Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Tayfun Carlı
Tayfun Carlı
tayfun.carli@lifebursa.com

Latmos Ultra Trail Run'da Koştuk...

20 Nisan 2021 Salı, 09:28

Evet, bir dizi yabancı kelime görüyorsunuz başlıkta... Ne bu derseniz, 'aşağıdaki gibidir' derim...

Latmos, Bafa gölü'nün 'Kapıkırı' köyündeki antik 'Herakliea' bölgesinde bulunan antik bir liman kenti.

Karya uygarlığının, 'İonia' ile kesiştiği sınırda kurulmuş ve Ege Denizi'nin Bafa Gölü ile birleşik olduğu zamanlar kurulu olan önemli bir ticaret ve liman kenti...

İşte geçmişi MÖ 6000-5.500'lere dayanan bu muhteşem doğa kıvrımında, harika bir atmosferde, özel ve kalite bir koşu etkinliği gerçekleştirildi.

Ve ben de oradaydım. Mavilerin olduğu her yerde her zaman tüm kalbimle olduğum gibi. Maratonlara aşkla bağlı olduğum için ordaydım. İyi ki de ordaydım.

Benim gibi koşularda ve maratonlarda üst sınırı çok yüksek biriye etkinlik beğendirmek kolay değil. Ama bu patika koşusu yeri, parkuru, startı, finişi, geri dönüş macerası ile gerçekten benden tam not aldı.

Eleştireceğim şey yok muydu? Evet, vardı. Eleştirim şu: Kocaman teşekkürler size 'limitsensin' organizasyonu.

Kaliteli bir organizasyon ekibi, güzel ve samimi bir kit dağıtımı stantı, harika organize edilmiş bir koşu startı, koştukça zorlaşan ve takip etmesi bir an bile konsantrasyon eksikliğine olanak vermeyen, adeta koşmaktan çok tam bir ölüm kalım mücadelesi verilen bir parkur...

Ne gariptir ki, bu derece zorlandığım ve Latmos dağının 1300m tepesine yol olmadan çıktığımız bu parkuru yine koşmak istiyorum.

İşte bizimki böyle bir sevda... Tutkulu ve tanımsız... Yine ve yeniden istiyorsunuz, bu koşu çılgınlığını.

Bedenin mükemmelleştiği, 'çıtırlaştığı' ve ruhun törpülendiği bir ibadet sayılır bu iş...

Dedim ya. Limit yok bizde... Sağlığın ötesinde insanın fizyolojik limitlerine çarpıyoruz ve büyütüyoruz...

'Trail run' yol olmaksızın, patika ve yolsuz koşulan koşulara verilen addır.

'Latmos Ultra Trail Run' ise gerçekten tam adını bulan bir koşuydu. Yol yoktu. Sadece takibi zor ve her an zeka gerektiren işaret takibi yapılmasını zorunlu kılan bir parkurda, dağın ta zirvesine koştuk...

Çıkarken, çam ağaçlarının içinden, kayaların arasından, suların, derelerin ve çimenlerin üzerinden geçtik.

Kaçıncı oldunuz diye sormayın, derece de aldım ama söylemeyeceğim. Bu hayatın limitlerini zorlayan, tam bir çelınç parkurunu bitirmek bile büyük başarı...

Daha önce 'limit sensin' organizasyonunun 'Sapanca Ultra' parkurunu da koşmuştum. Orası da çok kaliteli bir trail koşusuydu....

Ama Latmos gerçekten tam bir 'wild-type' (vahşi) bir ölüm kalım savaşıydı. Tam bana ve bize göreydi. Nabız ortalama 185-190 arası 15 kilometre koştum.

Aslında, endurans (dayanıklılık) antrenmanlarımızdan biri olarak planladığım bu parkurda, endurans yanı sıra ağırlık antrenmanı ile birlikte 4 antrenman kombine edilmiş oldu.

Finişte çok güzel bir dağ köyünün bahçesinde sıcacık çay ile yerel tatlı, makarna ve yanan sıcaklıkta mercimek çorbası şifa gibi geldi. Köylülerle iç içe yedik içtik, biraz da olsa kendimize geldik.

Öğrencimle katıldığım bu harika koşuda, o da genel klasmanda 3. lük gibi harika bir derece elde etti. Bir yıl sonra sürekli şampiyonlukları olacağını buradan ilan edebilirim.

Tam bir "şampiyon bir kız" Yasemin. Hırs, yarışta kararlılık ve odaklanma (self-determination) ve antrenman bağlılığı yol ve ultralarda ona daha nice şampiyonluklarla dönecek. Benden de öğretmenlik. Daha ne olsun. Bilgiyi isteyene bizden açık kart...

Latmos kenti içinde, Pazar günü antik bir dinginlikte, akşam yapılan kupa töreniyle, en nezih şekildeki kupa töreniyle etkinlik sonlandı.

Organizatörlerden biri olan sevgili kardeşim Halil Aktan (@maratonkardeşliktir) ile vedalaşarak ve diğer etkinliklerinde bulunma sözü vererek ayrıldık.

Pırlanta gibi 3 insan 'limitsensin'in organizatörleri... Bu organizasyonların ülkemizde artarak devam etmesini canı gönülden dilerim.

Sizlere de Latmos'u Bodruma giderken, Milas'a gelmeden, Heraklia antik tabelası ile ulaşarak görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Biz 2 ve orada gördüğüm 2 ağabeyim ile Bursa'yı 4 kişilik ekiple en iyi şekilde temsil ettik. Bursa'da ve her yerde, ultra trail'larda ve yol koşularında Bursa için koşmaya devam.

Sevgiyle kalın, kalbinize ve ruhunuza iyi bakın. Herkes ile sağlıkla ve sağlık için koşmak dileklerimle.

Saygılarımla.