SON DAKİKA
Hava Durumu

Yardımlaşmada Yedi Düveli Yendik Ama…

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2023 14:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2023 15:18

Benim ülkemde yaşanan her felaketten sonra dünyada eşi benzeri bulunmayan yardım kampanyaları başlatılır.

Hep aynı isimler açılan çeşitli kampanyalara destek amaçlı katılarak para taahhüt ederler.

İlk zamanlar televizyonlarda isimleri okunsun ya da kısa bir konuşma yaparak popüler olsunlar diye büyük paralar vaat edenler ertesi gün “Sarhoştum aydım ben bu işten caydım.” diyerek çamura yatarlardı.

Günümüzde iletişim ağlarının güçlenmesi sonucunda kişisel verilere ulaşılarak anında teyit edilmesi sonucunda yardım diye hava üfürenler kalmadı.

Sosyal dayanışma gerçekten çok önemli ve değerlidir ama gerçek yaşamda olanın olmayana borcu olmasa da vicdan genetik kodumuzda vardır.

Ama sanırım işe adam seçerken sürekli aldanıyoruz.

Bizdeki yardımlaşmanın değerini müzisyen Bob Geldof’un yıllara yayılan Uluslararası Af Örgütü, Afrika’da açlık, AIDS ile savaş, Afrika ekonomisine destek amaçlı organizasyonlarına katılan ünlüler ve elde edilen toplam geliri kıyaslarsak daha iyi anlarız.

1981

Bob Geldof’un ilk büyük yardım çalışması 1981 Eylül ayında Uluslararası Af Örgütü yararına yapılan konserde şarkı söylemek oldu. Bu gösteriye Sting, Eric Clapton ve Phil Collins gibi isimlerde katıldı.

1985

Etiyopya'ya yardım amacıyla yapılan, Londra ve Pensilvanya’ da yapılan konser merkezli “Live Aid” yardım kampanyasının organizatörü oldu.

Bu yardım konserleri tüm zamanların en geniş çaptaki televizyon yayınlarından biri oldu; 150 ülke genelinde yaklaşık 1,9 milyar seyirci, yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı Live Aid canlı yayınını izledi.

Geldof bu konserlere;  Eric Clapton, Phil Collins, George Michael, Marilyn, Jody Watley, Boy George, Jon Moss, Sting, Rick Parfitt, Simon Le Bon, Nick Rhodes, Andy Taylor, John Taylor, Roger Taylor, Paul Young, Glenn Gregory, Martyn Ware, Siobhan Fahey, Sarah Dallin, Keren Woodward, Paul Weller, Robert Bell, Dennis Thomas, James Taylor, Peter Blake, Francis Rossi gibi isimleri seferber etti.

Dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair, Afrika’nın sorunlarına çare için kurduğu komisyona Geldof’u da davet etti. Geldof, Afrika'da adil ve sürdürülebilir kalkınmayı en üst düzeyde savunan on seçkin kişiden oluşan Afrika İlerleme Paneli'nin (APP) bir üyesi oldu.

2002

Bob Geldof , U2'den Bono ile Afrika'da borç hafifletmeyi, üçüncü dünya ticaretini ve AIDS'ten kurtulmayı teşvik etmek için kurulan bir organizasyon olan DATA (Borç, AIDS, Ticaret, Afrika) ile yakın bir şekilde çalıştı.

DATA, Geldof'un da çok aktif olduğu One Campaign ile 2008 yılında birleşti.

2005

Geldof, Afrika’ya yardım için dünyanın çeşitli yerlerinde konserler vermeye devam etti. Bu konserlere “Live 8” adı verildi…

En son geçen yıl Ukrayna halkı yararına bağış gecesi düzenledi.

Geldof, Afrika'daki hayır işlerinden dolayı 1986 yılında kraliçe İkinci Elizabeth tarafından fahri şövalyelik ile ödüllendirildi. Diğer birçok ödül ve adaylığın yanı sıra "uluslararası sosyal adalet ve barışa olağanüstü katkılarda bulunan" kişileri takdir eden “Barış Adamı” unvanı aldı. Ayrıca “Brit Ödülü” gibi birçok ödül aldı.

Bu organizasyonlardan “LİVE AİD” e katılarak destek olan onlarca şarkıcıdan Eric Clapton, Phil Colins, Sting ‘den sadece birinin sattığı albüm sayısı ülkemizdeki müzik sektörünün sattığı toplama albüm sayısından fazladır.

150 ülke genelinde yaklaşık 1,9 milyar seyirci, yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı Live Aid canlı yayınlanması  topladığı para miktarı Live Aid sonunda, Afrika ulusları için kıtlık yardımı için 127 milyon dolar  (günümüz kuruyla 350 milyon dolar) toplandığı ifade edilmiştir.

Bizim ülkemizde ise geçtiğimiz günlerde deprem bölgesine destek amaçlı Türkiye Tek Yürek ortak deprem yayınında toplam 115 milyar 146 milyon 528 bin TL toplandı. 

İş, sanat, siyaset ve spor camiasından önemli isimlerin bağış yaptığı gecede toplam 9 milyon 10 TL ise SMS bağışı yapıldı.
 

Bu bağış tutarı dövize çevrildiğinde şu rakama ulaşılıyor:
6 milyar 107 milyon 208 bin 337,05 doları…
5 milyar 706 milyon 462 bin 42,52 euro…
5 milyar 75 milyon 7 bin 594,63 sterlin…

Yani, dünyada toplanan en büyük bağış tutarı bu olmuştur.
Kamu kuruluşlarının nakdi yardımı çıkarılsa bile bağışlar dünya rekoru kırmıştır.

Biz millet olarak bu vatan için canımızı, paramızı malımızı feda etmekten, acıları paylaşmaktan çekinmiyoruz ama sanırım bizi yönetenleri seçerken, hep aldanıyoruz.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.