SON DAKİKA
Hava Durumu

MİNİA BALKANTÜRK' e Cep herkülü de yakışırdı!

Yazının Giriş Tarihi: 25.09.2021 09:18

Öncelikle BALKANTÜRKSİAD' ın iki yıl önce başlattığı her balkan ülkesinden bir eserin mini modelinin aslına uygun olarak yapıldığı MİNİAPARK 'ın çok başarılı bir çalışma olduğunun altını özenle çizmeliyim ki; bundan sonra yazacaklarıma başka anlamlar yüklenmesin.

Keşke kapıda bizi Cep Herkül' ü karşılasaydı.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan Türkü haltercidir. Dünyada tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir.

Yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkül'ü olarak anılan Naim Süleymanoğlu, Türk Süpermen adıyla da anılır.

Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır.1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1983 - 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşamıştır.

Naim Süleymanoğlu, Türkiye'ye iltica ettikten sonra aslında balkan ülkeleri arasındaki sorunların didişmeden bir şekilde çözülebileceğini gösteren özel bir örnektir.

Bulgaristan ile aramızda Todor Jivkov döneminde soydaşlarımızın isim değiştirme baskıları ile başlayan, sürgün ve zorunlu göç ile devam eden gerginliğinin bitmesine Naim Süleymanoğlu için yetiştirme parası ödeyerek Türkiye adına yarışmalara sokulmasına izin alınması neden olmuştur.

Ve o Naim Süleymanoğlu asırlık TİME dergisine kapak olan 12 Türk'ten biri olarak ülkemize milyar dolarlar ile elde edilemeyecek kadar büyük prestij kazandırmıştır.

Naim Süleymanoğlu balkanlardan çıkan bir Türk olarak bütün dünyayı sırtında taşıyarak zirveye çıkmış bir spor yıldızıdır.

Bursa'da çok sevilen Naim Süleymanoğlu'na çok sevdiği Bursa'nın balkan parkında bir küçük dev adam heykeli çok yakışırdı diye düşünüyorum.

Bu özel balkan insanının en kısa zamanda dünyayı kaldıran heykelini koyacaklarına inanıyorum.

Tören algısını değiştirmeliyiz.

Bir kere açılan BALKANTÜRK MİNİA PARKI restore edilen bir tarihi eser değil, asıllarının özendirici örnekleri olan yeni nesil bir parktır.

Bu açılışta bütün konuşmacıların tarihin "aynı" sayfalarında gezinmesi hem zaman hem de enerji kaybıdır.

Olabildiğince her ülkeden ya da ülkemizdeki ata topraklarının izlerini taşıyan Türk folk grupları keyifle izlemek varken, her birinin benzer şeyler söylediği konuşmacıları neden çıkarırlar anlamıyorum.

Bu şekilde törenin en güzel yeri olan cıvıl cıvıl balkan ezgileri ile ülkesinin oyununu oynayan tek folklor grubunun hakkını yemiş oldular.

Bir davet sahibi konuşur bir de temsil edilen en büyük makam... Gerisi dinler olur biter.

Her eserin başına da o ülkenin temsilcisi dikilir ve eser başında sohbet daha bir anlamlı olur.

Yeni nesil çalışmaların sergilendiği ortamlarda yeni nesil törenlere alışalım

İlla ki herkes fotoğrafa girsin denirse; 10 metre kurdele 10 makasla bütün protokolün gönlünü alırsınız.

Babasının nüfus cüzdanında doğum yeri Preveze yazan bir ikinci nesil muhacir olarak anlamlı güzel etkinlikten bu duygularla ayrıldım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.