Bursa
Parçalı Bulutlu
25.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Tayfun Carlı
Tayfun Carlı
tayfun.carli@lifebursa.com

Sıkıntı yok!

08 Haziran 2021 Salı, 12:10

Sıkıntı yok. Yeni bir kültür bu. 'Sıkıntı yok' kültürü. Gerçekten de sıkıntı yok.

Sevdim bu kültürü... İçimi rahatlatıyor...

Evet 'sıkıntı yok'.

Deprem oluyor, bitiyor. Geçti gitti, sıkıntı yok.

En çok ve her cephede savaşanız. Buna rağmen en iyi biziz. Alim Allah her şeyi başarırız. Yüreğimizle.

En çok düşman bizde. Sıkıntı yok. Hepsiyle başa çıktık. Çıkıyoruz. Çıkacağız.

En çok mülteci bizde. Sıkıntı yok. Hepsi bizim vatandaşımız. Herkese bakarız. Çok güçlüyüz.

Kimsenin parasına ihtiyacımız yok, kendimize yetiyoruz. Sıkıntı yok...

Tarımda ve hayvancılıkta her şey yolunda, sıkıntı yok...

En çok üniversite bizde, en çok fakülte bizde, en çok hoca bizde, en çok öğrenci bizde, en iyi eğitim bizde, sıkıntı yok. Dünyanın en iyilerindeniz. Her isteyen üniversitede okuyor... Hatta herkes doçent ve profesör olabiliyor. Sıkıntı yok...

Kalkınmada öndeyiz, örneğiz. Kimseye ihtiyacımız yok. Her şeyi bağımsız yapıyoruz. Yaptık, yapacağız. Sıkıntı yok...

İşsizlik diye bir şey yok. Aslında iş var çalışmak isteyen yok.

İşsizliğin nedeni insanların çalışmak istememesinden kaynaklanıyor: Kendilerine uygun işi bulamıyorlar.

İş beğenmiyorlar. Sıkıntı yok...

Salgınla mücadelede dünyanın bile bilmediği bir epidemiyolojik modelle tüm dünyaya örnek olacak şekilde başarılıyız. Kitabını yazdık bu başarının. Alın okuyun. Başardık, haberiniz yok. Salgının bitmediği yörelerde de siz hatalar yapıyorsunuz, uslu durmuyorsunuz, denilenleri dinlemiyorsunuz. Başarılıyız. Sıkıntı yok.

Çevre kirliliği yok. Her yerde piknik yapılabiliyor, piknik sonrası herkes çöpünü alıp gidiyor. Asla kirlilik olmuyor. Sıkıntı yok...

Kanalizasyonlar, sanayi atıkları, denizlere, nehirlere, göllere akabiliyor. Pırlanta gibi içilecek su kıvamında arıtılmış atıklar. Sıkıntı yok.

Denizlerimiz plankton kaynıyor, balık, yosun, deniz atı, midye biyolojik çeşitliliği muhteşem, elle balık tutuyoruz nerdeyse, Karadeniz'de, Marmara'da, Ege'de ve Akdeniz'de. Dedim ya sıkıntı yok.

Masmavi, cam gibi denizler, berrak mı berrak... 15-20 m derinlikleri görüyorsunuz teknelerden baktığınızda. Mis gibi iyot kokusunu çekiyorsunuz içinize. Sıkıntı yok.

Ege'de, Akdeniz'de, Marmara'da, denizleri tuvalet ve atık tarlasına dönüştüren deniz piknikçilerinin mavi turları yok. Orijinal haliyle takalarla, balıkçı tekneleriyle gidiyorsunuz istediğiniz yere. Deniz diplerinde, sahillerde plastik atıklar, yiyecek ve içecek poşetleri ve şişeleri yok, sıkıntı da yok. Asayiş berkemal. Yola devam.

Marmara'da musilaj sıkıntı değil... Hemen çözülüyor alim Allah. Talimatlar verildi.

Sıkıntı yok...

Turistik oteller tüm sahilleri işgal etmemiş... Sahillerde şezlonglar yok, şemsiyeler yok, her yer kamuya ait... Kanalizasyonları arıtılmış, salın gitsin, sıkıntı yok...

Havlularınızı serip veya direk kumlara, çakıl taşları üzerine yatıp güneşleniyorsunuz. Sıkıntı yok. En iyi denizler, sahiller bizde...

Dağlar, yaylalar korunuyor, yapılaşma, otelleşme, sanayileşme, özelleştirme yok.

Dağlarda ormanlarımız, su kaynaklarımıza dokunmuyoruz, dokundurmuyoruz. Bizim geleceklere mirasımız. Kaz dağı'nda ve İkizdere'de maden işleri yok. Olsa da sıkıntı yok...

Konya ovasında tarlalarda 20- 25m çapında oyuklar sürpriz şekilde açılmıyor. Dip suları çekilmiyor toprak altından. Çölleşme yok. Kuraklık hiç yok. Doğal su yolları bozulmamış, her şey yolunda... Gayet iyi her şey, sıkıntı yok...

Yöneticiler liyakat ve adaletle seçilmişler, rektörlerimiz dünya çapında yayınlara sahip en iyi hocalarımız arasından seçilmişler veya seçilmeseler bile bizim bilmediğimiz üstün yeteneklere sahipler.

Sıkıntı yok...

Araştırma Üniversiteleri, Araştırma Enstitüleri, dışarıya bilim ihraç ediyor. Tüm ülkelerden bize doktora ve yüksek lisans eğitimi için öğrenci akıtıyorlar. Bilim teknoloji alanında patlıyoruz. Aşılarımızı, ilaçlarımızı, tüm tanı cihazlarımızı üretiyoruz. İhracatta bilim alanında ilk sıralardayız.

Sıkıntı yok.

Bilim üretimimiz öyle safhada ki, en önemli bilim dergilerini biz çıkarıyoruz mecburen... Bilimsel yayınlarımız dışarıda heba olmasın diye.

Sıkıntı yok...

Şaka yaptığımı ve gerçekten dalga geçtiğimi zannediyorsanız. Hayır, şaka değil! Sıkıntı yok. Lütfen rahat olun. Her şey yolunda. Her şey kontrol altında ve sıkıntı yok.

Oh be.

İşte budur.

Sıkıntı yok.

Sağlıkla kalın.