Bursa
Parçalı Bulutlu
24.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Tolgay Ataokay
Tolgay Ataokay
tolgay.ataokay@lifebursa.com

Yeni yönetime mektup ve yapılmayacaklar listesi

06 Haziran 2021 Pazar, 16:40

Genel Kurul gerçekleşti, tahminler de tuttu...

Aslında ilginç bir dönemin de başlangıcı oldu bu...

Başkanın ismi Hayrettin Gülgüler de olsa asıl başkan Emin Adanur...

Hatta Youtube'da canlı yayında oylar açıklandığında birkaç kişinin; "Yazıklar olsun, Emin Adanur'a oy çıkmadı mı ilk sandıktan" diye yazdığını da gördüm (Bursaspor Youtube kanalındaki canlı yayın videosundan bu yorumlara ulaşabilirsiniz), sitelerin oyları açıklarken Hayrettin Gülgüler yerine Emin Adanur yazdığını da...

Tabii sadece Hayrettin Gülgüler ile Emin Adanur'u değil, Erkan Kamat'ı da Serdar Acarhoroz'u da bu cesaretli tavırları için tebrik etmek gerekiyor...

Her iki aday da seçim öncesi birlik olması gerektiğini söylüyordu, ilk adımı onlar atmalı...

Erkan Kamat o büyük tanıdıklarını, o böbrekleri yer değiştirttiği pazarlık yeteneğini Bursaspor'un menfaatleri için kullanmalı...

Başkan fark eder mi Sayın Kamat, önemli olan Bursaspor aşkınız değil mi?

Serdar Acarhoroz da elektrik faturasının ödenmesine 'şov' diyenleri haklı çıkarmamak için Bursaspor'un her daim yanında olmalı!

Adayken fatura ödeyen, aday değilken de öder değil mi Sayın Acarhoroz?

Bursaspor seçimden ibaret değil, değil mi?

Gelelim Gülgüler-Adanur yönetimine...

Ne yapılması gerektiği ile ilgili çokça yazı yazıldı, çokça söz söylendi, yönetim çokça proje dillendirdi...

Bu sefer farklı bir şey deneyelim ve geçmişten kazandığımız deneyimlerle göreve başlayan yönetimin neleri yapmaması gerektiğini ve sebeplerini yazalım...

1-'Bursaspor' kesinlikle Süper Lig'e çıkarmaya geliyoruz' cümlesi içinde bulunan durum gereği hamaset dolu bir söz. Bu tür kesin cümlelerden kaçınmak ve camiayı doğru yönlendirmek gerekiyor. Bursaspor'un tabii ki yeri Süper Lig ancak çıkılmaması durumunda da mali durumun daha da kötü duruma gelmesini engelleyecek hamleler yapılmalı.

2-Bursaspor gibi mali anlamda büyük sıkıntı içerisinde olan bir kulüpte Özlüce ve Vakıfköy'ün ikisi de devam etmemeli, seçim yapılmalı. Tüm yapılanmalar ya Özlüce'de ya da Vakıfköy'de olmalı.

3-Tahtanın açılmasının ardından kamyon dolusu oyuncu getirilmemeli. Bazen 3 oyuncu transfer edersiniz, aldığınız 10 oyuncuya bedel olur. Bunun arasındaki farkı da iş insanı değil, işinin ehli futbol insanları bilir.

4-Transfer ne teknik direktöre bırakılır ne de yöneticiye! Transfer ve kulüp içerisindeki futbol yapılanması için Sportif Direktör şart. Eğer hamaset dolu sözlerle Süper Lig'i değil de geleceği düşünüyorsanız, bu şehri bilen, ülke-dünya futboluna hakim, bu işlerin nasıl olduğunu kavramış bir futbol aklına ihtiyacınız var.

5-Pastayla-tuğlayla, stadın altındaki dükkanlarla proje olmaz, bir futbol kulübünde proje futbolla olur, taraftara müşteri saygınlığı kazandırarak olur. Bursa tekstil şehri, tasarımı güçlü olan Bursaspor sevdalısı onlarca genç var. İki güç birleştirilip, yeni tasarımlarla taraftar heyecanlandırılabilir.

6-Her maç ayrı bir forma sponsorluğu başlamadan bitecek bir projedir. Tüm tanıdıklarınız bittiği zaman proje de sonlanacaktır. Bunun yerine Bursaspor'un marka değerini yükseltmek için ne yapılabiliri düşünmek ve bunun üzerine kafa yormak gerekir. İşte o zaman istediğiniz rakamı tek müşteriden alabilirsiniz.

7-'Satılık oyuncumuz yok' cümlesini akıldan çıkarmak ve 'değerini bulan her oyuncu satılıktır' cümlesini hayata geçirmek için sistem kurulması gerekir. Bunun için de güvenilir bir futbol aklına ihtiyaç var! 'Satılık oyuncumuz yok' cümlesi hem bu mali tabloda hayalden öteye geçmeyen bir cümledir, hem futbol aklına terstir, hem de oyuncuların sözleşme yenilememesi için bir sebeptir! Unutmayın ki sene 2021 ve futbol artık 80'lerdeki gibi yürümüyor. Bir oyuncu neredeyse çocuk yaştan planlamasını yapan kişilerde çalışırken, 'satmıyoruz' derseniz ve bu tavrı yerleştirirseniz, daha çok Ali Akmanlar, Ataberklerle karşılaşırsınız! Futbolun gerçeklerine baktığınızda ve biraz geçmiştekii örnekleri gördüğünüzde ise bu işin egolarla değil, profesyonelce yönetilerek yapılması gerektiğini anlarsınız...

8-Bursaspor çantacı menajerlerle çalışmamalı. Bunun için de sağlam bir sisteme ve ahlaklı yöneticilere ihtiyacı var. İnternet çağında çantacı menajerleri aracı olarak kullanmak, komik duruma düşürüyor. Belki cepler doluyor ancak itibarlar boşalıyor!

9-Ve Bursaspor siyasete alet olmamalı. Siyasetçi Bursaspor'a yardım etmek zorunda, Bursaspor markasını üste çıkarmak zorunda. Bu zorunluluğun ve 2 yıl sonra yerel sandığın açılacağının farkında olan bir yönetim olmalı. Bir örnek vermek gerekirse; 'Giresun'a var da bize niye yok?' sorusu cesur bir şekilde sorulmalı!

Sonuca gelecek olursak;

Bursaspor'da neyin yapılmaması gerektiğini geçmiş bize öğretti...

Kısa bir özetini geçelim ve yeni göreve gelen yönetime bunları hatırlatalım istedim...

Benim futbola bakışımı romantik olarak adlandıranların getirdiği Bursaspor'un hali ortada!

Gerçekleri görmeyenlerin romantizmi de maalesef bu oluyor!

Yeni yönetim umarız doğru hamleleri art arda yapar ve biz de artık 'bunlar yapılmalı'yı yazmak yerine sahaya odaklanırız