Piyasada en kıymetli ürünlerden biri olan zeytini iklim krizi vurdu. Ülkemiz, zeytin yetiştirme açısından elverişli topraklara sahip ancak son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle zeytin üretimi oldukça etkileneceği gibi bu durum zeytinyağı ve fiyatlarına da yansıyacak. 

Türkiye’nin önemli zeytin ve zeytin yağı üretim merkezinden biri olan Manisa'da zeytin ağaçları boş kaldı. Bölgede üreticiler sadece kendilerine yetecek kadar zeytin çıkaracakları gibi işçi de çalıştırmayacağını ifade etti.

İklim şartlarının zeytini olumsuz etkilediğini söyleyen Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Şimdi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz iklim şartlarından dolayı zeytinimiz çok büyük etkilendi. Nisan, mayıs, haziran aylarında yağan şiddetli yağmurlar çiçekte olan zeytini etkiledi." dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

-İnsanlar zeytin bahçelerine gitmeye korkuyorlar. Bütün masrafları kestik. Şu anda ilaç, gübre gibi işlemler yapılmıyor. Çünkü ancak kendi ihtiyacımızı karşılayacak kadar zeytin var. İnsanlar zeytin bahçelerine gidecekler ihtiyaçları olan zeytini toplayacaklar, yağlarını çıkarıp ihtiyaçlarını karşılayacak. Bunu geçmiş dönemlerde de yapıyorduk. 10 yıldır zeytin para etmeye başladığı için insanlar bunun ticaretine döndü. Ancak şu şartlarda hiçbir şekilde zeytin bahçesine işçi sokup zeytin toplayacaklarını sanmıyorum.

Zamlı faturalar için oran ve tarih verdi! Zamlı faturalar için oran ve tarih verdi!

STOKTA ZEYTİN YOK, PİYASA ETKİLENECEK

Zeytin üreticilerinin kendilerine kadar zeytin çıkarabileceğini belirten Okur, “Bu hem iç piyasayı hem de dış piyasayı etkileyecek. Dış piyasada zaten yağın ihracat yasağı var. Bu yüzden insanlar iç piyasada bu yağı eritmeye çalışacaklar. Zeytincilerin kendi ihtiyaçları da var. Satım için zeytin yağı çıkacağını zannetmiyorum. Eskiden komple çıkan malı götürüyorduk. Şu anda sadece kendi ihtiyaçlarımızdan sonra kalan artık zeytinleri fabrikalara götürüp yağ çıkaracaklar. İç piyasada da çok büyük etki görecek. Stoklarda da zeytin olmadığı için piyasa etkilenecek. İnşallah fiyatlar iyi olur” ifadelerini kullandı.

ZEYTİNDE DÜNYA PİYASASI ETKİLENDİ

Avrupa’da da fiyatların yükseldiği duyumlarını aldıklarını söyleyen Okur, İspanya ve İtalya’daki büyük kuraklıktan dolayı dünya piyasası etkilendiğini belirterek 'Son duyumlarımıza göre Avrupa piyasalarında 8,7 dolar gibi fiyatlar geziyor.' dedi ve şu şekilde konuştu:

'KEŞKE ZEYTİNYAĞI FİYATLARI DÜŞSE'

- Bizim ülkemizde de şu anda 200-250 TL civarında zeytin yağı satılıyor. Sezonda fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü yok yıldayız. Keşke zeytinimiz çok olsa zeytin yağı fiyatları düşse. Çünkü bizler yaptığımız masrafı komple araziye yapıyoruz. Bütün masrafları karşılamak için çok çaba harcanıyor. Olumsuz iklim koşullarından dolayı zeytin ve zeytin yağında çok büyük olumsuzluklar yaşanıyor.

Hasadın önümüzdeki haftalarda başlayacağını ancak çok uzun hasat sezonu olmayacağını söyleyen Okur, “İlçemizde domat, Edremit, Trilye gibi farklı çeşitlerimiz var. Bunlarda ilk hasat domat zeytinden başlar. Domat zeytinde hasat 10 güne kadar başlar. Ardından Trilye ve Edremit cinslerinde hasatlar başlar. Geçtiğimiz senelerde ocak, şubat aylarına kadar hasat sürerdi. Bu sene aralığın sonuna kadar tüm hasat biter” diye konuştu.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı