Bursa, tarih ve sanatın kucakladığı, ancak günümüzde birçok sorunla boğuşan bir şehir. Trafik, hava kirliliği, deprem ve kentsel dönüşüm, beton kent olma, göç gibi başlıklar Bursalıların günlük hayatını gölgeleyen gerçek sorunlar. Ancak bu uzun listeye bir de erişilebilirlik sorunu ekleniyor.

Şehrimizdeki kaldırım eğim sorunları, belki de en can sıkıcı meselelerden biri. Sevgili dostum Can Ahmet Vural, son paylaşımında Bursa'nın kaldırım eğim sorunlarına işaret ederek şehirdeki erişilebilirlik eksikliklerine dikkat çekti. Özellikle As Merkez Otobüs durağı çevresindeki kaldırım eğimlerinin resmi prosedürler, normlar ve uluslararası standartlara uygunluğunu sorgulayan Vural, bu konuda bir yol haritası da çizdi.

Vural, İpek Böceği - Tramvay durağının erişilebilirlik açısından başarılı bir örnek olduğuna da vurgu yapıyor. Ancak çağımızda işlerini bilmeden, usûlden ve bilimsel izandan uzak bir şekilde hareket edenlerin toplum huzurunu bozduğunu belirtiyor. Bu noktada, erişilebilirlik konusunda uzmanlaşmış komisyonların devreye sokulması, şikayet ve taleplerin tek bir çatı altında toplanması, ilgili birimlerin koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini ifade ediyor.

Can Ahmet Vural'ın önerisi, erişilebilirlikle ilgili maruzat ve taleplerin Engelliler Şube Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı gibi ilgili birimlere bağlanması ve bu birimlerin işlerini profesyonel bir şekilde yürütmesidir. Vural, koordinasyonlu ve prosedürlere uygun bir şekilde hareket edilmesiyle, kamu ahalisinin ortak yaşamını daha düzenli ve etkili bir şekilde paylaşmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Bu çağrı, Bursa'nın geleceği için önemlidir. Bu sorunların çözümü 2024 yılına kalmamalıydı! Buraları çoktan geçmiş, aşmış olmalıydık! Adayların, aday adaylarının kıyasıya yarıştığı şu günlerde kıyıda köşede kalmış bu konuları önemsemelerini, çılgın projeleri değil gerçek sorunların etkili çözümlerini düşünmelerini tavsiye ederim.

Şehrimizin yolu açık olsun ve herkes için erişilebilir bir Bursa hayal değil, gerçek olsun.