SON DAKİKA
Hava Durumu

Dumanla haberleşme zamanı geldi!

Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2022 22:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.10.2022 22:49

Eskidendi çok eskiden. Evvel zaman kalbur zaman içinde insanlar dumanla haberleşirdi. Dumanla haberleşme, haberleşmenin en eski yollarından biridir. Uzak bir mesafeden, dumanı görerek yapılan bir haberleşme biçimidir. Antik Çin'de, Çin Seddi'nde bir düşman saldırısına ilişkin haberler bir kuleden ötekine duman ile aktarılırdı ve böylece haberler birkaç saatte 750 kilometre uzağa ulaşabilirdi.

Eski zamanlarda duman haricinde daha farklı haberleşme yöntemleri vardı. Güvercin, ulak,boru, ayna gibi yöntemlerdi bunlar. İnsanoğlu olarak sürekli eskiyi özleyip duruyoruz. Bu aralarda en büyük özlemimiz haberleşme. Trend durumda adeta bu konu. Yıllar içinde teknolojiyle birlikte nasıl da güzel özgürleştik oysa ki… Haber alma, haber yayma imkanlarımız ve  sınırlarımız genişledi. İnstagram, Facebook, Twiter, Tiktok gibi ismini bilemediğim bir çok sosyal mecra haberi bir tuş yakınımızda. Televizyon ,radyo ve gazetelere bakmadan avucumuzun içinden hiç ayırmadığımız cep telefonlarımızdan olan biten her şeyi öğreniyoruz kolayca!!! 

Kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen, internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri, tepkilere rağmen  başladı. Bu yasaya gelen tepkileri anlamak mümkün değil!. Oysa ki ne güzel olacak. Örneğin; TÜİK: "Enflasyon bu yıl yüzde 10 oldu ekonomimiz sağlam ilerliyor" diye bir tweet atacak ve bunun altına sizde “ Ne yüzde onu yüzde 120 enflasyon var” diye yazacaksın  deformasyondan hakkında işlem başlatılacak.

Mesela bu yasadan sonra bir lider açıklama yapacak sende bunu paylaştın, beğendin diyelim. Bir saat sonra birileri bunlar yalandır dedi. Birkaç gün sonra kendinizi polisle birlikte karakolda bulabilirsiniz mesela.  Sonuç olarak  eskiye dönmenin vakti geldi çattı dostlar!

Topyekün sansürlenmiş bir kamusal alana doğru, yokuş aşağı, hızla yol alıyoruz gibi.

Acilen önlem almalı ve özlem duyduğumuz geçmişe dönmeliyiz ne dersiniz?

Hepimiz dumanla haberleşme becerilerimizi geliştirsek iyi olmaz mı? 

Mağara duvarlarına kazınmış resimlerle gazetecilik yapmaya, haber almaya kadar götürür bizi bu geçmişe özlem duygusu . Harikaa!!!

Ne dersiniz, yasa biran önce mecliste oy birliğiyle kabul edilse ve yurdun her yerini dumanlar sarsa güzel olmaz mı?

Her şeyden haberdar olmak, öğrenmek, bilmek görmek son derece yorucu ve sıkıcı değil mi zaten.

Oysa ne güzelmiş eskiden, insanlar dumanla haberleşirmiş. Ne hissettiklerini o dumanın kıvrımlarına aksettirir, duygu ve düşüncelerini o kıvrımların içine sisli ve gizli bir şifre gibi koyarak ifade ederlermiş..

 Artık dumanla haberleşmiyor insanlar, çok  üzücü. Nerede o eski şölenler, tapınaklar, sunaklar…

Var mısınız dumanla haberleşmeye eskiye dönmeye !!!!!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.