1946’da İstanbul’da doğan Tansu Penbe Çiller: Türk ekonomist, akademisyen, siyasetçi ve 22. Türkiye Başbakanıdır.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji mezunu olan Tansu Çiller, 1967'de Robert Kolej Yüksek Okulu'nun (bugün Boğaziçi Üniversitesi) Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.Tam bir beyaz Türk olan Tansu Çiller,1963'te Özer Uçuran ile evlenerek soyadını ona verdi ve belki de Türkiye'de bir ilk olarak onu da Çiller yaptı.

Siyasette güzel kadınların moda olduğu yıllarda aynı zamanda sarışın olma farkındalığı ile Süleyman Demirel tarafından vitrine kondu.

DYP'nin ekonomi kurmayı olarak siyasete adım atan Tansu Çiller vaat konusunda Demirel'i aratmadı.

DYP-SHP hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olan Çiller herkese biri ev biri araba olmak üzere iki anahtar vaat etti. 

'Her mahallede yüz trilyoner olacak' dedi, bunu her köylüye traktör sözü takip etti. 

Başta eşinin bankası olmak üzere ekonomiyi batırınca onun sayesinde(!) millet eskiden sahip olduğu iki anahtarı, trilyonerler parayı, köylü de traktörünü kaybetti. 

Bu hizmetleri az gören Çiller sayemizde Başbakan'da  oldu ve yaptıkları ile sonunda  DYP’nin baraj altında boğulmasını sağladı.

Bizim kuşak etkisiz ekonomik kurtuluş reçetelerine karşı bağışık olduğundanTansu Çiller’i de bağrımızda uyuttuk ama sarışın güzel gözlerini açtı ve bizi özlediğini söyleyerek siyasete soyunma kararı aldı.

Tansu Hanım bizi yine ikna edebileceğini düşünüyor, belki de eder ancak biz çok azaldık ve yarınlara imza atacak olan Z kuşağı bizim gibi değil,

Fena gömer, gömdü mü de üzerine beton döker!

Bizim yaşandığında tebessümle karşıladığımız “Tansu Çiller gafları“ dizisi Z kuşağının ilgi alanına girince, atılacak tweetleri, çekilecek “TikTok” ları görecek torunlarının halini merak ediyorum.

Çiller, siyasette bir iz bırakmadı ama Z kuşağı için bakalım neler bırakmış…

MİRAS 

Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller, 1998 yılında TBMM Soruşturma Komisyonu’na bilgi verirken servetlerinin kaynağını “kaynanasının çıkını” olarak göstermişti. Özer Çiller, eşinin mallarına kaynak olarak gösterdiği Maliye’nin raporunda değeri 3 milyar 97 milyon 600 bin lira olan 880 Cumhuriyet altını, değeri 24 milyar 222 milyon lira olan 570 bin dolar ve değeri 21 milyar 114 milyon lira olarak bildirilen 670 marktan kayınvalidesi Muazzez Çiller hayatta iken haberleri olmadığını söyledi. Çiller, kayınvalidesinin mirasını “Her Türk’ün yaptığı gibi o da bir çıkında saklamış” sözleriyle açıklarken “Bizden de gizlemiş. Miras bizi de şaşırttı” demişti

KUŞADASI ÇİFTLİĞİ 

Çiller çiftinin malvarlıkları içinde, en çok tartışılanı Kuşadası Kirazlı Köyü Yolu üzerindeki çiftlik oldu. Tansu Çiller, 1993 yılında verdiği malvarlığı listesinde yer almayan çiftliğin, “çok yakın aile dostu”, Mert ve Berk Çiller’in dadısı Suna Pelister’e ait olduğunu söyledi. Özer Çiller ise Pelister’in emekli ikramiyesi çiftliği almaya yetmeyince, gerekli parayı kendilerinin verdiğini söyledi. Ancak daha sonra çiftlik arazisi, o dönemde 11 milyar liraya Çillerler tarafından Suna Pelister’den satın alındı.

2011 yılında Kuşadası'ndaki çiftliğe yapılan baskında 7 bin 750 şişe bandrolsüz şarap bulunduğu ve eşi Özer Uçuran Çiller'in şüpheli sıfatıyla ifadesi alınacağı öğrenildi.

ÇİLLER'E "SAF BAYAN" DEDİ

Türkiye tarihinin unutulmaz dolandırıcısı Selçuk Parsadan, emekli Orgeneral Necdet Öztorun'un sesini taklit ederek Tansu Çiller'den bağış istedi ve örtülü ödenekten 5,5 milyar lira vurgun yaptı!

Olayı bir tv programında anlatan rahmetli Parsadan, olay üzerine Çiller'e 'Saf Bayan' dedi!

KAYBOLAN JETSKİLER 

Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde de Kuşadası TURBAN Marina’nın jet-skileri uzun süre gündemden düşmemişti. Marinada bulunan 2 adet jet-skinin, Çiller’in oğlu Berk ve Mert Çiller tarafından kullanıldığı ve daha sonra bunların kaybolduğu, TBMM KİT Komisyonu raporlarına girmiş ve Levent Kırca tarafından hicvedilmişti.

KISA KISA …

5 Nisan Kararları sonrası, “Son sosyalist devleti de yıktık” demişti.

Belediye zabıtalarını “Merhaba asker“ diye selamladı.

Mesut Yılmaz’a hitaben “Deccal değil, Yılmaz olsan ne fark eder?” ve Maocu yerine “Taocu muhalefet yapıyor” dedi.

Sivas katliamı sonrasında “Oteli saran vatandaşlarımıza bir şey olmamıştır” dedi.

Kırıkkale mitinginde: “Cenab-ı Allah’ı sizlere emanet ediyorum“ dedi.

Trabzon mitinginde: “Bacınız sizi Akdeniz’in incisi yapacak” dedi.

Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’e hitaben: “Haydar Ali Bey!” dedi.

Çiller: Kırat’ın yemini verecek misiniz? Vatandaş: Eveeeet!.. Çiller: Biz de sizin yeminizi vereceğiz.” dedi.

1994’de Samsun’da halka hitap ederken “Samsun’u büyükşehir yapalım mı?” demiştir. Halbuki Samsun 1993 yılında büyükşehir olmuştur.

“Mübarek kurban şeker bayramınız kutlu olsun" dedi...

İl olan Sivas’ta yaptığı miting konuşmasında: “Bu bacınız sizi il yapsın mı?” dedi. .

3000 yıllık Göktürk Kitabeleri’ne “Gökberk Kitabeleri” dedi.

Mesut Yılmaz hakkında konuşurken “Mesut Yılmaz istikrarsız” demek isterken. “Mesut Yılmaz iktidarsızdır.” dedi..

“Çekiç güç” yerine “çekici güç” ve güvenoyu yerine “güvenlik oyu” dedi.

"Burdur'a şeker fabrikası açacağım." lafının ardından danışmanı kulağına "Efendim zaten Burdur'da Şeker Fabrikası var." deyince Tansu Çiller: "İkinci Şeker Fabrikasını açacağım!" dedi.

“Kadınlarımız işsizleştirildi” diyeceğine, “işsizlerimiz kadınlaştırıldı” dedi.

Daha onlarcası var ve yenilerini bekliyoruz ama Z kuşağı bizim kadar hoş görülü değildir bilginiz olsun Sayın Çiller…

Örneğin; Erzurum mitingi gafını hicabımdan yazmadım ama Z kuşağı ne yapar bilemem...