SON DAKİKA
Hava Durumu

Demirel'in Avukatı Aksakal...

Yazının Giriş Tarihi: 28.07.2021 10:55

Bursa 14. dönem Milletvekili değerli büyüğüm Ertuğrul Mat'ın gönderdiği bir kargo aldım. İçinden çıkan Eğitimci, Hukukçu, Parlamenter İbrahim Vecdi Aksakal tarafından yazılan ve adıma imzalanan kitap beni gerçekten çok mutlu etti.

2018'de Bursa'yı ziyaretinde tanıştığım ve birlikte Bursa'yı özellikle Keles'i gezdiğimiz İbrahim Vecdi Aksakal'ın eşsiz anı fotoğrafları ile süslenen biyografisini bir solukta okudum.

Bu güzel belgesel tadındaki eseri düzenleyen ve yayına hazırlayan gazeteci kardeşim İsmail Fandaklı'yı da kutluyorum.

Bizler insanları son unvanları ile tanır ve anarız.

Oysa ki; o unvan kazanana kadar kat edilen yolda verilen mücadeleler kişiliğin oluşmasının çok önemli kilometre taşlarıdır.

Milletvekili, Süleyman Demirel'in vekaletli avukatı, kürsü sihirbazı İbrahim Vecdi Aksakal'ı anlatmak çok kolaydır ama yokluk içinde geçen, engelleme ve zorunluluktan geç başlayan eğitim hayatına rağmen sürekli birinci olarak öğretmen olan Aksakal'ı anlamaktır esas olan...

Birinciliğin sadece derslerdeki başarısı değil, itiraz etmede, hak aramada da olduğunu okumaya başlayınca, öğretmen olarak ardında hukuk okuyup avukat olduğuna şaşırmıyorsunuz.

Ve kitabın sonunda hakkında görüş bildiren önemli isimlerin dediklerini okuyunca kitabının arka kapağına düştüğü çok önemli ve iddialı "Hayatım boyunca alan el değil, hep veren el oldum" notunun ne kadar gerçek olduğunu anlıyorsunuz.

Bursa'ya Ertuğrul Mat ağabeyim ile geldiklerinde konuşurken sohbeti eski anılar ve Karadeniz fıkraları ile süslemesine bayılmıştım.

Keles'e doğru yola çıktığımızda Doğancı Barajının yanından geçerken bana barajda kaç milyon metre küp su olduğunu biliyor musun diye sordu.

Hoppala paşam Malkara Keşan...

Durup dururken, daha doğrusu dağa tırmanırken sorulacak soru mu bu?

Barajın yanından her geçişimde doluluk durumuna bakıp Bursa bu yaz susuzluk çekecek ya da çekmeyecek gibi ahkam kesmişliğim vardır ama dolu olarak İÇİNDE ne kadar su olduğunu hiç düşünmemiştim.

Utana sıkıla bilmiyorum dedim.

Önce Keban'ın, ardından Atatürk Barajının kapasitesini söyledi, sonra da benim yapmam gerekeni yaptı Google' dan bakarak Doğancı Barajının kapasitesini söyledi ve cehaletimi yüzüme vurmadan su çok önemlidir diye ekledi.

Keles'te Gököz Natural Park tesislerinde konuk olduk ve ardından onları Altınoluk'a doğru uğurlarken kendisinden açık tarihli bir Karadeniz daveti aldım.

Kitabı okurken o güzel anıları canlandı.

Bana her yer Trabzon diyen ve Trabzon'da çok sayılan, sevilen değerli vekilim ve sevgili ağabeyim size sağlık ve esenlikle geçecek bir ömür diliyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.