Bursaspor 2.Lig’deki ilk maçını Afyon’da Zafer Stadı’nda çıktı.

Zafer Stadı’nda Bursasporlu taraftarlar kendilerine ayrılan bölümün tamamını doldurmuşlar.

İbrahim Yazıcı siyah formamızla Bursaspor olarak sahadayız.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Bursa olarak o malum tezahüratla nasibimizi aldık.

Sahaya çıkan kadroyu gördüğümde hazırlık maçları sonrasında teknik direktör ideal onbirini bulmuş. Beni tek yanıltan ise Berat Altındiş’in yerine Hamza Baran Arıkan’ın çıkması oldu.

Kalede Canberk Yurdakul sağda Eren Tunalı, solda Abdullah Tazgel, orta ikilide Ertuğrul Kurtuluş ile Kerem Kök, orta alanda Kubilay Sönmez, Hamza Baran Arıkan, Hasan Ayaroğlu, ileride ise Enver Cenk Şahin ile Eren Güler var.

Teknik Direktör Tahsin Tam ilk kez Bursaspor’un başında ilk resmi maçına çıktı.

Afjet Afyonspor’da ise Bursaspor’dan tanıdığımız isim Olcay Şahan var.

Ev sahibi ekip ise sahaya kalede Anıl Atağ, savunmada Alper Tursun, Mete Yıldız, Şiyar Kepir, Eren Tokat, orta alanda ise Yavuz Selim Tek, Olcay Şahan, Ali Aydemir, İsmail Hakkı Doğan, Kaan Baysal ileride İlke Tankul olarak çıkmış. Afyon ekibi sahada 4-1-4-1 düzeni ile yayılıyor. Top onlarda iken 3-5-2’ye dönüyorlar.

Zemin burada oynadığımız ilk hazırlık maçı All Tai maçına oranla çok daha güzel diyebilirim. Yukarıdan halı gibi görünüyor.

Afjet Afyonspor mücadele sert faullerle başladı. İlk altı dakika içerisinde yaptıkları faul sayısı 4’ü buldu. Hatta sertlik tempoları dakikalar ilerledikçe daha da arttı diyebilirim.

İlk 25 dakikaya baktığımızda oyun orta alan mücadelesi şeklinde geçti. Bursaspor zaman zaman sol kanattan ataklar geliştirdi. Ancak bunları değerlendiremedi.

Afjet Afyonspor ev sahi olmasına rağmen orta alanda üstünlük kuramadı. Özellikle Hamza Baran Arıkan yumuşak oyunuyla ev sahibinin her atağını kesen isim olarak ön plana çıktı yeşil beyazlılarda.

29. dakikada inanılmaz bir gol kaçırdı Bursaspor. Enver Cenk’in köşe atışında kaleciden seken topu önünde bulan Eren Güler 2 metreden topu kaleye vurma yerine dışarıya kesmeyi tercih edince ben tribünde olmayan saçımı yoldum.

39. dakikada kıdemsiz yardımcı hakemin yarattığı serbest vuruş sonrasında Bursaspor kalesi gol tehlikesiyle burun buruna geldi. Eren Tokat’ın rövaşatasını iyi yer tutan Canberk kurtararak gole izin vermedi.

Tipik santrforsuz oynayan Bursaspor, gol atamadı. Afjet Afyonspqorlu uzatma dakikalarında Kaan Baysal’ın serbest atışında topun Bursaspor kalesinin yan direkten geri dönünce ilk yarı başladığı gibi golsüz sona erdi.

İkinci yarı başlamadan teknik direktör Tahsin Tam’dan forveti canlandıracak hamleler bekliyordum. Ancak Bursaspor ikinci bölüme de aynı tertibi ile çıktı.

Soğuk hava, rüzgarında çıkmasıyla insanı iyice ısırmaya başladı tribünde.

İkinci yarının başlamasıyla birlikte Bursaspor iki net pozisyonu değerlendiremedi. Zaman zaman orta alanda yapılan basit top kayıpları vardı ki yüreğimizi ağzımıza getirirken, Afyon’un forvetleri topu kale yerine sürekli tribüne atmaları şansı oldu Timsah’ın.

Ben Bursaspor’dan hamle beklerken Afjet Afyonspor’da üç oyuncu değişikliği birden geldi.

61. Dakikada ise Tahsin Tam’dan iki hamle birden geldi.  Hamza Baran Arıkan’ın yerine santrfor Berat Altındiş, Eren Güler’in yerine ise 16 yaşındaki forvet Mustafa Genç oyuna dahil olan isimlerdi Timsah’ta.

Şu bir gerçek;

Mustafa Genç oyuna girdikten sonra yeşil beyazlılar hücum üstünlüğünü eline geçirdi. Forvetler biriz dikkatli olabilseler golü bulurdu Bursaspor. Ama olmadı.

74. dakikada Enver Cenk Şahin atağı çıkarken sert müdahale sonrası sakatlandı. Yerde yatarken topu dışarıya atması istendi Afyon’dan. Onlar devam etti. Ertuğrul sert faulle Olcay’ı düşürünce sahanın içi karıştı. Hakem her iki oyuncuya sarı kart göstererek tansiyonu düşürmek istedi. Ancak bu arada itişip kakışmalardan Berat Altındiş te nasibini aldı.

80. dakikada orta alanın çalışkan isimlerinden Hasan Ayaroğlu’nun sakatlanınca yerine bir başka genç oyuncu Tuğhan Yıldız girdi.

Son bölüme girildiğinde Afjet Afyonspor’un inanılmaz baskısı vardı. Bunda Bursaspor’un orta alanda yapılan basit top kayıpların payı büyüktü. Özellikle ev sahibi takımda tecrübeli ayak Olcay Şahan’ın inanılmaz mücadelesine tanıklık ettik Zafer Stadı’nda.

Gol yersek üzüleceğimiz bir andı. Ama yoğun baskısı vardı Afjet Afyonspor’un. Canberk İnanılmaz kurtarışlar yaptı. Ancak İsmail Hakkı Doğan’ın vuruşunda çaresiz kaldı.

>Sonuç olarak;

Sahada iyi bir mücadele verdi. Afjet Afyonspor ev sahibi olmanın avantajını çok iyi kullandı. Taraftarlarıyla yoğun baskı kurdu.

Ev sahibi takımın tecrübeli ayağı Olcay Şahan takımını canlı tutan isim olurken, maaselef bizim tecrübeli ayaklarımız beklenen katkıyı koyamadı.

Şanssız yenilen bir gol sonrasında Bursaspor Beyaz Grup’ta ligin ilk maçına 1-0’lık yenilgi ile başladı.

Afyonluların golden sonra yaptığı tezahüratlar ise gerçekten hiç şık değildi.

Bunun Bursa’sı olduğunu unutmamaları gerekirdi.

Özellikle maçın uzatma bölümünde atılan kasti tekmeler gerçekten çok üzüntü vericiydi.

Kapalı tribünde Bursasporlu taraftarların linç edilmeye çalışması bir başka üzücü taraftı.