SON DAKİKA
Hava Durumu

Teleferik halatı kopar mı?

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2021 12:44

Bir yıldan fazla süredir hafta içi evden işe, işten eve, hafta sonu tam kapanma sürecini yaşıyoruz.

Her ay bilim kurulunun önerisi Cumhurbaşkanlığı Hükümetinin talimatı, İç İşleri Bakanlığı'nın genelgeleri ile ne yasak ne değil tombalası çekilir oldu.

Düğünler, cenazeler, okullar, nişanlar, maçlar, kongreler, kutlamalar derken...

İş öylesine çığrından çıktı ki; hafta sonları tarak satışı bile yasaklanınca, tüy dökücü kremin yasak olup olmadığı konusunda bilgi için seminer düzenlemeye kadar gidildi.

Ekonomik sistemde zincirin kopması sonucunda her şeye zam geldi ama satış için AVMler ve pazar yerleri kapalı olunca elinde mal olan da, cebinde malı alacak parası olan da mutsuz oldu.

Bütün bunlar yapılırken toplumu çok yakından ilgilendiren facia ile sonuçlanabilecek ama bizim kader dediğimiz taammüden kaza önlemleri alındı mı sorusuna cevap aramak farz oldu.

Geçtiğimiz Pazar günü İtalya' da Maggiore Gölü'nden Mottarone Dağı'nın zirvesine giden teleferik bir kablonun kopması sonucunda 20 metre yüksekten düştü ve 14 kişi hayatını kaybetti.

Kaza ile ilgili olarak 3 kişi gözaltına alınıyor, işletmeci şirket yetkilisi şüpheliler, "acil durum frenlerini devre dışı bırakmakla" suçlanıyor.

Bizde böyle bir kaza olur mu?

Belki teleferik halatı kopmaz ama

Olur olur bal gibi olur.

Timsah Arena stadı yapılırken, meteorolojinin fırtına gelecek uyarısına rağmen, kule vincini yolun tepesinde asılı unutarak bir taksinin üzerine düşürerek bir kişinin ölümüne neden olduktan sonra kader diyen kafa ile her kaza yaşanır.

Asansör kopması, iskele devrilmesi, TIR freni patlaması gibi bizim için vaka-i adiyeden olan onlarca örnekten bahsetmeyeceğim.

Önümüzdeki günlerde yeni normale geçiş süreci konuşuluyor.

Bütün toplum artık kontrollü olarak her şey serbest olacak haberini bekliyor.

Parklarda AVM lerde gezmek için gün sayılıyor.

Pekiiii

Parklardaki, AVMlerdeki, panayırlardaki, şenliklerdeki, bayram yerlerindeki uçan sandalye, dönme dolap, balerin, fırlatma rampaları gibi gibi tehlikeli olan mekanik oyuncakların bakımları yapıldı mı?

Bursa bu tür sistemlerin üretilmesi konusunda ülke ve hatta Avrupa lideri durumundadır.

Dededen bu sektörün içinde olan Starpark Yönetim Kurulu Başkanı olan Sevgili Galip Sakder ile oyuncak endüstrisi olarak zirveye çıkan bu renkli dünyada Starpark'ın şimdiye kadar üretimden kaynaklanan bir sorunu olmadı ve olmaz.

Ancak eskiden kurulan ve yaklaşık iki yıldır kapalı tutularak çalıştırılmayan mekanik oyun gruplarının kemer, toka, fren, mafsal ve hidrolik sistemlerinin, metal yorgunluğu ile yıpranması gerçeği üzerinde kafa yorulup, gerekli bakımlar yapılmazsa adına kader diyeceğimiz ihmalden kaynaklanan birçok kaza yaşayabiliriz.

Dünyayı kasıp kavuran PANDEMİ üzerine virüs daha ülkemize gelmeden 8 Şubat 2020'de uyarı yazısı yazan biri olarak, bunu da ilgililerin, sorumluların ve halkın dikkatine sunuyorum.

Ve aman dikkat diyorum!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.