SON DAKİKA
Hava Durumu

Yılbaşı, Arap Şükrü Sokağı ve Beşli masa…

Yazının Giriş Tarihi: 30.12.2022 16:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 16:23

Bu yılbaşında “Beşli Masa” grubu olarak toplanıp PTT ve Tombala tercihimizi kullanacağız zaten de etrafta yılbaşı paket fiyatlara baktığımda dışarı çıkılası bir durum yok.

Bir gece için bir asgari ücret bizi bozmasa da böyle bir harcamanın genel ahlaka mugayir bir durum arz etmesi nedeniyle “Beşli Masa” grubunun ev sahipliği sırası gelen Tevfik Özhan’da toplanacağız.

Aday belirleyip seçime girmeyeceğiz ama denize girme ihtimalimiz emekli maaş zamlarının halk için yeterli olma ihtimalinden daha yüksek görünüyor.

Her yılın biraz daha hızlı geçtiği yaşlara geldik ve erken saatlerde uykumuz gelip oturduğumuz mekânı terk ederek ortamı kel bırakmak racona ters düşeceğinden son kararımız budur.

Senin için geçmiş biz ille de bu gece alemlere akacağız diyenler bence Arap Şükrü sokağına gitsin.

Bursa’da cebinizdeki paranız kadar ve doyasıya eğlenebileceğiniz tek yer Arap Şükrü sokağıdır. Hesabı masaya gelmeden bildiğiniz için duruma göre size özel bir şarkı söyleyen çalgıcı bahşişi için bile bütçe ayırma şansınız olur.

Arap Şükrü sokağında eğlendirmek bahanesiyle ince kıyım yapılmaz, çünkü orası senede bir gün değil her gün için vardır.

Orada herkes gücüne göre masasını donatır ama hizmette eşitlik esastır.

Alkollü mekânda oturmam ama o ortamı yaşamak istiyorum diyenleri de Arap Şükrü sokağından mahrum etmeyecek çözümler vardır.

Yaprak dökümü devam ediyor.

Hayata merhaba diyen her canlının peşinen kabul ettiği mutlak gerçek olan ölüm birer birer kapıları çalıyor ve sırası gelen gidiyor.

Geriye bıraktıklarımız çok önemlidir.

Yerli, yabancı, Müslüman, Hristiyan, siyasetçi, bilim insanı, sporcu, emekçi kim olursa olsun topluma hizmetle anılacak bir eseri olsun.

Hatta bazen geride bıraktığınız bir isim bile yeter sizi gelecek nesillere aktarmaya…

Arap Şükrü sokağı önemlidir.

Erhan Keleşoğlu Osmangazi Belediye Başkanı seçilmeden önce Bursa İş Dünyasının yakından tanıdığı güleç yüzlü bir centilmendi.

Osmangazi'nin kurucu Belediye Başkanı olarak diğer merkez ilçe belediyeleri gibi onun da yatırım bütçesi yoktu ama Bursa'nın kalbi bütün sorunları ile ona emanet edildi.

O dönemde iyi belediyecilik çöpü zamanında toplayan, tıkanan kanalizasyonu açan, sokak lambalarını geceleri açık tutan, sokakları çalı süpürgesi ve kesme gaz tenekesinden yapılan faraşlarla temizleyen kurum olarak bilinirdi.

Fazlası var mıydı?

Olsa da bir iki iyi ya da kötü örnek dışında ben hatırlamıyorum.

İşte Erhan Keleşoğlu'nu farklı kılan o iyilerden birini yapmış olmasıydı.

 

Yahudiliği bilir misiniz?

1960'ların sonunda Çatal Fırın başlangıcında bardak ile Misi şarabı satan bir meyhane karşısında Değişmez Ailesi'nin Arap Şükrü Balık Lokantası ve ardından başlayan insanı ürperten derin bir karanlık bir sokak...

Oraya Yahudilik denirdi.

İçeri girdiğinizde Bursa'da yaşayan Yahudi vatandaşlarımızın yaşadığı bu sokağın solunda bir Sinagog, sağında ise VİTALİNİN YERİ diye mezeleri ile ünlü tertemiz ve bembeyaz bir meyhane vardı.

Zamanla Yahudi cemaati azaldı.

Kimisi İstanbul'a, kimisi şehirde yeni yerleşim bölgelerine taşındılar.

Ve Yahudilik sokağının ışıkları birer birer söndü.

Karanlık hakim olunca da o dönemin İstiklal Caddesini andıran Altıparmak Caddesi'nin alacakaranlık işlerin döndüğü arka sokakları oluştu.

Ehli keyif bir Bursalının İstanbul anılarında önemli bir yer tutan Çiçek Pasajı'nın yerine koyacağı bir yer yoktu.

Seçkinlerin takıldığı Ada Palas karşısındaki Çardak Restoran vardı.

Biraz Uludağ yolu et mangalları, biraz Mudanya'da Koç Restoran, biraz Gemlik'te Boksör vardı.

Ama hepsinin bir arada olduğu cıvıl cıvıl bir tarihi yer yoktu.

Erhan Keleşoğlu Yahudilik (Arap Şükrü) sokağı ile ilgili o tarihi kararı aldığında Bursa karpuz gibi ikiye bölünmüştü.

Çalışmalar başladığında karşımıza ne çıkacak diye merakla bekliyorduk.

Bu iş tutar diyenlerle, Meyhaneci Başkan kendine mekân yapıyor diyenler kafa kafaya idi.

Sonunda Arap Şükrü Sokağı açıldı ve tarihe şöyle geçti.

"Arapşükrü Sokağı", 1992'de Osmangazi Belediye Başkanı Erhan Keleşoğlu'nun girişimiyle turizm amaçlı eğlence yerleri olarak düzenlendi. Balık lokantaları, işkembe çorba ve paçacıları, yaz geceleri sokağa taşan masaları ve gezici saz takımlarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini toplamaktadır.

Zamanın Yahudi Cemaati Başkanı İsak Ventura, Yahudilik'e Arap Şükrü sokağı denilmesine tepki göstererek "Aslında asırlardır Yahudilik olarak anılan bu mevkide her zaman meyhaneler vardı. Her iki isim ve kültür de Bursa için önemli ve yok olmaması gerekir" demişti.

Bugün Bursa'nın gece eğlence yaşamında önemli bir yer tutan ve yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken "Arap Şükrü" ya da Yahudilik sokağına yeniden hayat veren geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Erhan Keleşoğlu'dur.

Emeklilik döneminde sohbetlerimizde söz mutlaka Arap Şükrü sokağına gelirdi. Bize göçüp gideceğiz namımız Meyhaneci Başkan kalacak diye sitem ettiğinde, Başkanım o Bursa'nın önemli bir turizm hamlesidir, çaldı çırptı diyemeyenler ancak onu diyebilirler derdik.

Kimler geldi kimler geçti hatta Bursa’nın üzerinden ne silindirler geçti, ne dağ kaldı, ne ova kaldı, ne artezyenler ne de Nilüfer çayı kaldı ama Arap Şükrü (Yahudilik ) sokağı ve Erhan Keleşoğlu unutulmayacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.