SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Ordusunun Ateşle İmtihanı

Yazının Giriş Tarihi: 29.08.2022 16:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 16:08

İtilaf donanması İstanbul'a, Fransızlar Adana'ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon'a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu'nun güneybatısına yerleşmişti.

22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz adıyla da bilinen Başkumandanlık Meydan Muharebesini başlatmıştır.

Bu milletin ordusunun verdiği kurtuluş mücadelesinde topu, tüfeği, mermisi sınırlı idi ama dağ gibi büyük bir yüreği ve sınırsız iman gücü düşmanlarını kahretmeye yeterdi.

 Yunan ordularının Anadolu'daki ilerleyişi Dumlupınar yakınlarında durdurulmuş Başkomutanlık Meydan Muharebesi ya da Dumlupınar Meydan Muharebesi olarak adlandırılan savaşta, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk ordusu düşmanı hezimete uğratarak işgalin önüne geçmiştir.

 Yunan ordusunun İzmir’e girmesiyle, Atatürk'ün "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!" emriyle 9 Eylül'de Türk ordusu İzmir'e girmiş, Yunan ordusunun Anadolu'yu tamamen terk etmesi sağlanmıştır.

Kahraman Türk Ordusu, 26 ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden büyük taarruza başlamıştır.

27 Ağustos'ta Afyonkarahisar’ın, 30 Ağustos'ta Kütahya'nın, 1 Eylül'de Gediz, 3 Eylül'de Emet ve Tavşanlı'nın kurtuluşu ve 9 Eylül İzmir'de Yunan Ordusu denize dökülerek, Mustafa Kemal Paşa'nın emrini büyük bir başarıyla yerine getirmiştir.

Çal Köy' de bir evin bahçesindeki kırık kağnının üzerine muharebe alanlarının haritasını koyup ordusuna taarruz emri veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk,

vatan sınırlarının cetvelle çizilmeyeceğini tüm dünyaya göstermiş, yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine de Türk ulusunun gücünü altın harflerle yazdırmıştır.

Ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kesin sonuçlu, Türk devletinin, Türk Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırılmıştır.

30 Ağustos’un Türkiye’nin geleceği için binlerce şehidin, milli birlik ve beraberlik ruhu içinde canları pahasına, özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin sonsuza dek sönmemek üzere yakıldığı büyük bir zaferdir.

Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.

Ay yıldızlı bayrağımızı özgürce dalgalandıran, bu bayrağın altında özgürce yaşamamıza sebep olan ve bu uğurda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularının mücadelesi yok sayılamaz, hafife alınamaz, unutulamaz. 

Kahraman atalarımızdan aldığımız güçle, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir şekilde ilerlemek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışacağız.

30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyor büyük bir gurur ve coşkuyla bayrağımızın sonsuza dek göklerde dalgalanmasını diliyorum…

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.