SON DAKİKA
Hava Durumu

Şekere gatem men seni…

Yazının Giriş Tarihi: 16.10.2022 16:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.10.2022 16:25

Atem tutam men seni şekere gatem men seni’diye başlayan  türkü dilime dolanlandı bu aralar. Son zamanların en popüler türkülerinden olan ve kına gecelerinin de vaz geçilmezi olan 'Atem Tutem Men Seni' türküsü Nazire Subaşı tarafından yazılan Bitlis Yöresine ait bir türküdür.

Çok çok eski bir türkü olmasına rağmen günümüze kadar güncelliğini koruyup muhafaza olmuş ve geçmiş dönem örf, anane ve kültürünü yansıtan aslında neşeli gibi görünen ama acıklı bir tarafı da olan türküdür.

Anadolumuzun her yanında bir hikaye bir destan olması topraklarımızın kültürel bazda ne kadar zengin olduğunu ve bu topraklarda beraber yaşayan insanlarında duygu yüklü olduklarını bizlere anlatmaktadır.

Algıda seçicilik işte, dilime dolanan bu  türkü bana direk şekere ve şekerli ürünlere gelen zammı çağrıştırdı. Söz yazarı o zamanlar  ‘Şekere gatem men seni’ derken, şekeri bir küçücük çay bardağına dahi katmanın ne denli zor olabileceğini hayal dahi etmemiştir. Bir insanı ‘Şekere katmak’ oldukça ütopik !

Türkşeker'in 50 kilogramlık şeker çuval fiyatı 750 TL'den yüzde 8 zamla 810 TL seviyesine çıktı. Kilogram başına 15'TL'den verdiği şekerin fiyatı 16,20 TL'ye yükseldi. Söz konusu fiyatlara KDV dahil değil.

Fakat sorun yok geçtiğimiz günlerde sevgili Tarım Kredi Müdürümüzün dediği gibi hepimizin evinde en az 2 yıllık şeker ve yağ var zaten!

Yoksa son şeker zamları ağzımızın tadını iyice mi kaçırdı?

Ya da ağzımızın tadı mı yok artık?

Tat alma duygumuz stresle köreldiği için olabilir mi bu tatsızlık ?

Bununla ilgili Türk televizyon tarihinde  duyduğum en bilgece cümleyi hatırlatayım size ‘aman ağzımın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey!’

Ona zam, buna zam, gönül doldu tasa, gam.

Hepimizin ağzının tadının yerinde olduğu güzel bir hafta dilerim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.