Frutti Extra Bursaspor, play-off serisinin ikinci maçında Fenerbahçe Beko’yu Nilüfer’deki Tofaş Salonu’nda konuk ediyor.

Potanın Timsahı İstanbul’da oynanan ilk karşılaşmayı 100-87 kaybetmesine karşın 6 binin üzerinde satışa çıkarılan tüm biletler gün öncesinden bitti.

Salona oluk oluk insan geliyor.

Trafik öylesine berbat ki araçlar milim milim ilerliyor. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndan Nilüfer Tofaş Salonu’nun girişinde arabadan inerek yürüyerek salona gelebildim.

Her halde Bursa’da bu sezon ikinci kez seyirci rekoru bu maçta kırılmış oluyor.

Frutti Extra Bursaspor salona Aile ve Sosyal Hizmetler Bursa İl Müdürlüğü’nün "BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ” yazan pankartıyla çıkınca tribünlerden alkış aldı.

Futbolda Bursaspor’un 2. Lige düşmesinin ardından Fenerbahçelilerin paylaşımları sonrasında bilenen yeşil beyazlılar maç öncesinde ve maç sırasında sarı lacivertlilere büyük öfke kustu.

Maç öncesi benim galibiyetle ayrılacağımızın inancı vardı içimde.

Ancak rakibin skoru değiştirecek o kadar çok yıldızı aklıma gelince, birde sahaya çıkan yıldızlar topluluğu önünde sahaya neler koyacağımızı merak ediyordum.

Ancak maç başladığında şunu gördüm ki Frutti Extra Bursasporlu basketbolcular aralarında bu maçı kazanmak için and içtiklerini, ilk dakikadan itibaren ortaya koydukları mücadeleyle ortaya koydu.

Maçı burada nasıl geçti, ne zaman ne oldu diye yorumlamayı doğru bulmuyorum kendi açımdan. Ancak en güzel olan son bölümün 33. Dakikasında Andrews’ın dış şutuyla skor 78-63 olunca maçtaki en büyük farkı da yakalamış oldu (15) Frutti Extra Bursaspor.

Benim maç içerisinde anlam veremediğim tek olay ise yeşil beyazlı taraftarların birbirleriyle kavgaları oldu. Gerçekten tezahüratlar muhteşem. Keşke birbirleriyle dalaşıp maçın tansiyonunu yükseltmeselerdi.

Allah’tan Spor Şube olaylara anında müdahale ederek büyük boyutlara ulaşmamasına özen gösterdi. Ancak çıkan kargaşada salona kaçan ailelerin yüzündeki korku ve endişe benim içimi burkmadı desem doğru olmaz.

Salonda oyun ailelerin, çocukların gelmesiyle bir başka güzel oluyor.

Tribünlerin hep bir ağızdan önceki dönemin ekip lideri olan Emin Adanur’a tepki göstermesi benim dikkatimi çeken bir başka gelişme oldu.

Maçın hakemlerine gelince, farkın açılmaması için öylesine ince ince düdükler çalıp Frutti Extra Bursaspor’u doğradılar ki farkın 15 sayının üzerine çıkmasına hiçbir zaman izin vermediler. Özellikle son iki dakikada Frutti Extra Bursaspor'un benchini olduğu kadar tribündeki taraftarları da çileden çıkartmaya yetti.

Ancak Frutti Extra Bursasporlular öyle inançlıydılar ki farkı son dakikaya girilirken tam 18 sayıya (92-74) çıkarttılar. Ardından Andrews’in üçlüğü ile fark ilk kez 21 sayı (95-74) oldu.

Sonrasında 97-77’den sonra yenilgiyi kabullenen Fenerbahçe Beko son hücumu yapmadı ve maçın İstanbul’a taşınmasını kabul etmiş oldu.

Maça gelecek olursak Frutti Extra Bursaspor maç boyunca tam 38 dış şut denedi ve bunların 23’ünü sayıya çevirdi. Normal sezonun lideri olan Fenerbahçe Beko ise tam 34 kez denediği dış şuttan sadece 13’ünü sayıya çevirdi. Yeşil beyazlılar bu maçta ilk kez serbest atışlarda arzulanan düzeydeydi. 10 atışın 8’ini sayıya çevirdi.

Frutti Extra Bursaspor’da tam 5 oyuncu çift haneli sayılara ulaşmayı başarırken takımın en skorer isimleri 23 sayı ile oynayan Andrew Andrews olurken Onuralp Bitim ise galibiyete tam 22 sayı ile katkı koydular.

Sonuçta;

Kazanacağına inanan, Avrupa Kupasının finalini kaybetmenin moral bozukluğu sonrasında yeniden lige odaklanan yeşil-beyazlılar son maçlarındaki performansına geri döndüğünü herkesi gösterdi.

UĞRAŞAN’A TEŞEKKÜR

Frutti Extra Bursaspor A.Ş. Başkanı Sezer Sezgin ve yönetimi çok güzel bir jeste imza attılar. Bu sezon basketbola noktalama kararı alan bir dönem Bursaspor forması giyen kaptan Salih Uğraşan’a adının yazılı olduğu bir forma hediye ettiler.

En güzeli ise Bursasporlu taraftarların Salih Uğraşan’ı tribünlere davet ederek üçlü çektirmeleri ve ayakta alkışlamalarıydı.