Bursa
Parçalı Bulutlu
25.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Murat Arı
Murat Arı

Kripto camiasının beklediği haber

10 Mart 2021 Çarşamba, 08:16

"ABD Senato'sundan 1,9 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketine Onay"

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü yardımlarını içeren teşvik paketini onayladı. Tasarı, Biden'ın imzasına sunulmadan önce Temsilciler Meclisi'ne gönderilecek.

Senato, Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü yardımlarını içeren teşvik paketini geçirmek için Cuma günü başlayan ve yaklaşık iki düzine oylama ve kapalı kapılar ardında saatlerce yapılan müzakereleri içeren oturumunu tamamladı.

49'a karşı 50 oyla kabul edilen tasarının Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesi bekleniyor.

Biden imza için hazır.

06.03.2021 tarihinde yaptığı açıklama ile "ABD halkına bu ay içine geciken Covid-19 yardımının gerçekleşmesini istediğini, kabul edilen tasarının Temsilciler Meclisi'nden geçmesi durumunda tasarıyı yasallaştırmak için hazır olduğunu" ifade etti. Tasarı; Temsilciler Meclisi'nden geçip ABD Başkanı Biden tarafından yasallaşması durumunda, çoğu Amerikalı'ya bin 400'er dolar nakit ödeme ile toplam 400 milyar dolarlık tek seferlik yardımı , krizde işlerinden olan 9,5 milyon kişi için haftalık 300 dolarlık uzatılmış işsizlik yardımlarını ve salgın nedeniyle bütçelerinde delik açılan eyalet ve yerel yönetimlere 350 milyar dolarlık destek öngörüyor

Kripto Lideri Bitcoin ne olacak?

22 Şubat gününden itibaren sürekli düşen trend içinde işlem gören Bitcoin birçok kripto yatırımcısını üzmüştü. Dün $ 46000 seviyelerine tutunabilir mi yoksa yeniden $42000 seviyeleri görülür mü diye piyasa tedirgin iken $ 47000 seviyelerinde gelen teşvik paketi onay haberi piyasada adeta doping etkisi yarattı. Bu haberden sonra kripto piyasasına yaklaşık $170 milyar nakit girişi oldu. Haber geldiğinde $ 47000 seviyelerinde işlem göre Bitcoin 1 gün içerisinde $4500 artış göstererek $51350 seviyelerine kadar yükseldi.

Bitcoin yol haritası

Pivot seviyesi olarak adlandırılan $ 45000 seviyelerini birkaç kez test ettikten sonra gelen haberin etkisi ile kendini güçlü bir şekilde yukarı atmayı başardı. Bundan sonra önünde geçmekte ciddi şekilde zorlandığı $ 56000 - $ 58000 bandı mevcut.

Bu seviyelerde güçlü kalması durumunda $ 71000 - $ 72000 seviyelerine kadar yükselmesi mümkün görünüyor. Bu yolculuğuna güçlü bir şekilde başlaması ile altcoinlerin kendine olan özgüveni gelecek olup altsezon diye tabir edilen dönemin tam anlamıyla başladığın söz edebiliriz.

Haberden Sonra Gözler Altcoinlerde

Yapılan gözlemlerde lider kripto parası Bitcoin'e eşlik eden altcoin sayısı az durumda. Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Cardona (ADA), Binance Coin (BNB) gibi sektörün güçlü para birimleri haber karşısında zayıf kaldılar. Bunda Bitcoin'in sert yükselmesinden kaynaklı Dominans artışı neden olabilir. Ancak Altcoinlerin piyasa değerinin takip edildiği TOTAL2 endeksine bakıldığında bu yazının kaydedildiği anda 593 milyar dolar seviyelerinde, 623 - 646 milyar dolar seviyelerindeki güçlü satış baskısını kırması durumunda orta ya da uzun vade Altcoin market değerinin 1 Trilyon seviyelerini görmesi hayal değil.