Bursa
Çok Bulutlu
12.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Tayfun Carlı
Tayfun Carlı
tayfun.carli@lifebursa.com

Alanya'da Atatürk'e koştuk!

23 Mart 2021 Salı, 10:00

Alanya'da, Alanya Belediyesi, Antalya Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği destekleriyle 21.'si düzenlenen yarı maratona yıllardır olduğu gibi yine katıldık ve Atatürk'e koştuk...

İnanın bu adı ve lokasyonu nedeniyle özel bir yarı maraton olan Alanya Yarı Maratonu'nun yaşamasına bir maratoncu ve bir maraton hocası olarak destek vermeyi bir görev sayarım kendim için.

Bu yıl Alanya sıcacıktı. Muhteşem ve gülen yüzlü koşanlarla dolu geçti yarı maraton. Covid-19 pandemisi şartlarında da olsa yüne güldük, eğlendik, sağlıkla ve sağlık için koştuk.

Şimdi sıra İstanbul Yarı Maratonu ve sonra da İzmir Maranonu'nda...

Alanya'ya gidiş dönüş 1400 km yol yaptım arabamla, sadece Alanya'nın o güzel, sıcacık atmosferinde, güzel insanlarla, sağlığa ve sağlıklı günlere koşmak için...

Alanya'nın bu güzel koşusunda yaşadığımız önemli sıkıntılar vardı. Bu sorunlar belki de Alanya ve Antalya Belediyesi'nin direkt bilgisi olan konular değildir. Bunu bilmiyorum... Ama burada dile getirmek istiyorum karşılaştığımız bu sevimsiz birkaç tabloyu.

Umarım dikkate alınır ve bir sonraki yıl düzeltilir. Orada karşılaştığımız bu tatsız işlerin üzerine gitmedim.

Bunun nedeni, sadece koşmak ve keyfini çıkarmaktı koşunun.

Dile kolay, 1400 km'yi 21 km koşmak için özel arabamla ve amatör şekilde gitmiştim, hiç de hazır olmadan ve sakatlığım yeni geçtiği halde, Atatürk'e koşmak için bu güzel beldede...

Dedim ya, bizden sorunları dile getirmesi...

İster değerlendirmeye alınır ve düzeltilir, ister dikkate bile alınmaz, yola devam edilir.

Düzeltilmesi arzumuzdur.

Kayıt yerine ulaştık ve kaydımız gereği numaralarımızı almak için sıraya geçtik. Sıra bize geldiğinde, 15 TL istendi her birimizden. Tabi biz kayıtlıydık ve yarışma statüsü ve kurallarında böyle bir paranın tahsilatı belirtilmediğini dile getirdim.

'Makbuz istiyorum' dedim.

Bunun üzerine ilgili bana: 'Makbuzu toplu keseceğiz' dedi.

Ben de: 'Nasıl toplu makbuz ben bireysel ödeme yapıyorum' dedim.

Biliyordum, makbuz falan verilmeyecekti. Ancak anlamadığım; eğer 500 katılım varsa, hesapladığım 7500 TL nereye gidecekti?

Başta kendimi ve sonra insanları üzmemek için, parayı attım, çantamı aldım. Çanta içinde bir t-şört ve bir de göğüs numarası bulunuyordu. İğrenç ve kalın bir malzemeden yapılmış numara üzerinde kabaca yapıştırılmış zaman ölçümü çipi bulunuyordu.

Yani organizasyon daha baştan kokmaya başlamıştı. Neyse, bir daha hiç yakınlaşmamak üzere, uzaklaştım kayıt yerinden.

Mutlu olmak ve koşmak istiyordum pazar sabahı yarı maratonu...

Otelimize kavuştuk. Akşam dinlendik ve yarış sabahı start ile, bize doğru bilgi verilmeyen parkurda koştuk. Türkçe kullanarak parkur anlatımı bu kadar saçma sapan yapılabilirdi ancak... Kimse anlamamıştı aslında parkuru...

Bu da organizasyonun bu işten anlamayan insanlarca yapıldığının bir başka göstergesiydi.

Neyse yarış sonlandı. Otelimizi, hızla duşumuzu alıp, boşalttık ve benim koşucularım, Milli atlet Ali Turan ve Necat Hümmet'in yaş grubu birinciliği ve ikincilikleri için ödül törenine gittik.

Statüde olmayan şekilde yaş grupları ödüllerinin 10'ar yaş aralıklarla verileceği belirtilmişti. Halbuki tüm uluslararası yarış kurallarında olduğu gibi, bu yarı maratonda da yaş grupları web-sitesinde 5'er yaş aralıklarında olduğu duyurulmuştu.

Ortalık karıştı. Bu organizasyonun ne derece felaket olduğunu yine belgeliyordu. Bu bağlamda, 10'ar yaş aralığı konduğunda ödüllerin yarısı nereye gidecekti? Ayrıca onca hak ederek 1. 2. 3. olmuş maratoncu ödülünü alamayacaktı. Bu nasıl göz ardı edilebiliyordu?

Neyse bizzat Necat Hümmet'in itirazı üzerine, masada bulunan bir kadın organizatör: 4000 TL daha getirin dedi ve tekrar klasifikasyon olması gerektiği gibi, beşli yaş sistemine dönüştürüldü.

Eğer kayıtta makbuzsuz toplanan 15 TL'lere ses çıkarılamadığı gibi, ödül töreninde de bu 10'lu yaş ödülü sınıflamasına itiraz edilmeseydi, 4000 TL nereye gidecekti? Onların hak ettiği madalyaları kim alacaktı?

Ayrıca Atatürk adına yapılan bu organizasyonda neden ödüller birer kupa şeklinde verilmiyor, sadece basit birer madalya şeklinde geçiştiriliyordu. Bu konu ayrıca yarışmanın prestijini ve değerini sarsan bir konuydu. Halbuki 2004 yılında Alanya yarı maratonuna katıldığımda, ne de güzel bir kupa ile dönmüştüm...

Alanya yarı maratonunda, bana akseden ilave diğer aksaklıklar içinde, su istasyonlarında koşucuların, su bittiği için, o sıcak havada dehidre kalmalarıydı. Bu önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek majör bir risk faktörüydü.

Bir başka organizasyon fiyaskosu ise, finiş hattında her bitirene anı olarak dağıtılan bitirme madalyasının eksikliğiydi. Bir çok maratoncu bitirme madalyasını alamadı bu yıl. Oysa maratonlarda sadece bu madalyayı almak için gelenlerin sayısı belki de katılımcıların %90'ını oluşturur.

Neyse, hiçbir tartışmaya girmeden ve kimseyle dalaşmadan, güzel bir koşu yaparak hafta sonunu muhteşem Alanya atmosferini soluyarak geçirdim.

Bu yılki Alanya yarı maratonunun bir diğer güzel yanı da, iki pırlanta şampiyon milli kızımızla tanışmamdı: Ceren Yılmaz ve Rümeysa Coşkun.

Çok başarılı olacaklarını gözlerinin içinden okudum onların. Pırıl pırıl iki üniversite talebesi ikisi de. Yolları ve bahtları açık olsun. Bizden onlara tam destek. Daha çok uzun yıllar yarışacağız onlarla...

Koşmak sağlıktır. Dileğim koşu organizasyonlarının, amatörlük, nezaket, saygı ve sevgi ile çoğalmasıdır.

Biz profesyonel koşanlar, hocalar ve amatör koşucuların dileği organizasyonların uluslararası kurallar çerçevesinde planlanarak, yazılı statü kuralları uygulanarak, ama bir o kadar da sıcak, basit ve amatör bir ruhla, doğal güzelliklerle dolu, gerçekten saygı ve içtenlikle, yöresel özellikleri içeren bir bütünleşmeyle yapılmasıdır.

Mesela bu yıl neden portakal ve muz cenneti Alanya'da yarı maraton sonrası bu meyveler yoktu? Mis gibi kokan portakal çiçekleri açmış ağaçları altında en azından birer tane yiyebilseydik...

Bir sonraki yıl, 2022'de, Alanya'da yine gülerek, eğlenerek ve adına yakışır mis gibi bir organizasyon önderliğinde ve tabi pandemisiz bir şekilde, hep beraber yine Atatürk'e koşmak dileklerimle, sağlıkla ve sevgiyle kalın.