Yeni yıla sayılı günler kaldı ve aralık ayına giriş yaptık. Yeni ay ile birlikte yeni yılda yapacağımız yaşam tarzı değişiklikleri ve yeni alışkanlıklar planlanmaya başlayabiliriz.

Sağlıklı Ağırlıkta Olmak

Yeni yılın kilo verme kararlarının çoğu Ocak ayı bitmeden unutuluyor.  Aşırı agresif, katı diyet ve egzersiz hedefleri belirliyoruz, hayal kırıklığına uğruyoruz ve vazgeçiyoruz. Çözüm başarınızın anahtarı tutarlı olmaktır. Sürdürebileceğiniz küçük değişiklikler yapın. Porsiyon kontrolü, daha fazla su içmek, egzersizinizi takip etmek ve arkadaşlarınızla egzersiz yapmak gibi şeyler, bunlara sadık kalmanız durumunda büyük sonuçlar doğurabilir.

Yürüyüş İçin Hedefler

Günlük 15-20 dakikalık küçük hedefler ile başlayın. Bu çok fazla görünmeyebilir, ancak bir yıl boyunca büyük bir fark yaratabilir. Yürümek düşük tempolu bir egzersizdir, yani eklemlerinizi daha az yorar. Fiziksel aktivitenin faydaları üç unsura bağlıdır: yoğunluk, süre ve sıklık. Yürümek koşmaya göre daha az etkili gibi gözükse de basit hedefler her zaman sürdürülebilirdir.  Ne zaman kalp atış hızınız yükselse vücudunuza bir iyilik yapıyorsunuz demektir. Egzersiz kalbin daha hızlı atmasını sağlar ve zamanla kalbi güçlendirir. Kardiyovasküler egzersiz kan dolaşımını iyileştirir ve ruh halinize yardımcı olabilir. İyi bir podcast veya sesli kitap bulun veya bir arkadaşınızı yürüyüşe davet edin. Yeni rutinler her zaman daha ilgi çekici olacaktır.

Su İçmek İçin Yeni Yollar

Yeterince basit görünüyor, ancak yeterli su içmek sağlığın en temel anahtarlarından biridir. Su içmek;  eklemlerinizin hareketine , sindirime yardımcı olmanıza, vücut ısınızı düzenlemenize ve diğer temel vücut fonksiyonlarına yardımcı olmanıza da yardımcı olabilir. Su içmeyi unutuyorsanız su şişesi edinmek , su hatırlatıcı uygulamalar kullanmak etkili olabilir. Çay-kahve içer gibi gün içinde kupanızdan az az su içmek damlaya damlaya göl yapmaya yardımcıdır.

Kaliteli Uykuyu Bir Öncelik Haline Getirmek

Yorgun olduğunuzda kendinizi en iyi şekilde hissetmek zordur. Pek çok bilimsel araştırma, uykunun genel sağlığımız için ne kadar temel bir öneme sahip olduğunu kanıtlıyor . Yeterli kalitede uyku; yalnızca fazla kilolardan korunmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp krizi, felç ve diyabet gibi kronik hastalıklara ilişkin bazı risk faktörlerini de azaltabilir.

Güçlü Sosyal İlişkiler İle Mental Sağlığı Desteklemek

Ailenizle ve arkadaşlarınızla bir araya gelmenin güzel olduğunu ama gerekli olmadığını mı düşünüyorsunuz? Harvard Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı İzleme Örgütü'nün bildirdiği düzinelerce araştırma; aileleri, arkadaşları ve içinde yaşadıkları toplumla tatmin edici ilişkiler kuran insanların daha mutlu olduğunu, daha az sağlık sorunu yaşadığını ve daha uzun yaşadığını gösterdi.  Sağlıklı sosyal ilişkiler; koroner arterleri, bağırsak fonksiyonlarını, insülin regülasyonunu ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilecek zararlı stres düzeylerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Sağlığınızı Korumak

Hepimiz meşgulüz ve tıbbi muayeneyi, göz muayenesini veya sağlık taramasını ertelemek oldukça kolay geliyor. Peki neden sağlık uzmanınıza yapacağınız ziyaretleri planlamak için ara vermiyorsunuz ve sevdiklerinizi ve arkadaşlarınızı da aynı şeyi yapmaya teşvik etmiyorsunuz? Sonuçta, iyi sağlık, hayatta yapmak istediğimiz her şeyin temelidir. Yeni yıla girerken kontrollerinizi planlamak yeni süreçler için bir beslenme uzmanından destek almak oldukça iyi hedefler olacaktır.