SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunuseli'ye yağlı güreş, güreşe Bursa yakıştı

Yazının Giriş Tarihi: 29.08.2022 14:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 14:06

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Softaoğlu Mehmed Pehlivan Yağlı Güreşlerini izlemek üzere Yunuseli Havaalanına gittiğimde üç tribünün tam dolu olmasına şaşırmadım desem yalan olur.

Yağlı güreşlerin bu kadar ilgi göreceğini düşünememiştim.

Gerçi Bursa’da yarım asırdan fazla süredir yapılan Çalı Güreşleri vardı ama bu kadar ilgi çekiyor mu bilemiyorum.

Biz lifebursa.com olarak canlı yayın ve aktüel çekimler yapmak için Yunuseli Havaalanında yerimizi aldık.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel yağlı güreşlerin yaşatılması adına unutulmayacak bu organizasyonu sahiplenerek doğru bir adım atmıştır.

Bu arada Yunuseli Havaalanına çok yakışan bu tür etkinlikler, konserler ve hatta dünya çapında spor parkurları yapmaktan başka niyeti olanlar Bursa’ya ihanet edeceklerini bilmelidirler.

Güreşler öncesi ve sırasında halka su ve diğer ikramların yanı sıra WC hizmetlerinin verildiği kabinlerin kurulması ayrı bir güzellik idi.

Adını güreş tarihine altın harflerle yazdıran Osmanlı’nın saray pehlivanlarından Bursalı Softaoğlu Mehmed Pehlivan adına güreşlerde 60’ı baş boyunda olmak üzere yaklaşık bin pehlivan er meydanına çıktı.

Önce çocuk yaştaki pehlivanlardan,  başpehlivanlara kadar bütün kategorilerde yenen pehlivanın yenileni kaldırması ve kucaklaması, yaşı küçük olanın yendiği büyüğünün elini öpmesi er meydanında yaşatılan Türk disiplini, ahlakı ve kültürünün ifadesi olarak çok anlamlıydı.

Güreşler davul zurna eşliğinde devam ederken efsane cazgır rahmetli Pele Mehmet’in aynı adı taşıyan oğlu Pele Mehmet’in gür sesiyle er meydanı titriyordu.

Bir maestro gibi tribünleri, davulları yönetiyor ve gelen protokol konuklarını anons ediyordu.

Başaltı güreşleri başlarken Vedat Kantar “ Abi konum atar mısın geliyorum” dedi.

Yerimizi ayırdım ve güreşleri birlikte izledik.

Bursa BŞB adına yarışan Baş Pehlivan Yalçın Öncül ilk iki turda çok başarılı güreşler çıkarıyordu.

Herkes tuttuğu baş pehlivan için 3-5 teşvik primi açıklıyor ve Cazgır Pele Mehmet anons ediyordu.

Biz de duramadık 16 ya kaldığında finalde güreşirse OTTOMAN GURUP adına Vedat Kantar olarak 25 bin lira ödül açıkladık.

Çeyrek finale kaldığında bu kez de Hakan Dinçtürk olarak OTTOMAN GRUP adına 25 bin lira daha açıkladık.

Pele Mehmet yarı finale gelindiğinde bu kez de finalde vereceğimiz primlere ilave olarak şampiyon olursa 50 bin daha ilave ile toplam 100 bin lira taahhüdümüzü açıklayınca er meydanı alkıştan inledi.

Yalçın Öncül Pehlivan yarı finalde, finalde Recep Kara’yı yenerek Başpehlivan olan Hüseyin Gümüşalan’ a yenilerek üçüncü oldu.

Yalçın Pehlivan yarı finalde elenince Vedat Kantar “Bursa’da kazandığımıza göre geleneklerimizin yaşatılmasını teşvik etmek Bursalı olarak görevimizdir “ diyerek üzülerek tribünden ayrıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkan İbrahim Türkiş,  ilçe belediye başkanları ve Ülkü Ocakları başkanı da izledi.

Ayrıca, Milli gururumuz olan İHA ve SİHA ların yapımcısı Baykar Grup CEO su Haluk Bayraktar’da gelen konuklar arasında idi.

Bursa Milletvekillerinin Ak Parti’den katılan Ahmet Kılıç ve  MHP’den katılan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman dışında bu şenliğe gelmemelerine şaşırdım.

Katılan Milletvekillerimize Bursa adına teşekkür ediyorum.

Neden biliyor musunuz?

Halk orada idi.

Protokol icabı danışman marifeti ile kuru bir telgraf çekmekle Bursalı olunmaz.

Yunuseli Havaalanı bütün ihtişamı ile bütün halkı kucaklarken, vekiller bu fırsatı değerlendirmeyerek Yunuseli Havaalanı üzerinde yapılacak her hangi bir tasarrufa karşı kayıtsız kalacaklarını kasten ilan ettiler.

Tıpkı Bursa Atatürk Stadı gibi…

Yarın Yunuseli Havaalanı üzerinde konuşurlarsa lafı boğazlarına düğümlemek şart oldu.

Bir dakikası bile boş geçmeyen dokuz saat yaşadığım bir günü Bursa’ya adayanlara helal olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.