SON DAKİKA
Hava Durumu
Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2022 15:45

Tek Allah, Tek Kitap, Tek Peygamber, 100 tarikat olmaz!

7 Aralık'ta Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1.sınıf öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul kaldığı yurdun aşçısı tarafından başı kesilerek öldürülmüştü. 

Son olarak Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara, Nur cemaatine bağlı bir yurtta yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle intihar etti. Yurtlarda yaşanan ve toplumda infial yaratan bu olaylar ne ilk ne de sondur.

Cemaat yurtlarında gün geçmiyor ki skandal eksik olsun. Tarikatlar taciz, tecavüz, öldürme, yaralama ve intihar gibi ciddi üzücü hatta kahredici ve utanç verici halde adından bahsettiriyor ve bu skandallar cemaat yurtlarında ki tehlikeyi gözler önüne seriyor. 

Bu tarikatlar ülkenin dört bir yanına yayılmış durumda, hem de 21.yüzyıl da bilim çağında.

Türkiye'de yaklaşık 100'ün üzerinde Tarikat ve Cemaat var ama bir ALLAH, bir kuran bir peygamberimiz var.

Günümüzde ki tarikatlar da teşkilatlanarak müessese adı altında faaliyet gösterip kitleleri sosyo-dini açıdan yönlendirerek organize oluyorlar.

Bugün cemaat yurtlarının yanı sıra iktidara yakınlıklarıyla bilinen derneklerde Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan aldıkları "Öğrenci başına para desteğiyle yurt ağını genişletti." Ensar Vakfı toplam öğrenci sayısı 7 bine ulaştı.

Bir tarikat niçin öğrenci yurdu açar?

Her zaman öğrenci yurtlarında görülen yapılanmadır. Kimsenin gidip görmediği görüp de hatırlamak istemediği yerlerde kurulurlar. Kuruldukları zaman genç dimağları zehirli nefesleri ile etkileri altına almaya çaba gösterirler. İyi niyetle kurulmuş gösterilmeye çalışılsa da içerisinde baskı ve zulüm hüküm sürmektedir. 

İnancı sapkınlık derecesinde olan kişilerin etkisi altında kalmaktadırlar.

Devleti, ailelerini yanlarında göremeyen ve kendini yalnız hisseden insanlar onlara sahip çıkıyormuş gibi yapan örgüt ve tarikatlara katılarak sömürülmeye açık hale getirilirler.

Ümitsizliğin ve karamsarlığın yayılması ve ruhların korku ve ıstırapla dolmasına yol açıyor. Netice itibariyle tasavvuftan başka sığınacak yerin kalmadığını düşünenleri ağlarına düşürüyorlar. 

Hedefleri mürit çoğaltmak, okuyan farklı meslek dallarında yetişen bireyleri şahsi çıkarlarında kullanmaktır. 

Tabi ki bu rağbetin oluşmasında toplumda ki siyasi keşmekeşlerin, dini çekişmeler ve fikri tartışmaların büyük rolü var.

Tarikatların hiçbiri bilimselliğe inanmaz, bilim için yurt açmaz organize olmaz.

Tarikatlar aklın kullanımını kötülediğinden kendilerine inananları pasifize edip birer yaşayan ölü haline getiriyorlar.

Ülkemizde bu durum kanayan ve zorlu bir yaradır.

Konu din olduğu zaman ise bu zorluk kat kat artıyor!

Sosyal devlet yapısı güçlenmemiş toplumlarda en önemli sorun bilinçsiz aidiyet duygusudur.

Sosyolojik olarak cahil bir toplumun uyanması da çok zordur.

Yabancı devletler de Türklerin bu zaafını bilmekte, tarikatlar yoluyla Türkiye'yi bölmek ve devleti parçalamak amacıyla hareket etmektedir. 

İngiliz Başkan Churchill "Türkleri savaşarak yenemezsiniz, tarikatları kullanın onlar devleti yıkmak için hazır bekliyorlar" sözüyle tüm sinsi planlarını harekete geçirmiştir. 

Tarikatların sosyo-ekonomik, sosyo-psikolojik fonksiyonunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk çok iyi bildiği için "Tarikat ve Cemaatleri islam düşmanları kurduğu için kapattım, İngilizler ayağa kalktı" demiştir.

Amaç ve hedefleri laik, çağdaş hukuk devletini, devlerin imkanlarını kullanarak yıkmaktır.

Tarikatların varlığı kesinlikle dinsel temellendirmeden de yoksundur; kutsal kitap Kuran'da dahi tarikatçılık/cemaatçilik gibi yapılanmalar Tanrı tarafından insana emredilmemiştir. Aksine Kuran'da bireyin erdemliliği, kendisine yeterliliği ve aklını kullanması gibi öğretiler salık verilmiştir.

Tarikatlarla mücadele din düşmanlığı değil, tam tersine dini duyguları kirletenleri sosyal hayatın içinden çıkartıp atmak ve dini duyguları yüceltmektir. İnancına, örfüne, kültürüne, ülkene kimler düşmanlık ediyor ayırt etmektir. 

Bu tarikatlar ne üretiyor? 

Tarımla mı, hayvancılıkla mı, ticaretle mi uğraşıyorlar?

Fabrika kurup binlerce kişiye iş istihdamı mı sağlıyorlar?

İlimle bilimle gençleri ileriye mi taşıyorlar?

Sağlıkta eğitimde çığır mı açıyorlar?

Toplum sorunlarını mı çözüyor, adaleti mi sağlıyorlar? 

Orada bulunan insanları aydınlığa mı götürüyorlar?

Kazançlarını nereden, kimlerden sağlıyorlar?

Tüccar oldukları kesin!

Toplumu inançları üzerinden sömürüp kendi kafalarına göre güncelledikleri dini satıp, insanların zayıf yanlarını, iyi niyetlerini kullanarak yan gelip yatarak tarla tarla bostanları büyütüyorlar! 

İnsanlığa, topluma, vatanına hiçbir katkısı, faydası olmayan bu kurumlar mercekle incelenmeli... 

Lise ve üniversitelerin kendine ait yurdu olmalı... 

Belediyeler yurt işletmeli...

Özel yurtlar devlet tarafından sıkı denetime tabi olmalı, akılcılıktan uzak yerler kapatılmalı...

Laik ve hukuk olan bir devlette olmaması gereken bu boş kurumlar silinip atılmalı...

İnanılan ne kadar haklı öz değer var ise o nedenler için bunlar yapılmalı... 

Çünkü dincilerden ve cehaletten çektiği kadar hiçbir şeyden çekmedi bu millet! 

Anne babalara sesleniyorum!

Gözünüzden sakınarak, üzerine titreyerek büyüttüğünüz yavrularınızı zifiri karanlığa sürüklemeyin! 

Ne yiyip içmesine, ne giyip giymemesine karar verdiğiniz, hastalanınca doktorunu, okurken öğretmenini dahi seçmekte itina ettiğiniz çocuklarınızı zehirli dillere emanet etmeyin! 

Geleceğini tasarladığınız, yarınlarım dediğiniz evlatlarınızı ne-idüğü belirsiz ellere bırakmayın!

Sizin dokunmaya bile kıyamadığınız canlarınıza kötülerin psikolojik - fiziki şiddetini reva görmeyin!

Bedenlerinde, ruhlarında, kimliklerinde derin boşluklar oluşmasına sebep olmayın! 

"Eti senin kemiği benim" demenizin altında ki eksiklerinizi, nedenlerinizi, çocuklarınız üzerinde denemeyin! 

İnsan yavrusunun solup gitmesine nasıl seyirci kalabilir?

Hangi neden, sebep, sonuç, annelik babalık duygusunun önüne geçebilir? 

Onların sizin sevgi ve ilginize, sizin takdirinize teşekkürünüze, sizin bilginize hoşgörünüze ihtiyacı var.

Onlara ayak bağı değil yoldaş olun, başkaları değil siz örnek olun, uğursuzlar değil siz hayallerine ortak olun, karanlık tipler değil siz yarınlarına umut olun.

Çocuklarınızı "kaval çalmasını bilmeyen koyunlara maval anlatan" görgüsüz, bilgisiz, eğitimsiz, tuzak kuran hörgüçlülerin içinden çekip kurtarın.

Yarın olmadan, geç kalmadan, 'ah'ları 'vah'ları yaşamadan.

Türk milletinin tekrar özüne dönmesine ihtiyacı var. Yoksa bu karanlık yutacak hepimizi, değerlerimizi, insanlığımızı, topraklarımızı.

Unutmayın!

Tarikatlar dua barındırmaz, güzel ahlak kazandırmaz zehir yuvalarından ibadet evleri olmaz!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Üretilmeyenin vergisi mi olur?

06.01.2022 14:56
Her yeni güne ekstrem sporları ile uyanmanın  sorusu; Hava dalışı?  Buz tırmanışı? Dalga sörfü Yamaç paraşütü?  Serbest dalış?  Motokros?  Kanatlı tulum uçuşu?  Bungee Jumping?  Rafting?  Volkan kayağı?  Hangisi tercih ediliyor diye sorarsak;  Topl

Hoş gel ve hoş kal 2022!

31.12.2021 12:06
  Zaman geçiyor farkında olmadan; günler saniye gibi, ayların sadece adı var, yılların sonunda ise yorgunluk kalıyor. Yeni bir yıla girerken; olumsuz giden her şey bitecek, eskiler unutulacak, gelecekten  mutlu haberler alacağız ve güzel günler göreceğiz. Hep daha iyisi olacak ümidiy

Artık sizi ülkenize uğurlayalım mı?

30.06.2021 16:58
Türkler, kapılarına gelen yabancıyı "Tanrı Misafiri" olarak kabul ederler. Misafirin kimliği, mevki ve makamı, mal mülk sahibi olup olmaması, davetli veya davetsiz gelmesi hiç önemli değildir. Hangi din ve inançtan, hangi milletten ve hangi yaşta olursa olsun her misafir saygıya, izzet ve ikra

"Baba tuba ağacıydı"

21.06.2021 18:18
Gövdesi asırları anlatan, varlığı güç duruşu serinleten... Dalları kurumaz, yaprakları dökülmez, suyu bitmez, meyvesi tükenmez. Sen benim için ebedilik ağacısın... Kıyafetlerimi senin tomurcuklarından giydim baba... Evin çatısı var da duvarları yokmuş gibi sensizlik. Gönül hafızası diye bir şe

Biz Anadolu'dan geldik... Niksar Gökçeli'den insan manzaraları...

08.06.2021 14:33
Havası suyu doğası taptazedir bizim buralar... İçeriden gelir samimiyeti, yüze güler bizim buralar... Güvenli yaylalar, bereketli ovalar bizim buralar... Baharda yeşil, güzde sarıdır bizim buralar... Ekmeği somun, çorbası ayran aşıdır bizim buralar... Sofrada herkese yer verir bizim b

"Kötü USTA insanı MESLEK sahibi yaparmış!"

25.05.2021 12:52
Kulaktan kulağa ve söylendiği duruma göre değişen bir atasözüdür. İşi ehline emanet etmemek insanı meslek sahibi yaparmış sözüyle eş değerdedir "kötü komşu insanı ev sahibi yaparmış..." Bu noktada "keşke meslekler de karaktere göre olsaydı" diyorum. Aslında ehil olmak, unvanla ustalıkla ölç

Bandırma ile Kurtuluşa...

19.05.2021 11:44
Tarih boyu zor süreçlerden geçtik, hala sınavlardan geçmeye devam ederken sessizliğimiz coşkuya mani değildir. Engellerin ve mücadelenin sonu başarı, karanlığın diğer yüzü daima aydınlık olmuştur diyerek, bu salgın günlerinde evde kalıp, yazıma Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini bangır bangır okuyar

Bayram...

13.05.2021 12:00
Bayram gelmiş neyime anam anam garibem Kan damlar yüreğime anam anam garibem Yaralarım sızlıyor anam anam garibem Gülmek (Doktor) benim neyime anam anam garibem... Bu günlerde dilimde pelesenk olmuş bir türkü... Çam kovuğundan çıkmış gibi kendimizi yalnız hissedeceğimiz bir bayram daha geld

Dikenli kuyruk...

11.05.2021 17:12
Deveye sormuşlar: ''boynun neden eğri?" Deve de "nerem doğru ki?" demiş. Halk dilinde sure gelen güzide bir atasözünün girizgâhı olsa da devenin çok dertli olduğu bir iç sestir! Biri de devenin hörgücüne bir şey dememiş, o çok mu normal? Eminim deve o soruya da şöyle cevap verirdi...

Annem ...Annem ...

07.05.2021 18:06
Sevdiğini kaybedince insanın yüreğinde kırk mum yanarmış... Geçen zamanla mumlar birer birer söner geriye sadece bir mum kalırmış. İnsanlar sevdiklerini yitire yitire yaşıyor, tarifi zor acıyla uslanıyor, akıllanıyor, bilgeleşiyor. Eksik kalmanın, boşluğu dolduramamanın hüznünde; sardıkça

Ülke 29 Nisan-17 Mayıs arası kepenkleri kapattı!

30.04.2021 13:44
Çalışan ekmeğine, doğa nefesine, şehirler gürültüsüne yeniden ara verdi, esnaf dükkan kapısına "kapalı" levhasını astı. Camiye gitti gelecek, eve kadar gitti gelecek, bir yere kadar gitti gelecek levhası değil... Şimdilik 432 saatliğine gitti, dönüşü olur mu muallakta kalma levhası! Bu geli

Doktor ben hasta mıyım?

27.04.2021 13:41
Sevgili doktorum biliyorum başınızda büyük bir dert var ve COVİD 19 denilen virüsle canınız pahasına savaşıyorsunuz ama bana bir haller oldu. COVİD 19 ile mücadelede o kadar geriledik ki; nüfusa göre vaka sayısı oranında dünya lideri olduk ama herkesler iyiye gidiyoruz dediğine göre onları anla

23 Nisan'a çocuklar gibi güzel bakın!

22.04.2021 13:22
Her yıl büyük bir sevinç ve coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl evlerden çocuk sesleriyle, şiirleriyle yankılanacak. COVİD 19 denen uğursuz virüs bizleri evlere hapsetse de çocuk kalbimizi asla esir alamayacak ve Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir iradesini

Soru: Güç kimde?

06.04.2021 15:16
Kalabalık caddelerde dolaşırken sık sık sokak röportajlarına denk gelebilirsiniz... Çin aşısı mı, Alman aşısı mı, mecburi olsa siz hangisini tercih edersiniz? Sizce korona diye bir virüs var mı? Maskenin güvenirliğine inanıyor musunuz? Ekonomiden memnun musunuz? Gibi soru içinde sorul

Gelin! Bir türkü de siz söyleyin...

02.04.2021 12:00
Her kişi kendini bildiğinden beri anne babasının vermiş olduğu ismi benimsemiştir, isminin anlamıyla özdeşleşmiştir. Şahsen ben adımdan çok memnunum... Kısaltıkları zaman kızıyorum! Çünkü manasını yitiriyor, başka biriymişim gibi hissesiyorum. Babam (yiğit, cesur) olsun demiş adımı sever

Çocuk mamalarına kelepçe yetmez kasaya koyun!

30.03.2021 16:08
Biz halk olarak uçmayı yanlış anlamışız! Bir yanımız transatlantik bir yanımız filika... Bir yanımız Jumbo jet, bir yanımız kağıttan uçurtma... Yarışmamız best model of korkusuz korku 2021! Korku; yönlendirici bir zan oluşturmak için bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılıyor. Öyle

Tenceresi kaynamayan memleket kaynar!

26.03.2021 16:19
Günlük gelecek ve geçim kaygısının dozunu alıyoruz. Ne bitmek tükenmek bilmeyen bilinmezliktir bu! Devamlı endişeyle mi yaşayacağız diye herkes karnından konuşuyor! Virüsle ölmeyen ilaçlara tabi, ilaçla yetinmeyen aşıya teslim, aşıyla iyileşmeyen tekrarına gebe, yoklukla uslanmayan da stres

Su gibi ömrünün olması için...

23.03.2021 12:37
Su, insan yaşamı için havadan sonra gelen en önemli öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Besin almadan haftalarca canlılığını sürdüremeyecek olan insanlar, hayvanlar ve bitkiler susuz kaç gün yaşayabilir? Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metaboliz

Güzellik ve yaratıcılığın miktarı tarif edilemez

19.03.2021 16:13
Hayatta hakiki samimiyetin verdiği duyguyu hiçbir dizi, film, reklam veremez. Gerçek olayların insana kazandırdığı davranışlar ise ömür boyu insanda kalıcılık sağlar. Herkesin dışarıya yansıttığı ve içinde yaşadığı duygular farklıdır. Fotoğraftaki teyzeleri Yunuseli Şahin Yılmaz İlkokulu'

Söz konusu ANDIMIZ ise Yargı, minneti engeller mi?

16.03.2021 13:44
Sevmenin nedeni, niçini, niyesi, nasılı olmaz, sorusu sorulmaz, cevabı yoktur çünkü... Minnet duygusu; çekilen cefaya, gösterilen fedakârlığa, emeğe, mücadeleye duyulan saygıdır, hatıralara verilen önem, geçmişin anılarını sahiplenen bir duruştur. Okulu, okumayı, öğrenmeyi ve öğretmenlerimi se

Bi gıdım HES Kodu verir misin?

12.03.2021 14:53
Dünyada global pandemi olunca bütün insanlık zorlu süreçten geçti hala da bu süreçle sınanıyoruz. Bir sene içinde virüslendik, hastalandık, yaşamını yitirenler oldu. 1. dalga, 2. dalga yok mutasyon, yok bulaş derken salgın süreçlerini artırarak ara ara kısıtlalamalar ile hayatı eve sığdırmaya ça

Dünyayı kurtaran kadın...

08.03.2021 14:08
Kadın, bir cinsiyet, doğurganlık sembolü, kavram genişletildiğinde insandır. Bu sadece boyutun görünen tarafıdır. Bir de görünmeyen, görünmek istenmeyen boyutu var. Kadının toplumdaki yeri ne yeni ne de tamamen halledilmiş bir konudur. Kadın, toplumumuz içinde önemli bir olgu olarak görülse de

Hep olmayacak dualara amin dedik!

26.02.2021 11:11
Hep olmayacak dualara amin dedik! Olanlara ise sırtımızı döndük. Değiştirmek istedik bir şeyleri, İnsanları, hayatı... Mevsimleri, evreni... Şarkıları, aşkları, yılları... Bel bağladık değişmeyeceklere... Zorlara imkansızlara, Gönül koyduk içten içe hiçlere..! Mesela; Kaderin boynunu kır

Kavanozu kim sallıyor?

22.02.2021 13:14
Bir çölden 100 tane kırmızı ateş karıncası toplayın, daha sonra bir başka topraktan 100 tane bildiğiniz siyah karıncayı alın ve bunların hepsini bir kavanozun içine koyun. İlk başta hiçbir şey olmayacaktır. Daha sonra kavanozu elinize alın oldukça şiddetli bir şekilde sallayın ve tekrar yerine

Evren sadece bakılan, seyredilen bir yer mi?

19.02.2021 11:38
Neden ekmek alamayacak kadar fakir sayısı çok? Neden zenginlerin karnı tıka basa doluyken fakirin karnı sırtında dolaşır? Sanırım hakiki bir çile, insanın bu hayatta ki en büyük sınavı. "Mutluluktan sıkıldım, varıp biraz da öleyim renk olsun..." diyen insan gördünüz mü hiç? Kocaeli'de 6 g

Arif'e 216, Takvim'e haber sorulmaz!

16.02.2021 13:21
Şükür! En sonunda hekimlerin yazamadığı eczacıların okuyamadığı reçeteyi bulup yazdık. Şöyle, Türkçe harflerle koca bir sayfa manşet atalım ki, vatandaş okuyabilsin anlayabilsin. Kimse bu nasıl bir yazı ecüş bücüş demesin. Gayet açık ve net bir şekilde geçim ve geçinme reçetesini okuyabilir

Sevgi, "Ben daima buradayım..." demektir

12.02.2021 13:01
14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün... Eskiden; dünya dizinizin yanında bir dizdi! Şimdi ise; dünya diz çöktüğünüz bir yer! Eksikliğini çektiğimiz ama varlığının kıymetini bilmediğimiz kıymeti bilinmeyeni metalaştırdığımız rasyonel

Ben bir köylü kızıyım, toprağı iyi bilirim!

09.02.2021 12:32
Dolar altın düşerken halk her şeye yüklenen zammı, sürekli gıda ürünlerindeki artan rakamları konuşuyor... Bugün bu virüs ve pahalılığın gelmiş olduğu noktada; tarım ve hayvancılığın ne kadar kıymetli olduğunu hala anlamayanlar var. Toprağı doğru kullanmamanın, çiftçiye ve tarıma sırt dönmenin

Farkında mısınız? Azar azar ölüyoruz...

02.02.2021 12:59
"Bazen günün sonunda bir insanın başardığı en büyük şey intihar etmemiş olmasıdır." Albert Camus ne amaçla söylemişti acaba bu sözü, kim bilir! İleriyi öngörebilen spirütüel düşünceye ve hislere sahipmiş sanırım! Günümüzde intihar etmemiş olmamız sağlıklı olduğumuzu kanıtlamıyor. Gerçek gündem

Her kişi insan sever ama er kişi hayvanı ve doğayı sever...

29.01.2021 13:10
Çocukluğumdan beri bende alışkanlıktır. Kendimden yaşça çok büyük insanları dinlemek ve onların sohbetinin bir köşesinde oturmak gibi bir alışkanlık. Meraklıyım! Dinlemek öğrenmek birikimlerinden beslenmek gibi... Onların konuşmalarını uzun uzun düşünür, faydalı yanlarını alır tecrübeler

Öğretmenim! Sen hiç boyun eğmedin ki...

26.01.2021 13:06
Öğretmen denince aklımıza gelen; bize birçok bilgiyi ahlakı aşılayan, iyi ve güzel insan olmamız için insani yönlerimizi geliştiren, anne ve babamızdan sonra iç içe olduğumuz, bize eğitim öğretim veren kişi olmasıdır. Hakiki eğitimci bilgi ve birikimlerini kendine ait fikir ve düşünceleriyle harm

Merhametimizin donduğu yerdir cehennem!

22.01.2021 12:48
Eksi dereceleri gösteren bu soğuk günlerde sıcak evimizde otururken, yatağımız yorganımız varken, tenceremiz az veya çok kaynıyorken sokakta yaşama tutunmaya çalışanlar hiç aklımıza geliyor mu? Sokakta bir kap mama, kardan yağmurdan korunması için bir barınağa ihtiyacı olan hayvanlara rastlarken,

Su, size ne yaptı?

19.01.2021 13:16
Su, insanlığın en temel gereksinimlerinden birisi olmanın yanı sıra; sosyokültürel etkinlikler açısından da yaşamsal bir kaynaktır. Son 50 yılda dünya su rezervleri %60'a kadar azalmış, 2,5 milyar insan arıtılmamış kirli suları içiyor ve 1 milyar insan temiz içme suyundan yoksun. Her yıl, susu

İletişim savaşları

15.01.2021 17:25
Tüm Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkelerinin hükümetleri WhatsApp, Twitter, Facebook ve diğer iletişim kanalları ile bu kanallar üzerinden yapılacak tüm konuşmaların kaydedilmesi konusunda bir anlaşma yaptı. Tüm sosyal medya ve sosyal forumlar izlenecek, telefon görüşmeleri ve Whatsapp

O eski yılbaşılar...

12.01.2021 12:15
Olmazsa olmaz diye bildiklerimiz teknolojiye tuş olup yok oldu gitti. Takvimler, ajandalar cebe sığınca dev bir sektör, yılların yılbaşı kültürü bir anda yok olup gitti. Saatli Maarif Takvimindeki namaz vakitleri, günün tarihsel önemi, yemek tarifi, kıssadan hisseler, mevsim etkileri yazardı.

Pozitif sonuçlardan sonra yaşananlar ile aşıcılar ve karşıtları

05.01.2021 12:34
Bir düşünün ki; yurtdışından öz vatanınıza tatil için geliyorsunuz, giriş yaparken kimse sizden testti, soruydu, cevaptı istemiyor ama çıkışta nerede kaldın, bakteri kaptın mı, virüsle mi tanıştın diye hesap soruluyor! Yurtdışından gelen yakınım dönüş için Covid-19 testi yaptırması gerekiyordu. 72

Yeni yıl mı dediniz?

29.12.2020 12:54
Gün batar usul usul, kararır gece ve ardından yeniden doğar güneş. Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalar... Yelkovan akrebe meydan okurken, zaman bizden alacağını hızla alır, yapamayacağımız şeyleri dirhem dirhem verir. Zaman zaman yorulur yılgınlığa uğrarız. Neylersin u

İnsanları anlamak hayatı anlamaktır...

25.12.2020 12:34
"İnsanları anlamak hayatı anlamaktır" felsefesi ile yola devam ederken, farklı ve çeşit çeşit insan tiplemesiyle karşılaşıyoruz. Bu tiplemelerden bazıları çok konuşmayı ve etrafındaki insanları boğmayı yeğliyor. Ben hayatımda boş insana asla yer vermem dersiniz ama imtiyaz gösterdiğiniz insanlar o

Sosyal medya sapıklıkları...

22.12.2020 12:44
Sosyal medya denince aklınıza neler geliyor? Teknolojinin ve internetin faydalı yanlarından yararlanmak mı, dünyanın diğer ucunda da olsa sevdiklerimize varmanın kolaylığı mı, haber alabileceğimiz veya öğrenmemiz gereken bir bilgiye çabuk ulaşabilmemiz mi? Yoksa kınanacak şeyleri görmezden gel

Nerede o eski komşularımız?

18.12.2020 13:13
Günde kaçımız, hangimiz kimlere bu sözcükleri üşenmeden, çekinmeden, korkmadan içten samimi söyleyebiliyor? Merhaba dediğiniz de tebessüm eden bir yüz ifadesi görebiliyor musunuz? İyi günler veya iyi akşamlar dediğinizde cevap vermese de mimiklerinden sağol anlamını çıkartabiliyor musunuz?

Önce cehalete aşı bulalım!

15.12.2020 12:24
Kitap okuma alışkanlığı olmayan toplumda uzun yazılar hiçbir zaman dikkat çekmez. Hayatın içine yerleştirilen eslerden bir tanesi de üşengeçlik... Okumaya ayıracak vaktim yok... Çalışıyorum... Başka sorunlarım var... Ben zaten hayatı okuyorum görsellik olsun yeterlidir. Nasıl olsa entrikası bol

İkinci beyin ile iyi geçinin...

10.12.2020 13:46
Yıllardır yaşadığım sıkıntının nedenini yeni öğrenmiş oldum. Çocukluğumdan beri midem ağrır karnım şişer belime koca koca kramplar girerdi. Defalarca hastanelere gitmeme, doktor doktor gezmeme rağmen bir türlü çözüme ulaşamamıştık. Apandisitten şüpheleniyoruz! Gelsin tahliller, ultrasonlar,

Sosyal medya taziye evine döndü

08.12.2020 12:29
Sosyal medya sayfalarında sürekli taziye paylaşımlarına rastlıyoruz. Herkes birer birer yakınlarını kaybediyor hatta hastaları iyileştirmek için mücadele eden sağlık çalışanları yaşamlarını yitiriyor. Sırf Facebook'ta bu kadar taziye duyurusu varsa kim bilir Türkiye genelinde ve dünyada ne çok

TikTok : Kör çobanın sürüsünün akıbeti uçurumdur!

04.12.2020 12:13
Güvenlik açıkları ile büyük tartışma konusu olan ve bazı ülkeler tarafından casus uygulama olarak nitelendirilen sosyal video performans uygulaması TikTok, mevcut içerik üreticilerine ve uygulamaya katılacak yeni üreticilere 200 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. Bu zahmet niye? Amaç ne? Hedef ha

Ölü bebeğin şiiri

30.11.2020 17:59
Her vefat eden insana cennet köşklerinde yaşamaları için nurları, ışıkları, hediye olarak gönderiyor huzur içinde dinlenmeleri için dua ediyoruz... Her ölen kişiyi cennete gönderiyoruz da peki bunca kötünün içinde cehennemi kim dolduracak sorusu geliyor aklıma! Hayat kötülerin yaşadığı, iyiler

Her evin bir sırrı, her kalbin bir yarası vardır!

27.11.2020 11:59
Cami avlusunda oturmuş bir teyze... Güneş yarı yüzünü gösterse de Uludağ'ın kuru ayazı titremesine mani değildi. Ellerini koltuk altına sokuyor, arada nefesine tutup ovuşturuyordu. Etrafa boş boş bakan hüzünlü gözleri dikkatimi çekti. Dilenmiyordu! Mendil de satmıyordu. Rahatsız etmeden nasıl

Bizde Öğretmen...

24.11.2020 12:00
Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu ancak eğitimde devrim yapmak gerekiyordu. Amaç okuma-yazmayı kolaylaştırmak, çağdaş eğitim öğretimi sağlamaktı. 9 Ağustos 1928 Harf Devrimi'nin başlangıcıydı. Mustafa Kemal, Sarayburnu Parkı'nda yeni alfabeyi tanıttı, ilk dersini Tekirdağ'da verdi. 1 Kasım 1928'de T

Bulmak istediğin gibi bırak!

20.11.2020 22:26
Her bireyin kendine, ailesine, dostlarına, çevresine, topluma karşı görevleri vardır. Bu görevleri yerine getirirken birinden birini eksik yaptığımızda bütünlüğü oluşturamadığımızın farkında mıyız? Çevre düzenine ne kadar adapte olabiliyoruz topluma karşı saygımızı ne kadar koruyabiliyoruz? Ye

Kaderimizi fallar mı çiziyor?

16.11.2020 17:45
Kulaktan dolma fikirlere, uyarılara ne çabuk inanıyor ne çok güveniyoruz! Eskiden ibadet de, kabahat de gizliydi ve onlara gizlilik yakışırdı. Artık batıl inanca tamah edenleri kınamak değil aleni arkasından gider olduk. O kadar seviye(!) atladık ki bu çağda sosyal medya üzerinden kaderimizin oyunu

Gerçeğin dekora ihtiyacı olmaz

13.11.2020 13:59
Ülke olarak hatta dünya olarak 2000'li yılların en zor senesinden geçiyoruz...! Etrafımızda ne kadar çok mutsuz insan var dikkat ettik mi hiç? Kendi mutsuzluğumuzdan başımızı kaldırıp da başkalarının mutsuzluğuna bakamıyoruz bile... Kimse hakikatten daha hızlı koşamıyor, olmuyor, kaçılmıyor... V

Ben ona tapmıyorum ki!

10.11.2020 12:30
Putlaştırmanın ilahlaştırmanın, tapmanın alemi yok diyen, kulak tırmalayan sesler geliyor kulağıma… Tapmak; Tanrı'ya yaratıcıya inanmak onun emir ve buyruklarına kulluk etmektir. İlahlaştırmayı çok tanrıcılıkla karıştırdığın aşikar... İlâh veya ilâhe; bir alanda yaratıcılığıyla hayranlık uyandıra