalı bir iletişim içindeyseler yapmaları gereken ilk şey birbirlerinin iletişim dilini öğrenmeleri gerekir. İnsanlar olaylar karşısında çoğu zaman hisleriyle tepki verirler.

 Evlilikte ve nişanlılık da yaşanan sorunların, krizlerin en önemli nedeni eşlerin birbirlerine olması gerektiği gibi değil, hissettikleri gibi davranmasıdır. 

Nişanlılık ve Hukukumuz Nişanlanma 

Aile Hukukuna göre düzenlenmiş kendisine özgü kuralları olan bir sözleşmedir. Ayırt etme gücü olan yani akla uygun davranabilme yeteneği olanlar nişan kararı verebilir. 

Nişanın devamı ayırt etme gücünün devamını gerektirir. 

Yaş yerine cinsi olgunluk ergenlik şartı gerekir. 

Nişanlanma, Evlenme Vaadiyle Olur

Evlenme vaadinin belirtilmesi ise kadın ve erkek nişanlanma konusunda iradelerini ortaya koyması ile olur. İradenin ortaya konulması ise mektupla, yazıyla, hediye vermekle, akraba ve arkadaşlarına yanındaki kişiyi nişanlısı ile tanıtmakla, birbirlerine nişan yüzüğü kabul ettikleri yüzük vermeleriyle, evlilik hazırlıkları yapmalarıyla olabilir. Temsil yoluyla nişan olmaz. 

*Taraflar arasında nişanlı olma konusunda fikir birliği gerekir. Tek taraflı, “bu kişi benim nişanlımdır.” demek yeterli değildir. 

*Taraflar isterlerse nişanlandıklarını gizli tutabilirler. Bu durum ispatını ve evlilik vaadi olmayan birlikteliklerin ayırt edilmesini güçleştirir. 

Bazen karşılaştığımız evlenme vaadi beklentisi ile sürdürülen birlikteliklerin sonunda da tazminat gündeme gelebilmektedir. Evlilik vaadi netleşmese de kızın hamile kalması nişanın varlığı için kanıt olarak kabul edilmektedir. 

*Nişan sonrası bilinmeyen engellerin, olumsuz niteliklerin ortaya çıkması mümkündür. Haklı sebepten nişan sona erebilir ve tazminat hakkı doğabilir. 

*Nişanın belli bir süre sonra biteceği kararı alınamaz. Çünkü nişan kararı bitirilmek için değil, evlilik vaadi ile alınır. 

Nişan tarafların birbirini tanıması ve evlilik için hazırlık zamanıdır. Bu süreçte öngörülmeyenler nişanın bozulmasına neden olabilir. 

*Nişan serbest irade gerektirir. Bu nedenle, “nişandan vazgeçme halinde şöyle şöyle tazminat ödeyeceğiz” gibi bir sözleşme geçersiz olur. Nişanlı olmakla evlenme zorunluluğu yoktur.

 Evlenme iradesinin ortaya konulması evliliği zorunlu kılmaz. Ancak buna rağmen tek taraflı nişanın bozulması da tazminat hakkını doğurabilir. 

*Nişanlanmış kişilerin davranışları dürüstlük sadakat gerektirir. Aksi durum nişanın sona erdirilmesi için haklı sebep teşkil eder.

*Nişanlılardan birinin haksız yere öldürülmesi sağ kalan için destekten mahrum kalma, manevi tazminat hakkını kazanır. 

*Nişanlılar kendi aralarında evlilik sonrası geçerli olmak üzere mal rejimi sözleşmesi yapabilirler. 

*Nişanın tarafların iradesiyle sona erdirilmesinden dolayı tazminat talep hakkı doğmaz. Ancak “hediyelerin iadesi kuralı” bu durumda uygulanır. 

Nişandan dönmenin haklı sebep olması olmaması hediyelerin iadesini isteme hakkını engellemez. Verilen şeylerin hediye olma sıfatı haricinde yardım veya ahlaki sebeple iyi niyetle yardım amacıyla yapılan harcamaların bedeli istenemez. 

Örneğin tedavi masrafına iyi niyetle katılmış olmak hediye değildir ve istenemez. Hediye, “nişanlılar tarafından” verilen şeylerdir. Ve ölüm halinde veya ölen nişanlının mirasçıları hediyeyi isteyebilirler.

Hediye anında evlilik inancının olması önemlidir. 

*Nişanın tek taraflı bozulması ile ruh halinin şeref ve itibarının zedelenmesi gibi durumlar karşısında manevi tazminat davası açılabilir.

Dava nişanın varlığını ispat gerektirir. Ayrıca nişanlı ancak evli olmadıkları halde sürdürülen evlilik yaşamı sonunda erkeğin terki kadına tazminat hakkı vermez. 

Nişanlılık ve Türk medeni Kanunu

(TMK) A. Nişanlanma MADDE 118.-Nişanlanma, evlenme vaadiyle olur. Nişanlanma, yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça küçüğü veya kısıtlıyı bağlamaz. 

B. Nişanlılığın hükümleri I. Dava hakkının bulunmaması MADDE 119.-Nişanlılık, evlenmeye zorlamak için dava hakkı vermez. Evlenmeden kaçınma hâli için öngörülen cayma tazminatı veya ceza şartı dava edilemez ancak yapılan ödemeler de geri istenemez.

 II. Nişanın bozulmasının sonuçları 1. Maddî tazminat MADDE 120.-Nişanlılardan biri haklı bir sebep olmaksızın nişanı bozduğu veya nişan taraflardan birine yükletilebilen bir sebeple bozulduğu takdirde; kusuru olan taraf, diğerine dürüstlük kuralları çerçevesinde ve evlenme amacıyla yaptığı harcamalar ve katlandığı maddî fedakârlıklar karşılığında uygun bir tazminat vermekle yükümlüdür. 

Aynı kural nişan giderleri hakkında da uygulanır. 

Tazminat istemeye hakkı olan tarafın ana ve babası veya onlar gibi davranan kimseler de, aynı koşullar altında yaptıkları harcamalar için uygun bir tazminat isteyebilirler. 

 Manevî tazminat MADDE 121.-Nişanın bozulması yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir. III. Hediyelerin geri verilmesi 

MADDE 122.-Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir. Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır. 

IV. Zamanaşımı MADDE 123.-Nişanlılığın sona ermesinden doğan dava hakları, sona ermenin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Anne, baba, evlat ve kuşlar…

23.06.2022 12:06
Bir baba evladına kızmış "ben ona hakkımı helal etmiyorum" diyor ve ben o babaya uygun bir ifade tarzı ile karşı çıkıyorum.  Evladına Hakkını Helal Etmeyen Babaya… "Vazifen olan bir konuda hak talep edemezsin. Senin evladından bir alacağın yoktur; tıpkı kendi anne babana bir borcun olmadığı

Sana neden saygı göstermiyorlar?

16.06.2022 10:03
Saygı görmek ve değerli olmak ”İyi insan olmak” sayesinde değer görmeye çalışmak ve bunun için de diğerleri için gereksiz fedakarlık yapmak ve  yapılan kötülükleri görmez gelmek tam anlamıyla diğer insanlar için paspas olmaktır.  Değerli olma peşinde koşmak, en temel değersizlik nedenidi

Anneler günü hediyesi

17.05.2022 17:03
Yıl 2018 Mayıs'ın ikinci Pazar günü Antalya Side’de “Aile İçi İletişim” konulu bir söyleşiye davetliydim. Program bitmiş, denize karşı yorgunluk kahvesi içiyorum.    Kapı önünde elinde folyoya özenle sarılmış deste kırmızı güller olan görevli bir kadın, çoğu insanın dikkatini ç

Sohbet edebilmek üzerine...

30.04.2022 21:38
Bir Öykü, sohbet edebilmek üzerineydi.  O adam, “Bu kadar mal mülk, makam, mevki ve sermayem var; gençliğim var; güzel ve çekici bir kadınla evlenmeliyim.” O kadın, “Bu güzelliğim ile her istediğimle evlenebilirim. Malı, mülkü olsun, ‘çulsuz biriyle’ bu hayat çekilmez”  Onlar

Sigara gerçeği!

20.04.2022 15:31
1920-1950 arası yıllarda sigaranın kanser yapmadığı, hatta reçeteye tütün yazıldığı ve sigara içen “doktor” fotoğraflarının reklamlara konu olduğu, “doktor” görünümlülerin sigara konusunda nasıl çarpıtma bilgiler verdikleri sigara şirketlerinin sicilini ortaya koyar. Aslında bugün de bu yaklaşım

Nefes teknikleri ve gevşeme egzersizleri

16.04.2022 22:37
*Doğru nefes; diyafram nefesidir. Diyafram nefesi biyolojik ve ruhsal sağlığımız için gereklidir. Diyafram nefesi alma anında karın bölgesi iner ve çıkar. Bunu en iyi bebeklerin uyku anını gözlemleyerek anlarız. Diyafram nefesiyle kaygılarımızdan, olumsuz ruh halinden çıkarız. *Nefesin tutulması,

Bir öykü ve bir sohbet

11.04.2022 16:13
80’li yaşlarda olan baba, son derece otoriter ve “ben ne diyorsam o” tavrı içerisinde bir hayat sürmüş, eşine ve çocuklarına sürekli şiddet uygulamış.  Ve bu sağlıksız aile ortamında yetişen iki kız, iki erkek, dört çocuğun hiçbiri anne ve baba sevgisi göremeden kabus gibi çocukluk dönemi geçi

Gülü verdi!

31.03.2022 14:30
Çocuk yaşta evlendirilmişler. Şu an 2 ve 4 yaşında iki çocukları var. Eşler birbirlerini seviyorlar. Ama mutsuzlar. Çünkü evliliğe ve birbirlerine acemiler. Hayata acemiler.  Erkek oldukça muhafazakar, ailesinin telkinleri ve eşinin beklentileri arasında bunalmış.  Ve kadın çok mutsu

Depresyon ve ilaç kullanımı

25.03.2022 10:38
Kısaca “depresyon” olarak tanımladığım kavram ile “majör depresif bozukluk” veya “ağır klinik depresyon” halini kast ediyorum. Depresyon dünyada en sık görülen iş ve güç kaybına neden olan nedenlerden bir tanesidir. Depresyon bir akıl hastalığı değildir. Depresyon büyük ölçüde zorlayıcı yaşam ko

Hayattan aldığım dersler nelerdir?

17.03.2022 11:26
1- Tüm beklentilerinizi sıfırlayın! Erzurumlu Muhammed Lütfi Efe “umma ki küsmeyesin” der. Mutsuzluklarımızın temelinde çoğunlukla beklentilerimizin karşılanmaması vardır. Bir konuda beklentimiz arttıkça o beklentimizin karşılanmaması durumunda o beklenti artık hayatımızın anlamı olmaya başlı

Çalışmak, sevmek ve gülmek

09.03.2022 11:24
 Freud’a göre yaşamın sırrı ve mutluluk bu üç kavramla ilgiliydi.  Çalışmak Son yıllarda çoğu insan çalışmadan üretmeden sahip olma, avanta kültürünü benimsediler. Yani emeksiz, ekmek peşinde olanlar mutlu ve başarılı olmayı doğuştan bir hak olarak görüyor, tembelliklerini yüceltiyorlar.

Din ve Bilim 

28.02.2022 11:41
İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Din nedir?” sorusunun kitabi tanımı, insanlığın hem bu dünyada hem de öbür dünya da mutluluğunu temin edecek ilahi kaynaklı, ilahi referanslı bir sisteminin adıdır. Din nihai amaç olarak insanın mutluluğunu esas alır. Mutluluğun teminatı iman üzerinden kurulan

Başarılı olmak!

17.02.2022 15:16
“Hocam biz ondan bir şey istemeyiz yeter ki, iyi bir üniversite kazansın, iyi bir işi olsun…” Anne ve babaların çocukları için dileği bu değil midir?  Aslında insanların istediği “bol para kazanmak ve tanınan olmaktır.” bunun için de başarı gerekir.  Nasıl başarılı olabiliriz?  1-

Haydi şimdi son sigaranızı yakın!

11.02.2022 12:11
Sınava hazırlanan eğer bağımlıysa “kafayı toplamak, konsantre olmak için” ‘bi tane yakar.’ Canı sıkılan, stres yaşayan “rahatlamak için” ‘bi tane yakar’ şok yaşayan uzatılanı yakar, yemekten sonra şööle denize karşı “içilen sigaranın verdiği keyfe” diyecek yoktur.  Bu yazdıklarım dünyanın en s

Bağımlılıklarımız, alışkanlıklarımız ve beynimiz

25.01.2022 14:12
Bizler 4.5 milyar yıl geçmişi olan dünyada milyonlarca yıldır gelip geçen bir çok insan türü içinde en zor şartlara dahi hızla adapte olabilmesi sayesinde 200 binyıldır varlığını devam ettirebilen homo sapiens türünün devamıyız.  Arapça, insan ve aynı kelime kökeninden gelen ünsiyet kelimesini

Cep Telefon Tehlikesi, Doğru Kullanımı ve Bağımlılıktan Kurtulma

07.01.2022 10:04
Akıllı Telefonlar, Bizi Bağımlı Hale Getirmek İçin Binlerce Mühendis Ruh Bilimci Görev Aldılar.  New York Timesin Teknoloji muhabiri çocuklarının İPad’i beğenip beğenmediklerini sorunca Steve Jobs “evde çocuklarımızın teknolojiye erişimini kısıtlıyoruz. Onlar bu telefonu hiç kullan

Derin çalışma ve dünyaya imza atmak!

30.12.2021 02:53
1982 doğumlu Cal Newport, Georgetown Üniversitesinde bilgisayar bilimi doçenti ve altı kişisel gelişim kitabının yazarıdır.  Cal Newport ayrıca akademik ve kariyer başarısı üzerine odaklanan Study Hacks bloğunu yazmaktadır.  Derin çalışma nedir?  Carl Newport, “Dikkatin dağılm

Kritik sorumuz neydi?

24.12.2021 05:34
Öğrencilik yıllarımız ve ODTÜ 2.Yurt 302’nolu odamızda mimarlık, mühendislik, psikoloji, eğitim(pdr) ve biyoloji bölümlerine devam eden öğrencilerdik.  Kırk yılda geçse halen bir biyolog, bir psikolog ve eğitimci(pdr)  bir araya gelince her seferinde farklı olabilen biyoloji, p

Psikolojik Sorunlar, kaygı bozukluğu ve sınav kaygısı

16.12.2021 09:34
Kaygı, korku, öfke, üzüntü nedeniyle oluşan duygusal stresimiz ve birçok ruhsal sorunlarımızla başa çıkabilmemiz için ilk öğrenmemiz gereken bilim dalı Psikolojidir. Herkesin psikolojiye ilgi duyması bu alanda kendisini eğitmesi önemlidir. Psikolojimiz neden bozulur? İnsan psikolojisinin bozul

Düşünme, Sistematik Düşünme ve Akılcı Düşünme

09.12.2021 11:27
"Düşünme, fikirden başka bir fikir üretmektir." Niyazi Kahveci İnsan bedensel yönü insani olmayan bir canlıdır; sonradan geliştirdiği aklı nedeniyle insan olmaya başlar. İnsanileşmek, uygarlaşmak ise en son gelişen üst beyinin (neo korteks) gelişimi sayesinde olur. Üst beyin okuma, araştırma,

Mutluluk deyince ne anlıyorum?

30.11.2021 14:58
"Mut" eski Türkçe, sevinç demek. Umut sözcüğü Eski Türkçede "Um" eyleminden gelir. Umut beklenti anlamındadır. Mutlu sözcüğü saadet ve memnuniyet anlamında üretilmiştir. Mutluluk, haz değildir. Hazda bir doyum vardır. Doyum karşılandıktan sonra kişi eski haline döner. Eski hal dedi

Albert Einstein felsefesi

25.11.2021 11:28
"Hayatımı aydınlatan ve zaman içinde hayatı bana neşeyle karşılama cesareti veren ideallerim gerçeklik, iyilik ve güzelliktir." Albert Einstein Onun için üç temel ideali Gerçeklik, İyilik ve Güzelliktir. Gerçeklik, evrenin sırrının çözülmesi mümkün olan bir bilmeceydi. Büyük bir tutkuyla s

Kendimizle tanışmamız gerekecek!

20.11.2021 11:00
En mutlu, güçlü ve başarılı insanlar önce kendileriyle sonra çevresi ile sağlıklı ilişkiler kurabilen insandır. Kendisiyle sağlıklı ilişki kurmak içinde öncelikle kişinin kendisini çok iyi tanıması ve kendisi ile tanışması gerekecektir. Kendini tanımayan başkasını tanıyamaz. Başkasını tanımayan s

10 Kasımlar, Resmi Atatürkçülük ve Kemalizm!

10.11.2021 16:14
1960'lar da ancak açılan Anıtkabri ziyaret edenlerin sayısı 465 milyonu geçmiştir! Bu bir lider için dünya rekorudur. Halkın giderek artan bu ilgisi Türkiye'de son birkaç yıldır ona en karşı olanların bile değişmesine neden olmuştur. O tüm dünyada birbirine zıt rejimlere sahip onlarca ülked

Bilinçli farkındalık!

05.11.2021 10:42
Ahmet bey masasına gelen kahvenin kokusunu derinden içine çekerken oluşan hazdan dolayı bir iki saniyeliğine gözleri kapanır; sıcaklığını hisseder ve tadını daha çok almak adına ilk yudumunu kısa süreliğine bekletir. Ve o üst yüzeyi tamamen kaplayan köpükten dolayı, kahvenin ustalıkla pişirilerek se

Mükemmel olmak ve mükemmeliyetçilik nedir?

30.10.2021 10:10
Mükemmel olmaktan ne anlıyoruz? Mükemmel olmak kavramına ne anlam yüklüyoruz? "Benim arkadaşım çok mükemmel bir insandır." derken çoğunlukla statüsünün gerektirdiği rolleri çok iyi oynayan, dengeli, başarılı, örnek gösterilen, sempati ve güven kazanmış, hata yaptığı pek görülmemiş çevresin

Cumhuriyete giden yol, kongreler ve TBMM

28.10.2021 09:09
Gazi M. Kemal Atatürk Anadolu'ya geçtiği zaman önce ordu kurması beklenirken o, önce en önemlisi Sivas Kongresi olmak üzere 27 kongre düzenliyor ve meclisi kuruyor. Sonrası oldukça çetin geçen Milli Mücadele yıllarını ve Cumhuriyetin ilanına giden süreci TBMM hükümeti yönetiyor. TBMM'nin k

Hasan ve babası

20.10.2021 11:40
2000'li yılların başları Konya'da kurucusu olduğum bir özel öğretim kurumu rehberlik servisi ve idari işler görevlisiydim. Öğrencilerden Hasan bir evin bir oğlu, terzilik yapan baba onu çok seviyor. Fakat baba Hasan'ı çok eleştiriyor, başkalarıyla kıyaslıyor, otoriteyi baskı üzerine kurmaya çalış

Hayatın anlamı nedir?

07.10.2021 14:23
Üzerine çok fazla kaynak üretilen ilgi çekici bir konu olan mutluluk ve daha az kaynağa sahip olan hayatın anlamı konusunu birlikte incelenmesi gerekecek. Mutluluk ve Hayatın anlamı Arasında Ne Fark vardır? Mutluluk daha çok almakla ilişkili iken anlam ise vermekle ilişkilidir Mutlu olmak

Kendi kendinize konuşur musunuz?

30.09.2021 15:15
Mudanya'da sık gördüğüm ve sürekli kendi kendisine konuşan ve bazen de küfreden orta yaşlı birisine, durakta bekleyen bir delikanlı "deli işte kendi kendine konuşuyor" dedi. O an "bu haftaki yazımın konusu 'kendi kendine konuşmak' olsun" diyerek "kendi kendime konuştum." 😊 Kendi ke

Koyu gri parça!

22.09.2021 16:51
O işinden, hayattan ve ailesinden şikayetçi. Tolerans azalmış. İşi oldukça yıpratıcı; işyeri çalışanları, müşterileri vb her şey onu yıpratıyor. Sürekli saatine bakıyor. "Mesaimin bitmesine daha kaç saat var. Nasıl geçecek bu zaman." İşe giderken ayağı çekmiyor. Konuşuyoruz daha doğrusu o

Karşımızdakini neden yanlış anlıyoruz?

14.09.2021 11:07
Dakikada konuştuğumuz yaklaşık 200 kelimeden ortalama 20 katına yakın binlerce farklı anlam çıkabilir. Yanlış Anlaşılma Oranı İletişim Ortamına Göre Değişir. Yapılan araştırmalara göre; E-mail ve mesaj ile iletişimde yanlış anlaşılma oranı %75-80 iken, bu oran mektup %70 ve telefon ile

Yeni eğitim - öğretim yılı başlarken...

06.09.2021 11:47
18 Milyon öğrencimiz ilk ve orta dereceli okullarda, 8.5 milyon öğrenci üniversitelerimizde yaklaşık 27 milyon öğrencimiz vardır. İlköğretim öğrenci sayımız 5 milyon 300 bindir. Öğretmen sayımız yaklaşık 1 milyon 200 bin civarındadır. Örgün eğitimde, 54 bin 715'i resmi okul, 13 bin 870'ü öz

Kongreler ve Cumhuriyete Giden Yol, Sivas Kongresi

04.09.2021 22:33
1.Dünya Savaş sonu teslimiyet Mütarekesi Mondros 30 Ekim 1918 ile TBMM'nin açılması 23 Nisan 1920 arasında 28 Kongre toplanmıştır. Bunlardan sadece Sivas Kongresi ulusal ölçekte bir kongre olma özelliği taşımıştır. Diğer 27 Kongre yereldir. M. Kemal Paşa Doğu vilayetlerini Erzurum'da temsil e

30 Ağustos 1922 Kurtuluş Savaşımız

30.08.2021 08:18
Atatürk'ün hayatındaki en zor gün, 26 Ağustos 1922' dir. Çünkü bu tarih Türklerin Anadolu'daki son bağımsızlık günü olabilirdi. Atatürk de bunun bilincindeydi. Devlet tam 11 yıldır savaştadır. Tükenmek üzeredir. Tek atımlık barutu kalmıştır. Ve bir süvari tümeninin süvari kolordu komutanına yazdığı

NLP (Nöro Linguistik Programlama) ve İletişim

25.08.2021 11:25
Nöro: Beş duyumuz ile edilen bilgileri filtreleyerek algılar ve tecrübe ediniriz. Davranışlarımız, sinir sitemi üzerinden kontrol edilir. Linguistik: Beş duyumuz ile edinilen bilgiler sözlü veya sözsüz iletişim ile ifade ederiz. Programlama: Edinmiş olduğumuz davranış ve düşüncelerimizi ama

Tartışmayı yapıcı hale getirmek ve tartışmayı kazanmak

18.08.2021 10:20
Tartışma demek, kavga etmek, şiddet uygulamak demek değildir. Tartışmanın yapıcı olması ve tarafların birbirlerini daha iyi tanımasını sağlayacaktır. Tartışmanın yapıcı olması için karşınızdakinin kendi görüşünü tam olarak ifade etmesine izin verin. Sadece anlattığını dinlemek bile onun k

Gülümsemek, en etkili iletişimdir

04.08.2021 13:54
"Hostes gülümsemesi" diye de tabir edilen 18 çeşit sahte gülümse vardır. Sahte gülümsemede sadece ağız çevresindeki kaslar kasılır. Sahte gülümse içinde olan bir kişinin fotoğrafının ağız kısmı kapatılırsa gerçekte gülümsemediği, özellikle gözlerden göz ve çevresinden tam olarak anlaşılır. Sah

Mikro İfadelerimiz ve Beynimiz

28.07.2021 16:22
Tam anlayabilmek ve anlatabilmek empati derecemizle ilgilidir. Mikro ifadeler insanların duygularını mimikleriyle ortaya koymalarıdır. Hissettiklerimiz 40 mili saniye ile 500 mili saniye arasında yüzümüzde belirir. Çok kısa süreli görülüp kaybolan mikro ifadelerimizin çoğunluğu bilinçaltımı

Düğünlerimiz ve bir teşekkür yazısı

14.07.2021 10:08
Bir çiftin ebediyen beraber yaşama isteklerini akraba, tanıdık ve dostları ile birlikte kutladıkları eğlence biçimidir düğünler. Dünyanın her yerinde farklı kültürlerde, farklı şekilde gerçekleşse de ortak yönleri çiftlerin artık birbirlerine ait olduğu ve kök ailelerin (eşlerin anne baba vb) mut

Çalışan, seven ve gülenler, hayatın sırrına erenler

08.07.2021 14:42
Freud'a göre yaşamın sırrı ve mutluluk bu üç kavramla ilgiliydi. Çalışmak Son yıllarda çoğu insanlar çalışmadan, üretmeden sahip olma, avanta kültürünü benimsediler. Yani emeksiz, ekmek peşinde olanlar mutlu ve başarılı olmayı doğuştan bir hak olarak görüyor, tembelliklerini yüceltiyorlar.

Hayatı doğru yaşamak...

01.07.2021 17:08
Doğru yaşanmış hayat, doğamıza uygun olan hayattır. Doğamıza uygun yaşamak ise çalışmak, üretmek, dayanışmak, paylaşmak, aydınlatıcı olmak ve örnek olmak sayesinde hayatımıza anlam katabilmek demektir. Hayatına anlam katabilen doğasına uygun yaşayan ve mutlu olandır... Ayrıca bilmeliyiz ki

O, kendisinin uzmanı olmuştu!

23.06.2021 15:32
İnce, duyarlı ve hassas bir insandı ancak ruhsal yönden sıkıntılıydı. Herkesin gönlünü yapmaya çalışır, kimseyi kırmaz ve hiç kimseye "hayır" diyemezdi. Sanki başkaları için vardı. Kendi hayatında kendisi yoktu; o başkaları için vardı. Ona herkes "iyi insan" diyordu. Sorumluluk sahibiydi.

Nostaljik mektuplarımız

16.06.2021 15:50
Üniversite hayatımın geçtiği yıllar 1980'ler... Okulum Ankara'da ve ailem Konya'da yaşıyor. "Git-gel altı saat" deyimi o günlerde Ankara-Konya arası karayolu seyahati için ifade edilen ortalama bir süre. Konya ile iletişimimi çoğunlukla mektupla sağlanıyordu. Üniversitemize ait kaldığım

Bitmemiş işler, affetmek ve anlatmak

09.06.2021 16:51
Engellenme, hakarete uğrama hoşuna gitmeyecek şok bir görüntü, yakalandığı kötü bir durum, karşılaştığı bir haksızlık, hakarete uğramak ve susmak zorunda kalmak, maruz kaldığı taciz, tehlike, şiddet, yaşadığı şok bir olay, unutamayacağı bir kazanın neden olduğu travmalar zihni sürekli meşgul eder.

Yalan üzerine her şey

02.06.2021 14:59
Beyaz yalanlar Günde yaklaşık 200 çeşit yalan duyarız. Bunların çoğunluğu sohbeti renklendirmek için üretilen beyaz yalanlardır. Beyaz yalanlar başkasını kırmamak, üzülmesini önlemek, iyi hissetmesini sağlamak, durumu idare etmek gibi etik yönü sorgulanmayan yalanlardır. Beyaz yalan, hayal ku

Beynimiz, zekamızı geliştirmek ve zeki insanları tanımak

26.05.2021 15:03
Öncelikle beynimizi tanıyalım 1.Katman: En alt katman. Alt beyin, "Reptilian" dediğimiz sürüngen beyin, üreme ve hayatta kalmamızı sağlar. Çıkarcıdır, duygusuzdur. Ani tehlike anında refleks davranışlar ile beynin diğer bölümleri devre dışına bırakır. "O an ne yaptığımı hatırlamıyorum bile" de

19 Mayıs 1919, bir ulusun doğuşudur!

19.05.2021 08:36
Atatürk'ün Samsun'a gitmesinin iznini verenler onun ne yapacağını biliyor muydu? 1.Dünya Savaşı yenilgiyle sonuçlanır ve 30 Ekim 1918'de koşulları oldukça ağır olan Mondros Mütarekesi ile İmparatorluk tasfiye edilir. Osmanlı Mondros'u imzalarken, Mustafa Kemal 7. Ordunun başında Suriye ye gözden

Zaman psikolojisi ve 20'lik fotoğraflarımız

12.05.2021 16:46
Zamanımızı nasıl değerlendirdiğimiz bizi tanımlar. Ünlü psikolog Prof. Philip Zimbardo "Şeytan Etkisi, Kötülüğün Psikolojisi" kitabının yazarıdır. Zimbardo'ya göre insanlar zaman algılayışlarına göre altı kategoriye ayrılıyorlar. 1.Geçmiş zaman odaklı olumlu düşünenler. Onlar nostaljiye ba

Sağlıklı Narsisizm -2-

05.05.2021 15:12
(...) Özetle kendimizi özel hissetmek bir ihtiyaçtır ancak bunun dozunun ne olacağı önemlidir. Narsisizm spektrumundaki yeri 9, 10 olan aşırı narsist oranı, toplumlara göre değişse de %3 civarı bir orandan bahsedilir. Narsisizm Spektrumu Narsisizmi siyah-beyaz, hep hiç mantığıyla ele a

Sağlıklı Narsisizm -1-

29.04.2021 14:46
Narsisizm için "çağın hastalığı" deniliyor. Kendini üstün görme, "ben ve diğerleri" diyen bir yapı gösteriş merakı, kibirlilik, ukalalık olarak tanımlanmaya çalışılsa da tam bir tanım zor gibi görünüyor. Narsisizmin rahatsız eden zararlı özelliği olduğunu kabul etsek de hepimizin kendimizi özel h

23 Nisan bir ulusun varoluş öyküsüdür

24.04.2021 12:01
23 Nisan 1920'de kurulan, 29 Ekim 1923'de ilan edilen cumhuriyetimiz, milletimizin öyküsüdür. Meclisin açılışının 1. Yıl dönümünde 23 Nisan 1921'de açılış gününün "milli bayram" ilan edilmesini isteyen iki vekile ilk karşı çıkanlar meclisteki saltanat yanlıları kutlama, eğlence gibi etkinliklerin

Çözüm odaklı danışman yaklaşımı

21.04.2021 09:55
Geçmişe ve sorunlara değil, geleceğe ve çözüme odaklanma sayesinde sorun yaşayan kişilerin hızla iyileştiği gözlemlenir. Özellikle danışmanların çözüme yönelik bu yaklaşımları sayesinde sorun yaşayanlar yani danışanların kendi potansiyellerini ve kaynaklarını keşfetmeleri sağlanır. Çözüme odak

Muhalif olmak, tarihimiz, coğrafyamız ve bugünümüz

14.04.2021 11:40
Arkadaşım "Hocam siz bildim bileli hep muhalifsiniz bunun nedeni nedir; neden mutlu görünmüyorsunuz?" diye sordu. Bu arkadaşım oldukça açık yürekli ve ne düşündüğünü eğip bükmeden söyleyen bir insandı. Benim ise o an aklıma gelen ama alınabilir diye söyleyemediğim cümle "cahillik Mutluluktur.

Depresyonda mısınız?

07.04.2021 11:38
Depresyon, çöküntü halidir. İnsanlık tarihinde ortalama yüz yılda bir karşılaşılan bir afet sürecini yaşıyoruz. Süreçte her ne kadar bilinçli ve tedbirli de olsak yine de işimiz, yaşantımız nedeniyle bulaş riski ile yüz yüzeyizdir. Risk, belirsizliktir. Belirsizlik, duygusal stres nedeni

Kişisel gelişimci misiniz?

31.03.2021 11:48
Katıldığım, "Etkili İletişim, Beden Dili ve Mikro Beden Dili" konulu bir tv programında sunucunun beni tanıtırken, "kişisel gelişimci, eğitimci/yazar" ifadeleri kötü his yaşamama neden olmuştu... Kişisel Gelişimcilik'ten Ne Anlıyoruz? "Kişisel gelişimci" deyince "işini bilen ve durumu fırsata

Doğamıza uygun yaşamak...

24.03.2021 14:58
İnsanın anlam arayışı "İnsanın Anlam Arayışı" kitabının yazarı Psikiyatrist Dr. Frankl ruhsal acılar çeken hastalarına bazen "Neden intihar etmiyorsunuz?" diye sorduğu zaman aldığı yanıtlardan kendi psikoterapi yaklaşımı olan logoterapiyi keşfetmesini sağlayan ilkelere ulaşır. Nazi toplama kam

Çanakkale Zaferi'nin ardından...

19.03.2021 11:20
Alman Komutan Liman Von Sanders'in yüzbinlerce cana mal olan hatalı kararları sonuçta Almanya'nın işine gelecek şekildedir! Türk kurmay subayları 1912 Balkan Harbi'nden sonra gelişecek savaşta düşman kuvvetlerinin Çanakkale Boğazı'ndan girerek imparatorluğun merkezi İstanbul'u topa tutacaklarının

Çanakkale 18 Mart Zaferi ve düşündürdükleri

18.03.2021 11:26
Çanakkale Deniz Savaşları Albay Cevat Çobanlı komutasında 19 Şubat 1915-18 Mart 1915 tarihleri arasında bir ay sürer. Dünyanın en büyük donanması 12 İngiliz gemisi, 4 Fransız zırhlısı, refakatçı gemiler, 1 uçak gemisi ve 7 nakliye gemisinden oluşmaktaydı. Düşman gemileri ortalığı ateş topuna

Çanakkale Muharebeleri Öncesi...

17.03.2021 12:00
*1911 Trablusgarb Savaşı sonrası Afrika'da son Osmanlı toprağı Lozan'ın bir semti Uşi (Ouchy) antlaşması ile Trablusgarb ve Bingazi ye özerklik verilir ve İtalya buna karşılık Rodos ve 12 Ege adasını Osmanlı'ya geri vermeyi taahhüt eder ama hiçbir zaman bu adalar Osmanlıya geri verilmez. 2. Dünya

Komutanımın çay daveti

04.03.2021 15:04
16 aylık askerlik görevimin dört aylık acemilik dönemi bitmişti. Çekilen kuralarda alayın muharebe destek bölüğü 106.mmlik Havan Takım Komutanı Ateş İdare Subayı olarak atanmıştım. Göreve başladıktan birkaç ay sonra alaya yeni atanmış tüm asteğmenler arasında yapılan seçimlerde 8. Komando bölüğün

Aşk, Evlilik ve Sevgi

24.02.2021 13:54
Nostaljik eski konakları, çoğunlukla Giritlilerin oturduğu iki, üç katlı cumbalı tarihi ahşap evleri, film çekimlerine ve kültürel etkinliklere sahne olan Mütareke Meydanı, 12 Eylül Caddesi ve ardında harika deniz manzarası... Gelinliği ve damatlığı ile çoğunlukla Bursa'dan gelenlerin düğün günü

3F: Futbol, Fado ve Fiesta

17.02.2021 12:15
Futbol: İngilizce kökenli football'dan dilimize uyarlanmış "ayak topu" anlamına gelen sözcüktür. İspanya 'da üç yıl süren iç savaş sonunda Demokratik İspanya Cumhuriyeti'ni yıkarak iş başına geçen General Franco 39 yıl boyunca ülkesini diktatörlükle yönetmiştir. Franco için daha büyük

Antalya Atatürk Parkı'ndayız...

11.02.2021 09:28
Tam üç yıl olmuş. 2018 Aralık sonuydu. Seminerim dolayısı ile geldiğim Antalya'dayım İki gün devam eden seminerimde o, hep ön sıralarda oturdu ve önemli gördüğü konuları not aldı ve kamerasına kaydetti. Ve onun daveti üzerine seminer sonrası Atatürk parkındayız. Denizin büyüleyici görüntüsü

Yarın henüz gelmedi...

27.01.2021 12:49
Mızıka çalan çocuk 20 Ocak 2018 Suriyeli bir çocuk 7,8 yaşlarında mızıka çalıyor. Konya Zafer meydanı kar yağıyor. O bir beton sekiye oturmuş, önünde para kutusu var. Onu izledim uzaktan ve pek de bir para veren olmadı; ama dinleyenler var. Müziğin nağmeleri insana huzur veriyor, çocu

İsmet İnönü'den öğreneceğimiz çok şey var...

06.01.2021 11:02
Mustafa İsmet, 24 Eylül 1884'de İzmir'de doğmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır. 1901'de girdiği Topçu Harbiye sınıfını 1903'te birincilikle bitirmiş ve teğmen olmuştur. Okul başarısı nedeniyle Erkânı Harbiye yani kurmay sınıfına ayrılmış ve burayı da birincilikle bitirerek "altın maarif" madalyası a

Pandemi ile seviyeli birliktelik

16.12.2020 09:34
Pandemi sırasında ortaya çıkan psikolojik tepkiler aşırı korkudan, kayıtsızlığa, kaderciliğe kadar giden bir çeşitlilik gösterebilmektedir. Bazı insanlar tehdide uyum sağlar ve daha az endişe yaşarlar. Bazı durumlarda psikolojik etkiler şiddetli ve uzun süreli olabilir. * Sosyal medya üzerinden on

Başarısız öğrencilerimiz ve ailelerimiz

09.12.2020 09:15
İnsan ekmekle doyar, emekle büyür ama sevgiyle yaşar. Anne babanın sevgisinden hiç şüphe edilmese de sevgiyi yaşatmak; birlikte nitelikli zaman geçirmekle mümkündür. Sevgide muhabbet vardır, sevgide egolardan sıyrılmak, eşitlenmek vardır. Sevgide özlemlerin giderilmesi vardır, sevgide var olduğu

Salgın döneminde kaygı yönetimi

02.12.2020 09:58
Salgın süreci, tüm kesimleri etkilediği gibi çocuk ve gençlerin de kaygı sorunları yaşamasına neden olmuştur. Kaygı nedenlerinin başında aile bireylerinin ya da kendisinin hastalanabileceği ya da ölebileceği korkusudur. Öğrencilerin okulundan, arkadaşlarından ayrı kalması onların kaygılarını daha da

Bedenin İnce Dili ve Romantizm

25.11.2020 09:00
Sevdiği halde kayıtsız veya çok kontrollüdür. Nefret ettiği halde, ince nazik ve sevecen bir dil kullanabilir. Çoğu zaman içinde bulunduğu grubun mantığı, aldığı terbiye veya çekinceleri iç dünyasını sustururken "gereği" nasılsa öyle davranır. Bu arada bedeni bu çelişkiyi taşıyamaz adeta isyan eder.

Siyaset, Propaganda ve Algılarımız

18.11.2020 10:23
Siyaset, köken itibari ile at eğitimi olsa da siyaset ya da politika deyince de “devlet yönetme sanatı” akla gelir, Aristo, “İnsan doğası bakımından politik bir hayvandır” der. Algılarımız ise izlenilen politikalara yönelik propagandalar ile şekillenir. Bilinmelidir ki en etkili propaganda, hisse

82. Yılında Atatürk’ümüz, Kemalizm ve Atatürkçülük

11.11.2020 13:13
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 82. yılındayız. Son yıllarda her geçen gün artarak devam eden  bu sevgi seli dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiştir. Son 15 yıldır Atatürkçülük artık resmi ideoloji olmaktan çıkınca onca engellemelere rağmen halk daha bir coşku ile Kemalizm’e

Güçlü ve sağlam kişiliğe sahip olmak

04.11.2020 10:56
Güçlü insanlar, insanları kendileriyle tanıştıracak ve kendilerine rehberlik edecek olan iç dünyalarının sesi olan onların duyguları olduğunun bilincindedirler. Size önerim, gün sonunda sessiz sakin ve tüm uyaranlardan uzak kendimizle geçireceğimiz 10-20 dakikalık sürelerde gün boyunca yaşadığımız

Cumhuriyete dair notlarımdan…

28.10.2020 10:33
30 Ekim 1918'de çöküşün bitişin belgesi Mondros’u imzalayanlara cevap olarak tam beş yıl sonrasından özellikle bir gün öncesi 29 Ekim 1923'de ilan edilerek saltanatın iradesi ile imzalanan Mondros yok sayılmıştır. Mondros, ihanetin ve teslimiyetin belgesidir. Milletin iradesi ile ilan edilen cumhuri

Beden Dili, Mikro Beden Dili ve Empati

21.10.2020 10:45
Neden Beden Dili? İnsan, bir dakikada ancak 150-250 kelime konuşabilir. İnsanın bir dakika içinde çevre uyaranları tarafından oluşan duygu ve düşüncelerini 800-1000 kelime ile yazılabilir. Bir dakikada oluşan bin kelimelik duygu ve düşünceyi 150-200 kelime ile ifade edemeyeceğimize göre burada de

Düşünürlerin sözleri ve akla gelenler

14.10.2020 10:27
Sigmund Freud’un bu sözleri ilk olarak çalışan üreten liyakat sahibi olmuş bir insanın zamanı, çok daha değerli olmaya başlarken yalnızlık en temel ihtiyaç haline geliyor. İkinci olarak özellikle insan davranışları ve altında yatan nedenler üzerine farkındalığımız arttıkça çevremizde

Aile Danışmanı Günlüğünden...

10.10.2020 13:47
  Hasan ve kız arkadaşı Yasemin yedi yıldır birlikte yaşıyorlardı. Birbirlerini çok seviyor ve oldukça mutlu görünüyorlardı. Eş dost akraba ve arkadaşlarının da önerileriyle(baskısı ile) evlendiler. Ne olduysa ondan sonra oldu bir şeyler eskisi gibi gitmiyordu. Evlenmeden önce gülüp geçebildi

Evlilik, Aile ve Boşanma

29.09.2020 11:01
Evlilik insanlığın devamı, toplumun sağlığı ve sosyal kültürel yapının devam ettirilmesi için gerekli olan bir kurumdur. Evlilik 4000 yıllık geçmişi olan, ihtiyaçtan doğmuş bir kurumdur. Ülkemizde evlenen kişiler damat, gelin, görümce, elti, kayınbirader, enişte, bacanak statüsünü elde ederler ki,

Evlilik bir ilişki yönetimidir

23.09.2020 09:00
Dört bin yıllık geçmişi olan evlilik, insanlığın devamı, toplum sağlığı, sosyokültürel yapının devam ettirilmesi için gerekli olan ve ihtiyaçtan doğmuş bir kurumdur. Kadın-Erkek bedensel, ruhsal ve sosyal olarak farklı insan olmalarından dolayı, kişilik uyumuna göre evlilik de yapsalar, birçok konu

Aile Danışmanlığı Üzerine  

17.09.2020 14:22
Aile Danışmanlığı ABD, AB ve gelişmiş ülkelerde 60 yıldır var. Aile Danışmanı olabilmek için psikoloji, pdr, çocuk gelişimi, tıp eğitimi almış doktor olabilme gereği vardır. “Uzman Aile Danışmanı” olabilmek için 300 Saat teorik +120 Saati uygulamalı +30 Saat Süper vizyon=450 Saatlik program takip